A Tüske lesz a megmentő

Sokan megkönnyezték a Budapest Sportcsarnokot, azt a lassacskán már öregedő, ám sok felejthetetlen élményt nyújtó építményt, amely 1999 december 15-én égett porig. A tornászokat különösen lesújthatta a hír, hiszen akkor biztos volt, hogy 2002 őszén fővárosunk lesz a házigazdája a torna-világbajnokságnak. A város nem változott, a helyszín, a csarnok azonban igen. Erről beszélgettünk Forgács Róberttel, a tornaszövetség főtitkárával.

Róth Ferenc
2001. 09. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tűzvész előtt néhány hónappal ítélte oda hazánknak a világbajnokság rendezési jogát a nemzetközi szövetség. Emlékszik-e még arra, milyen gondolatok jártak a fejében, amikor elpusztulni látta a BS-t?
– Képzelheti… Az első órák lidércesek voltak, az első hetekben a gondolkodáson, a tépelődésen volt a sor, aztán az ünnepek után már a tettek következtek, mert a rendezésről nem akartunk lemondani.
– Az idő azt mondja, jól tették. Ebben az optimizmusban biztosan szerepet játszott az is, hogy az elmúlt két évtizedben több világversenyt rendeztünk – közmegelégedésre.
– Pontosan ez volt a nemzetközi szövetség vezetőinek az egyik érve, amikor arra biztattak bennünket, hogy vállaljuk el a rendezést.
– Néhány hete, hónapja felröppent a hír, hogy a BS helyén épülő új sportcsarnokban lesz a jövő évi verseny, mégpedig úgy, hogy ezzel az eseménnyel adják át a létesítményt.
– Csak a lehetősége vetődött föl, de végül két oknál fogva sem vállaltuk. Az egyik, hogy az új létesítményt a tervek szerint december 15-én adják át, a „mi vébénk” pedig novemberben lesz. Tárgyalhattunk volna esetleg az ISM-mel és a kivitelezővel arról, hogy az átadás időpontját valamivel előrébb hozzák, mi pedig későbbre csúsztatjuk a világbajnokságot, valamikor decemberre. Ám túlságosan nagy lett volna a kockázat.
– Új házba beköltözni mindig az.
– A legjobb kivitelezés mellett is lehetnek olyan apró hibák, amelyek kijavítása már nem fért volna bele az időbe. Arról nem beszélve, hogy be is kell lakni a helyszínt. S akkor még nem szóltam arról, hogy bölcs dolog legalább egy próbaversenyt tartani.
– Pedig ha valamivel, akkor ezzel lehetett volna tökéletes hírverést csinálni a világbajnokságnak Európa és a világ előtt egyaránt. Végül hol rendezik meg a vb-t?
– Ma már elmondhatom, hogy a vb helyszíne az ELTE–BME lágymányosi sportcsarnoka lesz. A „Tüske”, ahogy sokan ismerik, a lebontott BEAC-pálya és a létező MAFC-sporttelep tőszomszédságában van. Oda 3500 nézőt tudunk leültetni. Ideális helyen fekszik, megfelelő infrastruktúrával.
– Nem gondoltak arra, hogy vidéki városnak adják a rendezést?
– Több város, több csarnok is felvetődött. Mindenütt ugyanazzal a gonddal találkoztunk: az infrastruktúra hiányával.
– Mire gondol?
– Egy tornavébéhez különleges feltételeket kell biztosítani. Elsősorban az edzőtermekre gondolok, s arra, hogy minden egyes résztvevőnek napi hat óra edzésidőt kell biztosítani, tíz napon át.
– Ez nem akármi… Hány indulóra számítanak?
– Hozzávetőlegesen negyven országból körülbelül háromszáz tornászra.
– Így kiszámítható, hogy összesen hány óra edzésidőt kell biztosítani, miközben ott van maga a verseny is. Tényleg, mennyit?
– Sokat, nagyon sokat. Arról nem beszélve, hogy ezeket természetesen össze is kell hangolni. De nehogy azt higgye bárki is, hogy panaszkodom. A BS elpusztulása óta végre most, az utóbbi egy-két hónapban érzem, hogy jövő év novemberében ismét olyan világbajnokságnak leszünk a házigazdái, amelyre büszkék lehetünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.