A brazil válogatott ötödször világbajnok

Egy hónap és hatvannégy mérkőzés után a 17. labdarúgó-világbajnokságot Brazília együttese nyerte. Felipe Scolari szövetségi kapitány csapata a jokohamai döntőben 0-0-s félidő után Ronaldo góljaival 2-0-ra legyőzte Németország együttesét. A dél-amerikai csapat ezzel ötödik alkalommal hódította el a serleget. A szombati bronzmérkőzésen Teguban Törökország gólokban gazdag mérkőzésen 3-2-re győzte le a házigazda Koreai Köztársaságot, megszerezve ezzel a harmadik helyet.

Róth Ferenc
2002. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LABDARÚGÁS -

Június utolsó hétvégéje, a világbajnokság utolsó két játéknapja, az utolsó két mérkőzés. Akik eljutottak eddig, akik átverekedték magukat a kőkemény akadályokon, azok már mindenképpen nyertek. Nyertek, de innen bukni, itt veszíteni talán a legnagyobb csalódást, a legmélyebb szomorúságot jelenti. Pedig két válogatottra ez a sors várt ezen a júniusi hétvégén. Mert a játék már csak ilyen…
Szombatra Tegu városa lett a világ labdarúgásának a fővárosa. A hatvanezres stadionban rendezték meg a „csalódottak csatáját”, bár ez az ő esetükben nem igazán helytálló megfogalmazás. Sem a török, sem a koreai válogatott tagjai nem gondolhatták egy hónapja, hogy a világbajnokság utolsó előtti játéknapján is úgy ébrednek majd, hogy van még dolguk. Pedig volt, s nem is kevés. A stadion gyepén azt kellett eldönteniük, hogy otthon, Ázsiában marad-e a bronzérem, vagy pedig a töröké lesz.
Az övék lett… S erre már a mérkőzés 11. másodpercében nagyobb volt az esélyük, mint a hazaiaknak. Ennyi idő kellett mindössze a sokat kritizált Hakan Sükürnek, hogy Ho Mjung Bo kapitális hibája után ballal Li Von Dzse hálójába találjon. A világbajnokságok történetének leggyorsabb gólja után olyan csend ült a tegui stadionra, mintha csak gyászszertartáson vennének részt a nézők. A remények újjáéledésére azonban tíz percet sem kellett várni. A 9. percben Li Eul Jong olyan gólt lőtt, amilyenhez hasonlót már nem várhat magától a pályafutása során. Szabadrúgásból, húszról, ballal úgy csavart a bal felsőbe, hogy azt a labdát ember nem érhette el. Még Rüstü sem, pedig nyújtózkodott szegény…
S hogy ne költözzék unalom a szektorokba, az élet tovább pezsgett, s ezúttal egy másik török csatár érkezett. A „gyerek”, Ilhan talált a kapuba, miután Hakan Sükür szenzációs passzal szolgálta ki őt. A dél-koreaiakat a sok kritika után megvédendő, írjuk le, hogy a török támadás elején, még a félpályánál, szabálytalanság történt, amin a kuvaiti bíró elegánsan túllépett… A 32. percben azonban már őt sem hibáztathatták a koreaiak, mert egy újabb Hakan Sükür–Ilhan párosbalett után a kölyök olyan mozdulattal perdített át a kifutó Li fölött, amilyenre tényleg csak a klasszisok képesek. S mivel a török csapat egészében véve is klasszikus, nyilvánvaló volt, hogy ezzel az előnnyel már élni fognak. Különösen úgy, hogy a hálójuk előtt az elmúlt hetekben világklasszisá magasodott Rüstü állt, aki, bár sérült volt, a munkáját színjelesre látta el. Még azért a találatért sem hibáztatható, amelyik a 93. került a kapujába. Szong lövése ugyanis megpattant az egyik játékostársán.
A lényeg azonban az európaiak szempontjából az volt, hogy a csapatuk egy góllal többet ért el, mint a koreaiak, s ez azt jelentette, hogy az előkelőségektől török nyakba került a bronzérem.
De vajon melyik földrészé lesz a legértékesebb, az arany?
