- Kajak-kenu -
A világ- és Európa-bajnok Kovács Katalin túl van már a délelőtti edzésen, sőt az ebéden is, amikor keresem.
– Mi volt a mai menü?
– Frankfurti leves, resztelt máj főtt krumplival, utána fánk, majd banán. Itt, az edzőtáborban bőséges és kitűnő az ellátás.
– Szereti a finomságokat, vagy mindegy, hogy mit eszik?
– Nem titkolom, szeretek enni. Persze szükséges is, mert különben nem bírnám a napi három-négy edzést. A múlt hét végén valamilyen vírusos betegségen estem át, ezért az étvágyam még nem a régi.
– Már a múlt héten is akartam keresni, de olyan hideg, esős idő volt, hogy úgy gondoltam, megvárom, amíg kisüt a nap.
– Nálunk az időjárás valóban sokat számít, mert nem mindegy, hogy havas esőben evezünk a vízen vagy gyönyörű napsütésben, mint amilyen ma is volt. Természetesen rossz időben is edzeni kell, de a hangulatunk akkor sokkal rosszabb.
– Most, április közepén mi a napi program?
– Naponta kétszer edzünk vízen, délelőtt és délután. Emellett mindig van erőnléti edzés is, viszont ha jó napunk van, akkor a futás elmarad.
– A kenusok és a férfi kajakosok melegebb éghajlaton készültek, míg önök itthon fagyoskodtak.
– Csak húsvét után volt rossz idő, amikor a kesztyűket ugyan elővettük, de nem volt rájuk szükség. Amikor pedig kutya idő volt, akkor nem kellett vízre szállnunk, helyette teremben edzettünk.
– Csak nem? Pedig Kati néni nem a lágyszívűségéről ismert.
– De nem is kőszívű. Jól tudja, hogy a jó szándékú döntéseit az edzéseken megháláljuk.
– Végignéztem egy erősítő edzésüket, amelyen nyolcszázszor kellett harminc kilót felemelniük. Már a látványba belefáradtam.
– Ha úgy fognám fel, hogy minden edzés szenvedés, akkor a hosszú felkészülést nem tudnám elviselni. Ehelyett úgy gondolom, egy szép célért végzem el azt az edzésmunkát, amelyet az edzőm előír. Szerencsére minden nap más, így könnyebb elviselni a hosszú felkészülést. A tél nehezebb, de aztán jön a tavasz, s ahogy javul az idő, ahogy közelednek a versenyek, az edzéseken a mennyiség helyett a minőség kerül az előtérbe. Ez pedig már izgalmasabb, érdekesebb.
– A kívülállónak rendkívül nehéz fizikai munkát anyagilag megbecsülik?
– Nem panaszkodhatom. A Wesselényi alapítványtól kapott támogatás mellett két egyéni szponzorom is van, a Nissan Summit Hungary Rt. és a Yamaha Motor Hungaria. Így biztosított, hogy csak a kajakra kelljen összpontosítanom.
– Az idén milyen versenyszámban akar indulni a világbajnokságon?
– Erről még korai beszélni, mert csak a válogató versenyeken alakulnak ki az egységek. Természetesen szeretnék, úgy, mint tavaly, egyesben és négyesben is versenyezni.
– Kik lehetnek a legnagyobb hazai riválisai a válogatón?
– A csoporttársaim. Nem szeretnék senkit kiemelni, mert mindegyikük meglehetősen erős ellenfél.
– A szegedi Európa-bajnokság és a sevillai világbajnokság közül melyik a fontosabb?
– Nekem mindegyik egyformán fontos. Az Európa-bajnokság azért, mert hazai közönség előtt fantasztikus versenyezni, a világbajnokság pedig a rangja miatt, az ott nyert érem értékesebb. Sohasem szoktam taktikázni, minden versenyen úgy indulok, hogy a maximumot nyújtsam.
– Ötödik hete készülnek Dunavarsányban. Egy tucat nő hogyan bírja ki ilyen sokáig összezárva?
– Az évek során már megszoktuk az edzőtáborokat, így jól megvagyunk. Persze néha vannak kisebb összezördülések, de ez természetes. Általában a hét második felében már nehezebben viseljük el egymást, de aztán jön a hét végi pihenő. Otthon lelkileg is feltöltődünk, hogy aztán hétfőn mosolyogva kezdjük az újabb hetet.
A Hír TV is műsorára tűzi a Magyar Nemzet leleplező dokumentumfilmjét
