A siker sem garancia a békére

A magyar lovassport „becsületét” tavaly is megmentette a fogathajtó szakág, amelynek legjobbjai páratlan bravúrt hajtottak végre a Riesenbeckben rendezett kettesfogat-hajtó világbajnokságon. Mert arra még nem volt példa a sportág történetében, hogy külföl-dön rendezett világversenyen legjobbjaink megszállták a dobogót, egyéniben Lázár Vilmos első, Nyúl Zoltán harmadik, Lázár Zoltán ötödik lett, csapatunk pedig aranyérmes.

Salánki Miklós
2002. 01. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eredményes esztendő főszereplője Lázár Vilmos volt, aki a kettesfogat-hajtók mezőnyében az első versenyző, akinek sikerült megvédeni egyéniben a világbajnoki címét. Az idősebb Lázár tizenkét éve hajt a kettesfogat-hajtók élmezőnyében, ezért joggal merült fel a kérdés, miért nem vált a szakág királykategóriájára, a négyesfogathajtásra. Ez a sportág érdekét is szolgálná, mert 2004-ben hazánkban, Kaposváron rendezik meg a négyesek világbajnokságát. Ebben a versenyszámban hajtóink már elveszítették a világelsőségüket, a hazai mezőnyből jelenleg csak a világbajnoki ezüstérmes Bozsik József tartozik a nemzetközi élvonalba.
– Nagyon vonzó cél lenne hazai közönség előtt a négyesfogat-hajtók között versenyezni – magyarázta Lázár Vilmos –, de a váltásnak több feltétele van. Egy nemzetközi szintű négyes fogathoz ugyanis nem csupán négy ló kell, hanem legalább hetet-nyolcat kell munkában tartani. Ezt pedig már nem lehet amatőrként, munka mellett megoldani. A világ legjobbjai profik, akik mögött tehetős szponzorok állnak, így az ő feladatuk csak a lovak felkészítése. Nálunk más a helyzet, nekem és testvéremnek, Zoltánnak a családi vállalkozásunkkal kell előteremteni azt a pénzt, amelyet a fogathajtásra költhetünk. Ezért csak nézőként leszünk jelen a kaposvári világbajnokságon.
A tavalyi sikeres év ellenére továbbra sincs béke a fogathajtók táborában, az elmúlt évi választáskor a vezetésből kiszorult csoport, ahol tudja, támadja az új szakbizottságot. A napokban például a Petőfi Népe című újságban „Borul-e a bili a szakági gyűlésen?” – címmel vádaskodó cikk jelent meg a sportág jelenlegi vezetéséről. Mivel az írás hangneme méltatlan a magyar fogathajtás színvonalához, ezért nem foglalkozunk vele. Arra viszont kíváncsiak voltunk, hogy az ötszörös világbajnok Lázár Vilmos belülről hogyan látja: az eredmények ellenére, miért nincs béke a fogathajtók táborában?
– Sajnos, ez nem új jelenség, így van ez már évek óta – válaszolta a világbajnok. – Őszinte leszek, addig nem érdekel a belháború, amíg nem megy a szakmai munka rovására. Szerencsére, az új vezetés és Fintha Gábor szövetségi kapitány tavaly biztosította a nyugodt felkészülést, és ez a világbajnoki eredményeinken is meglátszott. Ha a februári gyűlésen például ismét új szakvezetést választanának, fogadni mernék, hogy azt kezdenék el fúrni. Ezért aztán mi csak a magunk dolgával foglalkozunk, azzal, hogy megőrizzük helyünket a világ élmezőnyében.
A hírek szerint a szekértáborok ismét harcra készülődnek, pedig ha mindenki egy irányba húzná a szakág szekerét, akkor a négyesfogat-hajtók is felzárkózhatnának a kettesek mellé a nemzetközi élmezőnyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.