A szakemberek, a szakírók többsége Dél-Amerikára szavazott. Nagyobb esélyt adtak Brazíliának. Annak, hogy Pelé utódai 1958, 1962, 1970 és 1994 után ötödik alkalommal is világelsőként utazhatnak haza. Tény, hogy a hat mérkőzés alapján, még ha volt köztük nehezebben megnyert is, a brazil zsonglőrök nyújtották a leginkább kiegyensúlyozott teljesítményt. A kiegyensúlyozottság persze vonatkozott az döntőbeli ellenfélre, Németországra is. Azzal a különbséggel, hogy náluk nem volt zsonglőrködés. Volt ezzel szemben olyan fegyelmezett csapatmunka, amelyre igazából csak a német labdarúgók képesek. Különösen úgy, hogy otthon sokan amolyan „kár is elutazni” vb-nek tartották ezt a mostanit.
De hogy el ne feledjük… Volt egy Oliver Kahn a német kapuban, akinek a hat mérkőzésen mindössze az ír Roy Keane talált a hálójába – még június 5-én… Ennél nagyobb dicséret pedig nem írható le a szőke müncheniről, hacsak az nem, hogy már a döntő előtt (?) a vb legjobb kapusának választottak meg őt az újságírók. Nos, Kahn a döntő 67. percéig ismét képtelen volt hibázni. Többször is hárított olyan helyzetben, amikor a lelátón már megkezdték a brazilok a szambát. Aztán visszaültek… De jött az a 67. perc, a rémálom, amelyik talán úgy marad majd meg Kahn emlékeiben, mint az az 1999-es BL-döntő… Az, amikor közvetlenül a vége előtt még vezetett a Bayern a Manchester ellen, hogy aztán néhány perccel később az angolok emelhessék a magasba a trófeát.
Az a 67. perc… Ronaldo erőszakoskodott ki egy labdát, Rivaldóhoz pöccintette, aki vagy 18 méterről, ballal lőtt. A nem túl erős és nem is nehéznek tűnő lövés kipattant Kahn melléről, s az érkező Ronaldo most már nem hibázott, 1-0 Brazília javára. Ennyit a kapussorsról, ennyit egy hónap, hat mérkőzés hihetetlen bravúrjairól, ennyit a túl korán és fölöslegesen elkészített dicsőséglistáról, ennyit a sport igazságáról, vagy ha úgy tetszik, igaztalanságáról. Meg ennyit Kahn személyes tragédiájáról. Arról, hogy vajon milyen keserves arccal, milyen vívódások közepette volt kénytelen átvenni a számára idejekorán megszavazott, a legjobb kapusnak járó Lev Jasin-díjat…
Ezek után idő kérdése volt csupán, hogy a fellazult német védővonal mellett mikor érik el a brazilok a második gólt. Tizenkét percet kellett várni erre az élményre. Mert ahogyan Rivaldo átlépte a tizenhatos vonalán Kleberson belőtt labdáját, s ahogyan azt Ronaldo állítás nélkül vágta közvetlenül a kapufa mellé a bal alsóba, az valóban „kivédhetetlen élmény” volt, futballmesterség felsőfokon.
Ezután már csak az a kérdés maradt, hogy az elkeseredetten támadó németek képesek-e szépíteni, meg hogy a negyedik játékvezető képes-e a partvonalon túl tartani az ünneplésre éhes brazil kispad tagjait. Képes volt, hogy aztán Collina – kiválóan bíráskodott, bizonyítva, hogy nem csupán a brazilok, de ő is nagyon ért a mesterségéhez – sípszava után a dél-amerikaiak már tényleg ellepjék az aréna gyepét, s közös imával adjanak hálát ötödik világbajnoki címüknek.
Miközben Brazíliában már extázisban ünnepelték azokat a labdarúgókat, akik újra bebizonyították, hogy a labdarúgást a mai formájában ugyan Európában, Angliában találták fel, de „vérré” igazából az ő országukban vált.
***
Öröm és bánat. Luiz Felipe Scolari, a brazil csapat szövetségi kapitánya: „Fantasztikusan jó érzés, hogy ekkora boldogságot tudtunk szerezni Brazíliának. A válogatott világbajnokként térhet haza. Ez bizonyítja, hogy jól végeztük a dolgunkat. A siker titka a csapategységben rejlik.”
Rudi Völler, a német szövetségi kapitánya: „Ha valaki veszít egy döntőben, természetesen csalódott. Még akkor is, ha ilyen nagyszerű csapattal szemben marad alul. Brazília volt a világbajnokság legjobbja. Kahnt egy pillanatig sem hibáztatom, szenzációs formában védett valamennyi mérkőzésen.”

