Kemények a feltételek

A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) pénteken konferenciát rendezett a 2005. évi szabadtéri világbajnokság rendezésére pályázó városok képviselői számára Monte-Carlóban, ahol a küldöttek átvették a pályázati kiírást. A Deutsch Tamás vezette magyar delegáció megismerkedett a rendezés szigorú követelményeivel.

Salánki Miklós
2002. 01. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-tTLÉTIKA-
A szakemberek szerint a nyári olimpia és a labdarúgó-világbajnokság után a sportvilág harmadik legnépszerűbb és legrangosabb eseménye a szabadtéri atlétikai világbajnokság, amelyet 1983 óta rendeznek meg. A 2005. évi vb rendezési jogát London nyerte el, de a világváros megfelelő létesítmény híján kénytelen volt visszalépni. Képzelhető, mekkora belpolitikai vihart kavarna egy hasonló lemondás hazánkban…
A nemzetközi szövetség kénytelen volt új pályázatot kiírni, amelyre előzetesen nyolc város jelentkezett: Budapest, Brüsszel, Helsinki, Róma, Moszkva, Berlin, München és Stuttgart. Közülük csak hat pályázhat, mert a Német Atlétikai Szövetség február 15-én dönt arról, hogy a három város közül melyik kandidálását támogatja. Budapest rendezési szándékának erősségét bizonyítja, hogy a magyar delegációt Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter vezette, a küldöttség tagja volt Szalay Péter, a MASZ alelnöke és Makszin Áron főtitkár.
Mind a nyolc város delegációja megjelent a konferencián, amelyet Lamine Diack, az IAAF elnöke és Gyulai István főtitkár vezetett. A küldöttek tizenhét témakörben hallgattak meg ismertetőt a rendezés feltételeiről. Előadást tartott a marketingjogokat értékesítő japán Dentsu cég és európai partnere, az AMS. Szalay Péter elmondta, hogy a nemzetközi szövetség ugyan anyagilag nem támogatja a rendezést, de biztosítja a pénzdíjat, amely nem csekély összeg, jelenleg versenyszámonként 88 ezer dollár. A házigazda városnak a helyszínre kell utaztatnia, és vendégül kell látnia körülbelül ezer atlétát. Emellett a delegátusok szállítása és vendégül látása is a rendezők feladata. Az alelnök szerint jó benyomást tett a sportág vezérkarára, hogy Budapest volt az egyetlen a nyolc jelentkező közül, amely miniszteri szinten képviseltette magát Monte-Carlóban.
Budapest rendkívül erős mezőnyben indul harcba a rendezésért, ezért nehéz az esélyeinkről beszélni. A magyar főváros mellett szól, hogy a hazai rendezők és szervezők a világ élvonalába tartoznak, az eddigi hazai világ- és kontinensbajnokságokon magas színvonalon, szinte hibátlanul dolgoztak. Az elmúlt évben a debreceni ifjúsági világbajnokság volt az egyetlen atlétikai világverseny, amely a nemzetközi szövetség bizottságától kifogástalan minősítést kapott. Budapest esélyét ugyanakkor csökkenti, hogy 2004-ben az új sportcsarnokban fedett pályás világbajnokságot rendezhet. Magyarország atlétikában nem akkora hatalom, hogy két éven belül kétszer vendégül láthassa a világ legjobbjait. Gyulai István, a nemzetközi szövetség főtitkárának szíve ugyan hazahúz, de elismeri: a németek a legesélyesebbek, akik korábban csak adminisztratív okok miatt maradtak le London mögött. Róma ugyan 1986-ban már rendezett világbajnokságot, az olasz főváros mégis komoly vetélytárs lehet, mert az IAAF vezetőinek törekvése – tanulva az idei edmontoni vb mérsékelt érdeklődéséből –, hogy olyan városban rendezzenek világversenyt, ahol nagyon népszerű az atlétika, biztos a telt ház a viadalon. Szerencsére a döntést nem előzi meg hosszú várakozás, a pályázatokat február 28-ig kell benyújtani, s már a nemzetközi szövetség április 14-i, nairobi ülésén kiderül: a hat város közül melyik a befutó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.