Több mint félmilliárdos veszteség

A Magyar Labdarúgóliga teljesítménye sem hibátlan – így foglalható össze a legrövidebben Muszbek Mihály ligaigazgató féléves értékelése a szervezet munkájáról. Azt viszont mi tesszük hozzá, hogy a legkevésbé a liga hibáztatható a klubok által kilenc hónap alatt felhalmozott 638 millió forintos veszteség, illetve a stadionok csökkenő nézőszáma miatt.

Nemes Károly
2001. 12. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

A stadionrekonstrukciós program részeként elkészült első létesítményben, az újpesti stadionban hozta nyilvánosságra éves számvetését a Magyar Labdarúgóliga (MLL), amelynek igazgatója, Muszbek Mihály elmondta: az MLL céljai továbbra is változatlanok, azaz elsődleges feladata a klubok pénzügyi erősítése; a csapatokat működtető társaságok privatizációjának gyorsítása, illetve a „szakmai jövőképet megalapozó programok” elindítása. A direktor szerint az MLL csak részben végezte jól a munkáját, hiszen még jelentős az önkormányzati vagy egyesületi tulajdonosok aránya. Muszbek Mihály adatai szerint 2001 első kilenc hónapjában az NB I-es klubok vesztesége 638 millió forint volt, ami nem végleges, csak jellemző állapot, hiszen néhány jogdíj kifizetése az év végén esedékes. A liga ugyanakkor jelentős szerepet játszik a társaságok gazdálkodásának stabilitásában, hiszen körülbelül 1,8 milliárd forintos bevételre tett szert központi értékesítés révén – például tv-jogdíjak – az NB I. Ez az összeg a csapatok költségvetésének csak egyharmadát fedezi.
A ligaigazgató negatívumként említette még a kiírás körüli vitát és a stadionrekonstrukciós porgram állását. Előbbiről elismerte: jelenleg egyik résztvevőnek sincs gondja, de a rájátszás során valószínűleg akad majd csapat, amely hátrányba kerül. Az MLL a következő hároméves periódusban 12 csapatos első, és kétszer 12 csapatos másodosztályú bajnokságot tervez, a résztvevők a rájátszással 34–38 mérkőzést játszanának. A létesítmény-korszerűsítési programról Muszbek elismerte: a munkálatok „csúszásban vannak”, ám megjegyezte, a közbeszerzési eljárások egy ekkora horderejű tervnek nem kedveznek. Ugyanakkor lassítja a végrehajtást az is, hogy esetenként kartellek alakulnak az árak felverésére, így Muszbek szerint nem téves számításokról, sokkal inkább sajátos piaci reakciókról van szó… A ligaigazgató reméli, hogy nyárig mind a 38 stadionban elkezdődik a munka (eddig 26-ban dolgoznak).
A szurkolók ugyanakkor egyre kevesebben látogatják a bajnoki mérkőzéseket, az átlagos nézőszám már nem éri el a négyezret (3812), ami azt jelenti, hogy hét klubnál is kevesebben váltanak bérletet vagy vesznek jegyet, mint a 2000–2001-es bajnokságban. Tavalyhoz képest csupán Zalaegerszegen, Debrecenben, Szombathelyen és Székesfehérváron kíváncsiak többen a futballra, ám a liga szerinti gazdaságos működést jelentő hatezres átlagra csak a ZTE és az FTC képes.
*
A 2008-as magyarországi labdarúgó Európa-bajnokság pályázatát előkészítő bizottság hétfői ülésén kijelölte a lehetséges helyszíneket. Összesen tíz város – Budapest, Debrecen, Miskolc, Szeged, Győr, Székesfehérvár, Kaposvár, Zalaegerszeg, Kecskemét és Pécs – 11 stadionja (a fővárosból két létesítmény) közül választják ki várhatóan januárban a nyolc helyszínt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.