Az őszinteség dicsérete

Malonyai Péter
2002. 01. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fölkapom a fejem, amikor a modern (?) sport kőkemény világában érzelmekre bukkanok. Amikor föltűnik, hogy nem csupán tisztelet övezi a gladiátorokat, hanem szeretet is körülveszi őket. Mindehhez persze kevés a kimagasló produkció, sok minden más is kell hozzá. Eredendően persze az, hogy a drukker tudja, érezze, hogy emberek teszik a dolgukat a pályán, a csarnokban, a medencében, emberek, akiknél tetten érhet olyan apróságokat, amelyek az ő életéből sem hiányoznak, vele is megesnek.
A vízilabda nálunk nemzeti ügy, réges-régóta, hagyományosan. Éppen ezért volt óriási tett, hogy a csapat Sydneyben, huszonnégy esztendő után olimpiát nyert. Az aranyérmesek valamenynyien megfelelnek napjaink elvárásainak, a profizmus ismert és sejthető kategóriái föllelhetők náluk, enélkül nem előzhették volna meg a világot. Igen ám, de a kimagasló produkció önmagában – szerintem – csupán a tisztelethez elég, pólóban különösen, hiszen a játék alapelemei (úszás, vízbiztonság, labdával való ügyesség) megtanulandók, nem mondhatók el róluk, hogy a hétköznapok emberében is ott vannak, készen. Ellentétben például a futás mozdulatsorával, mert ugyebár futni mindenki tud, csak éppen nem olyan szépen, gyorsan, mint a klasszisok.
És mégis, a pólósokat nem csupán tisztelik, nem csak rajonganak értük, kifejezetten szeretik nálunk. Bizonyság rá, hogy most is, amikor egy nem éppen sikeres esztendőn vannak túl (Eb: 3. hely, vb: 5. hely), keresik a társaságukat, megrohamozzák őket autogramokért, ha föltűnnek valahol. Hangzatos kitétellel élve, nem csupán a gladiátort, az érző lényt is látják bennük, ezért nem számít, hogy 2001-ben kevesebb sikerrel jártak, mint korábban. Mert ugyebár kudarc mindannyiunkat ér, a balsiker egyértelműen része az életünknek. A sors már csak ilyen.
A hét elején, a Kemény Dénes szövetségi kapitányról írott könyv (Kemény évek) bemutatóján se volt más a helyzet, sokan észrevették, hogy a medence hősei egy pohár pezsgővel a kezükben múlatják az időt a rendezvény színhelyén, s dacolva a zártkörűséggel, beügyeskedték magukat a terembe, hogy szert tegyenek néhány aláírásra. Az sem véletlen, hogy a kapitányról szóló könyv már a harmadik pólós kiadvány Sydney óta, s mindhárom siker a javából.
Hogy mi a titkuk, az persze pontosan nem tudható, az érzelmekre soha nincs tényszerű, kimerítő magyarázat. Mindenesetre Kemény Dénes példája sejtet valamit a lényegről. A kapitány barátságos, ám nem közlékeny ember, nem az a típus, amelyik úton-útfélen kiadja magát. Most viszont, amikor vállalta, hogy Csurka Gergely és Mezei Dániel rögzítse vallomását az elmúlt öt esztendőről (is), tudta, hogy ki kell bújnia a bőréből, többet kell elárulnia magáról, mint amennyire egyébként hajlandósága lenne. Tudta, és tette. Ettől izgalmas a könyv, s ami fontosabb, ettől válik érthetőbbé, miért kedvencek – az aktuális eredményektől függetlenül – mindazok, akik az olimpia utolsó napján, mint mondják, helyreállították a világ rendjét pólóban.
Az a közeg, amelyben nincsenek rejtélyek, legföljebb műhelytitkok, akkor is közel áll hozzánk, ha hősei olyasmit tudnak, amivel fölénk és a világ fölé emelkedhetnek.
Higgyék el, csak mese, hogy az őszinteség kikezdi a profizmust.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.