- Atlétika -
Érthetően nagy a csend a magyar atlétika újabb doppingügye körül, amely a sportág ez évi kitűnő eredményeit kissé beárnyékolja. Divós Katalin tagadja, hogy a felkészülés alatt tiltott szert használt, elmondása szerint csak a megengedett táplálékkiegészítőből kerülhetett a szervezetébe a doppingszer. A 27 éves atlétanőt nagyon megviselte az eset, de talán még jobban az edzőjét, Németh Pált. A mesteredző az elmúlt két évtizedben világhírű dobóműhelyt alakított ki Szombathelyen, amely a magyar atlétika legsikeresebb szakosztálya lett, Németh Pál pedig edzői példakép.
A 64 éves szakember egész életét az atlétikának szenteli, évek óta szívbetegen is szeretett sportágáért dolgozik. Ezt a sikeres edzői pályafutást „sározta be” Gécsek Tibor hat évvel ezelőtti, majd Divós Katalin idei doppingügye. Az utóbbi esettel kapcsolatban a mesteredző elmondta: ő nem hiszi, hanem tudja, hogy a tanítványa áldozat, mert ebben az évben hatszor, tehát rendszeresen ellenőrizték. Ráadásul Divós júniusban az Európa Kupára készült, amelyen szigorú doppingellenőrzés van. A versenyző annyira nem tartott az újabb ellenőrzéstől, hogy amikor szombathelyi lakásán felkeresték az ellenőrök, azonnal a rendelkezésükre állt. Ha félt volna a lebukástól, akkor egyszerűen nem nyit ajtót…
– Ami jelenleg a doppingellenőrzés terén történik, az igazságtalan szemfényvesztés – mondta Németh Pál. – A véleményem szerint csak két igazságos megoldás van. Vagy engedélyezem a doppingot, vagy megtisztítom tőle a sportágat. Ez úgy lehetséges, ha a világversenyek előtt minden indulót egyformán és folyamatosan ellenőriznek. A jelenlegi szúrópróbaszerű megoldásnál ugyanis a versenyzők kijelölését manipulálni lehet. Ha a nemzetközi szövetség akarná, akkor egy mindenki számára kötelező vizsgálat javíthatna az esélyegyenlőségen.
A szakember természetesen elismeri, hogy a javasolt megoldással csak visszaszorítani lehet a doppingolást, ugyanis a világ legjobbjai ma már olyan „segítséget” használnak, amelyet a jelenlegi vizsgálatok nem mutatnak ki. A sportág csillagai dollárszázezreket futnak, ugranak össze, ezért megtehetik, s megéri számukra, hogy olyan kimutathatatlan szereket használjanak, amelyből egy-egy adag ötvenezer forint.
Németh Pál igazságtalannak tartja azt is, hogy a sportágak dopping elleni harca között nagy a különbség. Például egy ismert holland labdarúgó, Davids – Divóshoz hasonló eset miatt – fél évig nem játszhat, a román világcsúcstartó kalapácsvető Melintét viszont hazája olimpiai bizottsága örökre eltiltotta az ötkarikás játékokon való szerepléstől.
– Nem akarok vádaskodni, de a legjobban fizető sportágban láthatólag sokan használnak tiltott szert, azonban alig van ellenőrzés, mert a lebukások elriasztanák a szponzorokat. A sportvezetők is tudják, hogy segítség nélkül ma már nem lehet a világ élmezőnyébe jutni, mégis csak felemás megoldást alkalmaznak. A dopping olyan, mint az olaj, amellyel mindenki jól keres. Az előállító, a kereskedő, s még az ellenőrzés is jövedelmező. Ebben az átláthatatlan rendszerben egyedül a sportoló az áldozat, akitől elvárják az eredményességet, viszont ha lebukik, akkor elfordulnak tőle.
Az idős mestert láthatólag nagyon megviselte Divós Katalin esete, s úgy érzi, a kollégái igazságtalanul vádaskodnak, mert nem ő tehet róla, hogy az atlétika olyan zsákutcába kerül, amelyből a sportágat vezetők nem akarják, vagy nem tudják kivezetni.
Bóka János: az Európai Bizottság költségvetési javaslata nem mutat utat a versenyképesség helyreállításához
