Capriati és Johansson a trónon

A hölgyeknél az amerikai Jennifer Capriati, a férfiaknál a svéd Thomas Johansson nyerte Melbourne-ben az ausztrál nyílt teniszbajnokságot. Capriati négy mérkőzéslabdát hárítva védte meg a címet a svájci Martina Hingis ellen, míg a 16. helyen kiemelt Johansson saját bevallása szerint élete legjobb játékával késztette megadásra az esélyesebb orosz Marat Szafint.

2002. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Tenisz -

Ki hitte volna Jennifer Capriatiról, hogy képes fordítani Martina Hingis ellen akkor, amikor a svájci versenyző a 6:4-re megnyert első játszma után a második szett tizedik játékában mérkőzéslabdához jutott? Ha más nem is, Capriati bizonyára hitt magában. Nemcsak 5:4-nél, hanem 6:5-nél is hárította svájci ellenfele meccspontjait, majd a rövidítésben újra – immáron negyedszer –, mígnem úgy esett, hogy a címvédő 9:7-re nyert, azaz döntő szettet harcolt ki.
A pokoli melegben (a hőmérő higanyszála a 40 Celsius-fokot jelző vonalat „nyaldosta”) a világelső ettől kezdve megállíthatatlan volt. Hingis – aki az utóbbi hat évben mindig döntős volt Melbourne-ben, de az előző két finálét elveszítette – levertnek, kimerültnek tűnt, amikor a harmadik játszma elkezdődött, s ezúttal a látszat nem csalt. Capriati 31 perc alatt, viszonylag könnyedén nyerte a szettet, így harmadik Grand Slam-tornagyőzelmének örülhetett.
„Nagy teher volt a vállamon, hiszen címvédőként és világranglista-éllovasként bizonyítanom kellett” – mondta a mérkőzés után a 25 éves amerikai. „Nem játszottam jól az elején, de nagyon keményen küzdöttem. Amíg a pályán vagy, mindent meg kell próbálnod, s akkor így is nyerhetsz. Éppen ez az, ami ma meghozta számomra a győzelmet.”
„A harmadik játszmában már nem igazán hittem a győzelemben, akkor sem, amikor még 2:1-re vezettem. Tudtam, nem leszek képes tartani magam, így csupán próbáltam túllenni rajta. Úgy éreztem, mintha kiszáradtam volna” – merengett Hingis, aki sorozatban a harmadik döntőjét bukta el Ausztráliában.
Marat Szafin volt a favorit a férfi egyes döntőjében, Thomas Johanssont azonban nem érdekelte a papíforma. Még akkor sem, amikor az éppen a döntő napján a 22. születésnapját ünneplő orosz 6:3-ra nyerte az első szettet. Az élete első Grand Slam-fináléját játszó svéd a folytatásban remekül fogadta Szafin adogatásait, s az alapvonal közeléből erős és pontos ütéseket helyezett el ellenfele térfelén. Szafin leginkább azzal volt elfoglalva, hogy a saját szervajátékát hozza, abban reménykedett, hogy a negyedik játszma rövidítésében kiharcolhatja a döntő szettet. Terve légvárnak bizonyult: a 26 éves svéd a rövidítésben ellenállhatatlan volt, 6:1-re elhúzott, s öt mérkőzéslabdájából végül a negyediket értékesítette.
„Az év elején először Indiában vettem részt egy tornán, majd Sydneyben léptem pályára, de nem játszottam jól. Ám Melbourne-ben az első forduló után már nagyszerűen éreztem magam a pályán, ma pedig, azt hiszem, életem legjobb játékát nyújtottam” – mondta a boldog győztes, a harmadik svéd, akinek sikerült győznie az Australian Openen.
„Thomas túl jó volt. Fantasztikusan teniszezett, én pedig semmi különöset nem tettem a győzelemért. Próbáltam, de az alapvonaljátékom nem működött. Fonákkal is kitűnően ütött, számomra szokatlan, hogy valaki sokkal jobb fonákkal, mint én. Szörnyű érzés volt” – kesergett Szafin, akit a sajtótájékoztatón kapott ünnepi torta sem tudott felvidítani.
Férfi egyes, döntő: Johansson (svéd, 16.)–Szafin (orosz, 9.) 3:6, 6:4, 6:4, 7:6. Női egyes, döntő: Capriati (amerikai, 1.)–Hingis (svájci, 3.) 4:6, 7:6, 6:2. Férfi páros, döntő: Knowles, Nestor (bahamai, kanadai, 9.)–Llodra, Santoro (francia) 7:6, 6:3. Vegyes páros, döntő: Ullyett, Hantuchova (zimbabwei, szlovák)–Gaston, Suáres (argentin) 6:3, 6:2.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.