Ha nagy a tét, csődöt mond a válogatott

GRÚZIA–MAGYARORSZÁG 3-1 (1-1) Világbajnoki selejtező, 8. csoport. Tbiliszi, 15 000 néző, vezette: Kos (szlovén). GRÚZIA: Gvaramadze – Hizanisvili (Szadzaja, 74. perc) – Kaladze, Rekviasvili – Ckitisvili, Nemsadze, Dzsamarauli, Kinkladze, Kobiasvili – S. Arveladze (Demetradze, 62.), Kavelasvili (Iasvili, 46.). MAGYARORSZÁG: Király – Korsós Gy., Sebők, Mátyus – Pető T., Lisztes, Halmai (Dárdai, 59.), Illés (Lendvai, 66.) – Kabát, Horváth F. (Tököli, 62.), Korsós A. Gólszerzők: Arveladze (34.), Dzsamarauli (51.), Iasvili (64.), illetve Mátyus (43.). Kiállítva: Rekviasvili (64.).

Nemes Károly
2001. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sorsdöntő világbajnoki selejtező mérkőzésen a magyar válogatott 3-1-es vereséget szenvedett Grúzia ellen Tbilisziben. Ez azt jelenti: nemzeti együttesünknek gyakorlatilag nincs esélye arra, hogy legalább pótselejtezőn próbálja magát kvalifikálni a 2002-es vb-re. Matematikailag persze még maradt remény, ám a számolgatás már nem önámítással, hanem kifejezetten önbutítással érne fel.
Katasztrofális, szánalmas, gyalázatos. A látottakat hívebben tükröző jelzőket nem lehet találni – igaz, nem is érdemes keresni – a Bicskei Bertalan által irányított együttes szombat esti teljesítményére. Ahhoz képest, hogy a szövetségi kapitány a múlt heti felkészülést a győzelmi kényszer jegyében végeztette el játékosaival, s folyton-folyvást hangoztatta: nemcsak támadni kell, hanem támadni is fog a válogatott, semmi nem valósult meg az elképzelésekből.
Bicskei terveivel ellentétben az első húsz percben egyértelműen az történt a pályán, amit a hazaiak akartak. A pályán lévő tizenegy magyar futballista között nemhogy irányító nem akadt, aki játékával segítette volna társait, de még vezéregyéniség sem, aki jobb híján, lelkesítette volna a többieket, maradt tehát a „közelről nézi a mecscset” kategória. A grúz fölényt csupán az első magyar lehetőségként jegyezhető, valójában veszélytelen Pető-lövés törte meg (22. perc). Majd Sota Arveladze pillanatai következtek: a támadó két alkalommal is csak Királlyal állt szemben, ám egyszer a kapusba lőtt, egyszer pedig fölé emelt. Mindkét esetben megdöbbentő volt látni, hogy magyar védő a „környéken” sem járt, s amit ekkor sejthettünk, az a 34. percben vált valósággá. Ckitisvili a jobb szélen, körülbelül három négyzetméternyi területen előbb Mátyust bolondította meg, majd Sebőköt játszotta át egy „köténycsellel”, beadása után pedig a teljesen őrizetlenül hagyott Arveladze helyezett a hálóba (1-0). Válogatottunk egyenlítő gólja meglepetésszerűen „érkezett”: a Mátyus– Lisztes akció után a védő lépett ki a hazai bekkek közül, s hat méterről a jobb alsó sarokba lőtt (1-1). Ekkor csupán az adhatott reményt, hogy az első kidolgozott magyar helyzet góllal végződött…
Aztán bebizonyosodott: a magyar válogatott nem külső körülmény hatására védekezett szervezetlenül, és támadott elképzelés nélkül, mert javulás a szünet után sem volt látható. Az 53. perc pontos képet adott együttesünk tartásáról. Dzsamarauli ugrott ki a magyar kapu felé, a nyomában loholó Petőt egy csellel teljesen becsapta, egyúttal leültette Királyt is, majd elegánsan a bal alsó sarokba helyezett (2-1). Igazi demoralizáló gól volt, és a hatás nem is maradt el. Demetradze ugyanis elcsente a labdát az elmélázó Sebőktől, Iasvilihez passzolt, aki Korsóst átjátszva lőtt a magyar kapuba (3-1).
A magyar válogatott ekkor váratlanul kapott még egy esélyt, hiszen Rekviasvili kiállítása miatt huszonöt percet emberelőnyben játszhatott, ám ezt a lehetőséget is elpocsékolta. A grúzok tíz emberrel sem játszottak alárendelt szerepet, sőt válogatottunk örülhetett, hogy megúszta újabb kapott gólok nélkül. A tbiliszi mérkőzés kísértetiesen hasonlított a júniusi bukaresti vendégjátékra. Akkor szintén „csak azért is” hangulatban készült a válogatott, és akkor ugyancsak kétgólos (2-0) vereség lett a gyámoltalan játék eredménye. Pedig mindenki – játékos és vezető – ígérte: „nem ijedünk meg a ránk váró pokolban”. Ezúttal „csak” egy csapat volt Sebőkék ellenfele, de bizonyítani most sem sikerült. S nemcsak futballistaként, sportemberként sem.
*
A 8. csoport állása
1. Olaszo. 6 5 1 – 15-3 16
2. Románia 6 4 – 2 7-6 12
3. Magyaro. 6 2 2 2 14-10 8
4. Grúzia 6 2 – 4 9-11 6
5. Litvánia 6 – 1 5 3-18 1
A másik találkozón: Litvánia–Olaszország 0-0.
Jegyzet a 19. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.