Nem sokan emlékeznek vagy akarnak emlékezni arra, hogy a kajak-kenusok mentették meg a magyar sportot a tavalyi olimpián a gyászos szerepléstől. Két nappal a nyári játékok befejezése előtt sportolóink éremgyűjteményében csak három arany-, négy ezüst- és két bronzérem volt. Ezután érkezett vízen a megmentő sereg, amely négy arany-, két ezüst- és egy bronzérmével helyrebillentette a mérleget.
Mindezek ellenére tavasszal a szűkös anyagiak miatt edzőtáborok maradtak el, s a válogatottak a külföldi versenyeken sem tudtak részt venni. Olimpiai bajnokaink anyagi okok miatt kénytelenek voltak egyesületet váltani. Ilyen előzmények után sok sportágban káosz alakult volna ki, és visszaesés következett volna az eredményekben.
Kolonics Györgyék azonban nem panaszkodtak, hanem keményen edzettek, s aki egy kicsit is lazított, az kimaradt a világbajnoki csapatból. Így járt az olimpiai bajnokok közül a kenus Pulai Imre és Novák Ferenc. A felkészülési vizsga július végén Milánóban, az Európa-bajnokságon kitűnőre sikerült: versenyzőink húsz érmet nyertek (nyolc arany-, kilenc ezüst-, három bronzérem), köztük öt elsőséget olimpiai versenyszámban szereztek, és a csapat 59 pontjával még a sydneyi szereplést (46) is felülmúlta. Tehát az edzők és a versenyzők nem taktikáztak, így saját maguknak ismét emeltek a mércén.
A folyamatos siker egyik alapja, hogy hazánkban a sportágnak nincs gyenge szakága. A kenusok a kilenc versenyszámban öt-hat érmet szeretnének nyerni a világbajnokságon. Kolonics György egymaga hármat is megszerezhet. Olimpiai bajnokunk Poznanban csak egyesben rajtol, edzője, Ludasi Róbert szerint előfordulhat, hogy a rendkívül erős mezőnyben tanítványa egyetlen elsőséget sem szerez, de az is, hogy hármat.
A kitűnő szakember nem tette ugyan hozzá, hogy Kolonics három világbajnoki ezüstéremmel is a szakág legjobbja maradna, viszont a hazai megítélése megváltozna, mert aki ebben a sportágban folyamatosan nem bizonyít, azt kikezdik, elfelejtik. Lásd Kőbán Rita tavalyi példáját…
A férfi kajakosok húzóembere lehet Vereckei Ákos, aki a tavalyi gyengébb olimpiai szereplése után Milánóban 1000 méteren második, 500-on pedig első lett. Sári Nándor tanítványa a vb-n a négyest feláldozza a szóló szereplésért. Az olimpiai bajnok egységben Vereckei helyére Kökény Roland ült be. Kvartettünk a kontinensbajnokságon „csak” ezüstérmes lett, de az előző héten a felmérő versenyen elért eredménye csúcsformát jósolt Poznanra.
Előfordulhat, hogy a világbajnokságon a magyar válogatottból a „legaranyosabbak” nemcsak a küllemet tekintve, hanem eredményességben is a női kajakosok lesznek, akik minden versenyszámban éremesélyesként rajtolnak. Fábiánné Rozsnyói Katalin szakágvezető a nehézségek ellenére nagyon tehetséges csapatot készített fel, amely már az olimpiász első évében a „világverő” jelzőt is kiérdemelheti.
A magyar sport „jó tanulói” tehát az olimpia után sem lazsáltak, felkészültek az újabb vizsgára, amelyen öt arany már ötöst jelenthet.
n
A vb műsorán először szerepel a női kajak négyesek versenye az 1000 m-es távon, mégis csak a már korábban megszokott 26 számban avatnak világbajnokot. A szerdai technikai értekezleten ugyanis kiderült, hogy női K4 200 méteren (itt Dékány Kinga, Viski Erzsébet, Bóta Kinga és Fazekas Krisztina képviseli Magyarországot) kevesebb az induló, mint amennyit a kiírás megkövetel. A szabályok szerint ugyanis legalább három földrészről összesen hat hajónak kell neveznie, ám Poznanban csak két kontinens képviselteti magát, így ebben a számban csak győztes lesz, világbajnok nem.
A magyar indulók
1000 m-es számok. K1: Vereckei Ákos; K2: Bártfai Krisztián, Veréb Krisztián; K4: Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Kökény Roland, Horváth Gábor. K1: Kovács Katalin; K2: Fazekas Krisztina, Szabó Ágnes; K4: Dékány Kinga, Szabó Szilvia, Kovács Katalin, Bóta Kinga. C1: Kolonics György; C2: Fürdök Gábor, Hüttner Csaba; C4: Zala György, Kozmann György, Iván Gábor, Belicza Béla.
500 m-es számok. K1: Vereckei Ákos; K2: Bártfai Krisztián, Veréb Krisztián; K4: Jármy Márton, Beé István, Hegedűs Róbert, Borhi Zsombor. K1: Kovács Katalin; K2: Szabó Szilvia, Bóta Kinga; K4: Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga. C1: Kolonics György; C2: Fürdök Gábor, Hüttner Csaba; C4: Zala György, Kozmann György, Iván Gábor, Belicza Béla.
200 m-es számok. K1: Fehérvári Vince; K2: Fehérvári Vince, Hegedűs Róbert; K4: Fehérvári Vince, Hegedűs Róbert, Beé István, Horváth Gábor. K1: Szabó Szilvia; K2: Dékány Kinga, Viski Erzsébet; K4: Dékány Kinga, Viski Erzsébet, Bóta Kinga, Fazekas Krisztina. C1: Kolonics György; C2: Feil Imre, Kozmann György; C4: Vasali László, Iván Gábor, Zala György, Malomsoki Sándor.
KORONÁRA VÁRVA. Kőbán Rita és a német Birgit Fischer visszavonulása után a női kajakosok új királynője Kovács Katalin lehet, aki az Európa-bajnokságon 1000 méteren az olasz Josefa Idem mögött második, 500-on viszont az olimpiai bajnok legyőzésével első lett, és tagja volt az aranyérmes négyesnek is. Már tavaly felmerült, hogy Kovács az olimpián egyesben indul, de aztán a szakvezetés Kőbánnak szavazott bizalmat. „A múlttal már nem foglalkozom, csak a jelen és a jövő érdekel – mondta Kovács. – A világbajnokságon hatalmas küzdelem várható minden távon az elsőségért. Úgy érzem, a júliusi jó formámat sikerült átmenteni a vb-re, ahol még jobb teljesítményre is képes lehetek, mint Milánóban. A lengyel pályát jól ismerem, hiszen tavaly itt rendezték az Európa-bajnokságot, amelyen sikerült aranyérmet nyernem. A víz körül beton van, ezért az erős szél befolyásolhatja az eredményeket. Tehát nem baj, ha esni fog a hét végén, csak a szél ne fújjon.”
Matteo Salvini újra bíróság elé állhat
