Jó utat, Ági!

A magas, karcsú, szőke hajú hölgy bevonul az elegáns hotel különtermébe, s habár láthatóan nem élvezi, de nem is zavarja a televíziókamerák tolakodó „tekintete”, s a feltett kérdésekre folyamatosan és diplomatikusan válaszol.

Munkatársunktól
2001. 08. 16. 19:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napjaink legeredményesebb magyar sportolónője, az olimpiai bajnok és kétszeres világbajnok Kovács Ágnes sajtótájékoztatót tart. A Spartacus húszéves úszónője a medencében már tizenhat évesen képes volt profi teljesítményre, de az aPlus Sport menedzseriroda segítségével most már a szárazon is megteheti; úgy tálalják fel a médiának, mint a világsztárokat.

Az olimpiai bajnoknő nem szerepet játszik, mert a világ úszósportjának egyik eredményes, itthon pedig Egerszegi Krisztina után a második legsikeresebb versenyzője.

A tudósítónak, aki végig követhette: a kis Ágiból hogyan lett világklasszis, kissé még furcsa, hogy előre be kell jelentkezni az interjúra, és ki kell várni a sort, amíg a világbajnoknővel beszélgethet. Közben persze emlékezhet az út elejére, amikor hat évvel ezelőtt a felnőtt országos bajnokságon a bemondó köszöntötte az ifjúsági Európa-bajnok Kovács Ágnest. Kiss László szövetségi kapitánytól megkérdeztem: hol van a fiatal tehetség? Azt válaszolta, ott áll mellettem, és bemutatott egy törékeny lányt, akit a szakemberek már akkor Egerszegi Krisztina utódjaként emlegettek. Tehetségét egy év múlva az olimpián bronzéremmel igazolta, az 1997-es sevillai felnőtt Európa-bajnokságon pedig tizenhat évesen két aranyéremmel már sztár lett.

Kiss László és Turi György tanítványa az elmúlt években nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is sokat erősödött, s így elviselte azt a rendkívüli nehéz terhet, hogy a hátán cipelje a magyar úszósportot, mert az elmúlt négy évben úszóink közül egyedül ő nyert aranyérmet világversenyeken.

A Spartacus úszónője tegnap hosszú útra indult, az Egyesült Államokba utazott, ahol a phoenixi Arizona Egyetem hallgatója lesz. Nem elhamarkodottan döntött arról, hogy elfogadja az amerikai egyetem ajánlatát, hiszen korábban úgy volt, már az olimpiát követően az Egyesült Államokba távozik. Az év elején aztán csak két hónapra utazott ki, ismerkedni a környezettel. Az első hónapban még nem érezte jól magát, szokatlan volt, hogy nem őkörülötte forog a világ, de aztán „átállt”, s megkedvelte az amerikai egyetem hangulatát.

Felvetődik persze a kérdés, Magyaroszág legeredményesebb sprotolónőjének miért kell az Egyesült Államokba utaznia ahhoz, hogy egyetemi végzettséget szerezzen, hiszen ez sok élsportolónknak itthon is sikerült. A szokásos magyarázat – itthon nehéz összeegyeztetni a tanulást és az élsportot – nem tűnt meggyőzőnek, de ha meghallgatjuk Ági indokait, akkor már érthető. Az úszók ugyanis naponta kétszer edzenek, reggel három-négy órát, délután pedig kettőt. A magyar egyetemeken – amelyeken általában két szak kötelező – olyan magasak a tanulmányi követelmények, hogy az időigényes úszás mellett ez csak óriási áldozatvállalással teljesíthető.

„Továbbra is az úszás az első, de mellette fel akarok készülni a civil életre is. Az idén bizonyítottam, hogy ha télen az Egyesült Államokban edzek, a nyári itthoni formába hozással a világ élvonalában maradhatok. Nem titok, szeretném megvédeni az olimpiai bajnoki címemet Athénban. Hogy sikerül-e? Ez elsősorban csak rajtam múlik” – magyarázta Kovács Ági.

Elhatározásában az is szerepet játszott, hogy ha itthon marad, akkor napjai jelentős részét fiatal úszók, gyerekek társaságában tölti, míg a hatvan fős egyetemi úszócsapatban vele egykorúak társaságát élvezheti. Szakmailag persze nem lesz könynyű megoldani a felkészítését, de az 1996-ban olimpiát nyerő kalapácsvető, Kiss Balázs példája bizonyítja, hogy sikerülhet.

A magyar úszósport egyetlen világklasszisa a tervek szerint öt évig hazájától távol, az Egyesült Államokban fog élni. S mivel Ági nagyon kötődik a családjához, ezért számára ez nagy próbatétel lesz. Édesanyja mesélte, hogy világbajnoki győzelme után vidékről jöttek haza autóval, megálltak az út szélén dinnyét venni. Az idős eladó, amikor felismerte Ágit, nem fogadott el pénzt, és örömében meghatódva ajándékozta meg a gyümölccsel. A világbajnoknőt – akinél az elutazása előtt a média sorban állt – úgy meghatotta ez a kedvesség, hogy ő is elérzékenyült. A messzi távolban sok minden hiányozni fog Áginak, s bár dollárért sok mindent vásárolhat, könnyáztatta dinnye azonban csak a hazájában kapható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.