A tornapápa lelke magyar

Méltán hívják világszerte tornapápának Károlyi Bélát, a Romániából indult, magyar származású, s az Egyesült Államokban élő szakembert. Páratlan edzői pályafutása során kilenc olimpiai bajnokot nevelt, a legeredményesebbeket: Nadia Comanecit és Mary Lou Rettont még a sportban kevésbé jártasak is ismerik. A novemberi debreceni tornász-világbajnokság előkészületeit megtekintő amerikai küldöttség tagjaként járt nálunk a múlt héten.

Sütõ-Nagy Zsolt
2002. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen minőségben érkezett Magyarországra?
– Ha a debreceni világbajnokságot követő 2003-as Los Angeles-i vébé szervezőbizottsága ellátogat ide, hogy az előkészületeket tanulmányozza, akkor természetesen velük tartok, nem kell ehhez semmilyen különleges funkció.
– Elképzelhető, hogy hamarosan újabb Károlyi-tanítványok kápráztatják el a világot?
– Ebben szinte biztos vagyok, de nekik már nem én vagyok az edzőjük, hanem a feleségem. Én már nem vállalom, hogy a mindennapos edzéseket irányítsam, márpedig ezt másként nem lehet csinálni. Tizenöt-húsz évente jön össze olyan tehetséges csapat, mint amilyen a mostani utánpótlás-válogatottunk.
– Milyennek látja a novemberi világbajnokság előkészületeit?
– Óriási lehetőség, hogy Magyarország rendezheti a vébét, hiszen kétszer kellett kivívnia ezt a dicsőséget, mert a Budapest Sportcsarnok leégése miatt elvették a rendezési jogot, amelyet újra el kellett nyerni. Egy ilyen világbajnokság megteszi a hatását, ugyanis világszerte közvetítik az eseményeket. Most bizonyíthatjuk, hogy mire képes a magyar, milyen házigazdák tudunk lenni. Így mondom, mert itt van a lelkem, és azon leszek, hogy sokan jöjjenek ide Amerikából, lássák ezt a csodavilágot, ezt a csodavárost. Aztán vigyék a hírünket haza, hogy utána szüleik, gyerekeik is ellátogassanak ide. Hatalmas lehetőség ez a világbajnokság, és szerencsére ezt okos emberek át is érzik. Debrecen polgármestere, Kósa Lajos egy rendkívüli személyiség, aki sokat és ügyesen dolgozik a sikerért, minden elismerést megérdemel.
– Láthatóan roppant fontosnak tartja, hogy emlékezetes világbajnokság legyen a magyarországi, és ennek már akkor tapasztalhattuk a jelét, amikor az elsők között ajánlott fel tízezer dollárt a leégett BS újjáépítésére. Elképzelhető, hogy magyar tornászok edzéseit is irányítsa?
– Kiváló edzők vannak itt, keményen dolgoznak, rendre feltűnnek sikeres magyar tornászok. Biztos vagyok benne, hogy a debreceni világbajnokságon is eredményesek lesznek a magyar versenyzők.
– Romániából 1981-ben költözött az Egyesült Államokba, s az új közegben is sikeres lett. Mennyire kellett ehhez megváltoznia?
– Ha változtam volna, elvesztem volna. Különös ország az Egyesült Államok, ahol mindenki büszkén, de féltékenyen őrzi az értékeit, s így nagyon nehéz összefogni a válogatottak felkészülését, hiszen senkit nem akartak elengedni a közös edzőtáborokba. Húsz év munkájába került, hogy elismerjék ennek a szükségességét.
– Mennyire népszerű és fontos a torna Amerikában?
– Azt hiszem, egyre többen jönnek rá, hogy a sport ragyogó lehetőség a kiemelkedéshez, az értelmes célok megtalálásához. A sport rengeteg dologgal gazdagítja az embert, olyanokkal, amelyek pénzért nem vásárolhatók meg. Ha kezdetben nem is mindenki értett meg, ma már rengetegen akarnak tornászni. Az a lényeg, hogy a gyerekek ne otthon üljenek, és a televíziót bámulják órákon keresztül.
– Egykori tanítványaival mennyire tartja a kapcsolatot?
– Születésnapokon vagy ünnepnapokon mindig felhívnak, és többen is a közelemben élnek. Mary Lou szintén Houstonban lakik, Nadia a melletünk lévő államban, Eberle Kaliforniában, de hosszan sorolhatnám a többieket is, hiszen majdnem mindegyikükről tudok.
– Ezek szerint a szigorú, olykor kíméletlennek tűnő módszerei ellenére tanítványai pályafutásuk után is szívesen emlékeznek önre.
– A csúcsra csak nagyon kemény edzésekkel lehet feljutni, amit a kívülállók, akik soha nem sportoltak, nem érthetnek. De ha a munka során a szeretetet is érzik a tanítványok, akkor miért haragudnának az edzőikre?
– Milyennek ítéli Budapest esélyeit a 2012-es olimpia elnyerésére?
– Nagy küzdelem lesz a rendezési jogért, számos amerikai város is pályázik a házigazda szerepére, s mivel Houston szintén harcba szállt, kicsit megosztott a szívem. De óriási siker lenne, ha Budapest győzne, és nagyon örülnék neki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.