-LABDARÚGÁS-
Magyarország a harmadik kalapban várhatta a sorsolást, így a Portóban jelenlévő Bozóky Imre MLSZ-elnök vezette magyar küldöttségnek előbb meg kellett várnia, hogy a negyedik és az ötödik kalapban lévőknek helyet találjon a csapatok nevét kihúzó portugál futball-legenda, Eusebio. Ezután következett a harmadik kategória, s csakhamar kiderült, hogy a gyengébbnek minősítettek közül San Marino és Lettország lesz Magyarország ellenfele. Ha arra gondolunk, hogy Grúzia, Észak-Írország és Wales mellé is kerülhettünk volna, igazán nem jártunk rosszul.
Jöttek a jobbak az első és a második kalapból, s hamarosan fény derült rá, hogy Svédország és Lengyelország tagja még a selejtezők negyedik csoportjának. Ez sem a legrosszabb lehetőség, hiszen a magyar nemzeti tizenegy elkerülte Európa elitválogatottjait; Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Németország vagy Anglia ellen kevesebb lenne az esély, mint így, a svédekkel és a lengyelekkel szemben.
Persze, minden csak nézőpont kérdése, ezt tükrözi a magyar szakemberek véleménye is. Bozóky Imre óvatos optimizmussal nyilatkozott, úgy fogalmazott, a válogatott helyzete nem reménytelen. Mezey György, a honi edzőképzés első embere úgy látja, hogy versenyben lehet a csapat a továbbjutásért, ám nem mulasztotta el hozzátenni, hogy San Marino sem lebecsülendő ellenfél. Említhette volna a letteket is, hiszen ő volt az edzője a Vasasnak akkor, amikor 2000 nyarán a csapat csak nagy nehezen jutott tovább az UEFA-kupában a Ventspils ellenében.
Gellei Imre szövetségi kapitány nem foglalkozott azzal, hogy a csapata kaphatott volna jobb és rosszabb sorsolást egyaránt.
– Egy sorsolásnál nincs értelme a feltételes módnak, csak a tények számítanak – mondta. – Tudomásul kell venni, mely válogatottakat juttatta nekünk a sors, és alaposan föl kell készülni ellenük. Legelőször önmagunkat kell legyőznünk, értve ezalatt azt, hogy testben és lélekben erősen kell nekivágnunk a selejtezőknek.
A kapitány szerint a februári ciprusi torna (a meccspartnerek: Csehország, majd Svájc vagy Ciprus) jól szolgálja majd a felkészülést, hiszen az ellenfelek erősek. Akárcsak a selejtezőcsoportban.
– A svédek telis-tele vannak sztárokkal, a lengyeleknél a csapategység fantasztikus, nem véletlen, hogy mindkét válogatott csoportelsőként vívta ki a világbajnoki részvételt – folytatta Gellei.
– Ellenük csak akkor lehet szemernyi esélyünk is, ha alaposan, körültekintően fölkészülünk. Ha így lesz, akkor viszont minden megtörténhet, azaz jó meccseket játszhatunk velük. Persze, a lettek és San Marino ellen is csak akkor vihetjük valamire, ha egységesek vagyunk, szervezettek, tudjuk, mit akarunk a pályán, hiszen ez alapkövetelmény a mai futballban.
A kapitány bízik a játékosokban, meggyőződése, hogy mindenki mindent megtesz azért, hogy a lehető legtöbbet nyújtsa majd a selejtezők során.
– A csodákban nem hiszek, abban viszont igen, hogy a közös erőfeszítés mindig kamatozik. Esetünkben nem az esélyek a fontosak, hanem az, hogy a válogatott jó csapat legyen, valamennyi pályára lépő játékos megtegyen mindent a sikerért – magyarázta a kapitány.
A selejtezők első játéknapja szeptember 7. vagy 8., a sorozat 2003. október 11-én vagy 12-én zárul, a pótselejtezők időpontja 2003. november 15–16. és 18–19.
A 4. csoport programját az érdekelt országok szövetségei február 20-án alakítják ki Stockholmban.
***
ÖTVEN CSAPAT, TÍZ CSOPORT. A 2004-es Európa-bajnokság selejtezőjének csoportbeosztása:
1. CSOPORT: Franciaország (címvédő), Szlovénia, Izrael, Ciprus, Málta.
2. CSOPORT: Románia, Dánia, Norvégia, Bosznia-Hercegovina, Luxemburg.
3. CSOPORT: Csehország, Hollandia, Ausztria, Fehéroroszország, Moldova.
4. CSOPORT: Svédország, Lengyelország, MAGYARORSZÁG, Lettország, San Marino.
5. CSOPORT: Németország, Skócia, Izland, Litvánia, Feröer-szigetek.
6. CSOPORT: Spanyolország, Ukrajna, Görögország, Észak-Írország, Örményország.
7. CSOPORT: Törökország, Anglia, Szlovákia, Macedónia, Liechtenstein.
8. CSOPORT: Belgium, Horvátország, Bulgária, Észtország, Andorra.
9. CSOPORT: Olaszország, Jugoszlávia, Finnország, Wales, Azerbajdzsán.
10. CSOPORT: Írország, Oroszország, Svájc, Grúzia, Albánia.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
