A nők vitték el a pálmát

A magyar sport jó tanulói, a kajak-kenusok az olimpiász első évében jelesre vizsgáztak a világbajnokságon Poznanban. Magyarország 8 arany-, 4 ezüst- és 4 bronzérmével az országok rangsorában az első helyen végzett. A válogatott 16 érméből a női kajakosok hetet, a férfiak négyet, a kenusok ötöt szereztek. A 8 aranyból 3 olimpiai számban született, csapatunk 52 pontjával túlteljesítette a tavalyi sydneyi szereplést.

Salánki Miklós
2001. 08. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Kajak-kenu -

Ebben a sikersportágban versenyzőink az elmúlt években eredményeikkel olyan magasra tették a mércét, hogy a világbajnokság előtt azt írtuk, Poznanban öt elsőséggel érdemelhetnék ki a jelest. Nos, ezt a várakozást jócskán felülmúlták, azonban ha szigorúak akarunk lenni, akkor a csillagos ötöst csak a női kajakosok kaphatnának, akik a nyolc aranyból négyet szereztek, ráadásul kettőt olimpiai távon.
A szakágban tavaly egy korszak lezárult, amelyet az olimpiai bajnok Kőbán Rita uralkodása jellemzett. Az olimpiai bajnoknő megvált edzőjétől, egyedül akarta kiharcolni a világbajnoki szereplést, amely napi egy edzéssel érthetően már nem sikerülhetett. Az egyes versenyszámokban Kovács Kati vette át a helyét, de a szerepét nem, s így a fiatal versenyzőkből egy olyan eredményes csapat alakult ki, amely megverte a világot. Az együttes erejére jellemző, hogy mind a három négyes megnyerte, a magyarok közül pedig a Szabó Szilvia, Bóta Kinga páros tizenöt év után nyert kettesben világbajnoki aranyérmet. Hogy mi a siker forrása? Öt évvel ezelőtt Fábiánné Rozsnyói Katalin – tanítványa Kőbán Rita olimpiai elsősége után – arról álmodozott, hogy egyszer majd ő készíti fel a válogatott négyest. Ez az álma valóra vált, és a vaskezű edzőnő a világ élére vezényelte csapatát.
Fábiánné elmondta, hogy a női szakág eddigi legnagyobb világbajnoki sikerének az a titka, hogy a csapat rendkívül egységes, mindenki segít mindenkit. Ha valaki hibázik, a társai figyelmeztetik erre, sértődés nincs. Az edzőnő Kovács Kati egyesbeli szerepléséről elmondta, hogy már közvetlenül az idősebb és rutinos versenyzőnők mögött van, s az idő minden bizonnyal a 25 éves tanítványának dolgozik.
Sári Nándor, a férfi kajak szakágvezetője elégedett volt a világbajnoki szerepléssel, amely sok tanulsággal is szolgált. A szakember szerint az olimpia első évében még lehet kísérletezni, így például Vereckei Ákos kiszállt az olimpiai bajnok négyesből, s egyesben megpróbálkozott az 1000 méterrel is, amelyben a negyedik helyezése jónak mondható.
– Vereckei ötszázon klasszisteljesítményt nyújtott – magyarázta Sári Nándor. – Harmadszor szerzett világbajnoki elsőséget. Az új összeállítású négyes ezüstérmével csattanós választ adott a kételkedőknek. Az olimpiáig még van idő eldönteni, hogy milyen összeállításban szerepeljen. Számomra az egyetlen meglepetést a Bártfai– Veréb kettős szerezte, akik a hoszszabb távon versenyben voltak az elsőségért, ötszázon viszont csak hatodikok lettek. Ilyen sikeres szereplés után, úgy gondolom, nem tűnik majd magyarázkodásnak, ezért elmondom, hogy a magyar csapat szállása meleg és zajos volt. Veréb például szombaton éjjel nem tudott aludni, s ez meglátszott a teljesítményén.
A kenusok ugyan felemásan szerepeltek, azonban két arany-, két ezüst- és egy bronzéremmel nem maradtak le a kajakosoktól. Ludasi Róbert szakvezető szerint a nagyon szoros döntőkben centimétereken múlott, hogy még sikeresebb legyen a szereplés. Az 1000 méteren győztes négyesünk ugyanis csak századmásodpercekkel kapott ki 500-on. Az olimpiai bajnok Kolonics György hasonló taktikával versenyzett, mint tavaly Sydneyben, a táv második felében beleerősített, ezúttal azonban nem tudta megelőzni az orosz Opaljevet. A hagyományosan eredményes kenu kettes versenyszámokban viszont a Hüttner–Fürdök duó lemaradt a dobogóról. Ludasi ezt azzal magyarázta, hogy tanítványai itthon a legjobbak voltak, önmagukhoz képest sokat fejlődtek, viszont a nemzetközi mezőnyben ez csak a negyedik és a hatodik helyre volt elég. Ráadásul az új kenut csak az Európa-bajnokság után kapták meg, amelyben még bizonytalanul versenyeztek. A szakember szerint a kettős formaidőzítéssel nem volt gond, mert a kontinensbajnokság után egy hónapig készülhettek a világbajnokságra.
A magyar kajak-kenu sport azért folytathatta a sikertörténetét Poznanban, mert mind a három szakága erős. A világbajnoki eredményekből az is kiderül, a válogatottnak több versenyszámban még vannak tartalékai, s ez azt jelenti, hogy a poznani fantasztikus szereplés még nem a csúcs.
*
Éremtükör
arany ezüst bronz
Magyarország 8 4 4
Németország 5 3 3
Lengyelország 2 5 2
Oroszország 2 2 3
Olaszország 2 – –
Spanyolország 1 2 3
Románia 1 2 2
Ukrajna 1 1 3
Litvánia 1 1 –
Kuba 1 – 2
Franciaország 1 – –
Kanada 1 – –
Norvégia 1 – –

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.