(Vb-döntő előtti fax unokáinknak Franciaországba)
Gyerekek! Kár, hogy nem néztétek meg a világbajnoki döntőt, itt Budapesten már levetítették.
Óriási meglepetés született… Mindent gondoltam volna, de ezt nem!!!
A brazilok 3- … – nem, nem lövöm le előre. Illetve, bocsánat, a németek a brazilokat…
Szinte hihetetlen: 5 – azaz öt – … És mégis a brazilok.
A végén… de nem mondom előre el.
Tizenegyesekkel… És Rivaldo… Vagyis a már eddig is hatgólos Ronaldo…
Óriási ünneplés van Németországban.
Pontosabban Brazíliában. Fantasztikus meccs volt. Hiába faggattok, akkor sem mondom el a végeredményt.
Mert megóvták a brazilok… (németek) és majd tizenhárom órakor meg kell ismételni az egész meccset még egyszer.
Ilyen rövid időn belül két világbajnoki döntőt… Sőt! Most érkezett a legfrissebb hír: az egész vb-t (elejétől végéig) még egyszer újra megismétlik.
Franciaország így végre győzhet.
Mert kedvencem: Zidane most már felépült a sérüléséből.
És még Pelé és Beckenbauer is játszik.
(Kocsis, Puskás.) Hajrá Magyarország! (Orbán Viktor is ott van a döntőn.)
Sándor György

Jegyzőkönyv
Döntő
BRAZÍLIA–NÉMETORSZÁG 2-0 (0-0) Jokohama, 72 370 ezer néző, vezette: Collina (olasz). BRAZÍLIA: Marcos – Cafú, Lucio, Edmilson, Roque Junior – Kleberson, Gilberto Silva, Roberto Carlos – Rivaldo – Ronaldinho (Juninho, 85.), Ronaldo (Denilson, 90.). NÉMETORSZÁG: Kahn – Frings, Linke, Ramelow, Metzelder – Schneider, Hamann, Jeremies (Asamoah, 78.), Bode (Ziege, 84.) – Neuville, Klose (Bierhoff, 74.). Gólszerző: Ronaldo (67. és 79.).

A harmadik helyért
TÖRÖKORSZÁG–KOREAI KÖZTÁRSASÁG 3-2 (3-1) Tegu, 65 ezer néző, vezette: Mane (kuvaiti). TÖRÖKORSZÁG: Rüstü – Fatih, Bülent, Alpay, Emre Belözoglu (Hakan Ünsal, 41.) – Ergün, Ümit Davala (Okan, 76.), Tugay, Bastürk (Tayfur, 86.) – Hakan Sükür, Ilhan. DÉL-KOREA: Li Vun Dzse – Szong Csong Gug, Li Min Szung, Hong Mjung Bo (Kim Te Jung, 46.), Li Eul Jong (Csa Du Ri, 65.) – Park Dzsi Szung, Ju Szang Csul, Li Jung Pjo, Li Csun Szo – An Dzsung Hvan, Szeol Ki Hjeon (Csoj Te Uk, 79.). Gólszerzők: Hakan Sükür (1.), Ilhan (13., 32.), illetve Li Eul Jong (9.), Szong Csong Gug (93.)

GÓLLÖVŐLISTA. 8 gólos: Ronaldo (brazil). 5 gólos: Klose (német), Rivaldo (brazil). 4 gólos: Tomasson (dán), Vieri (olasz). 3 gólos: Ballack (német), Ilhan (török), Larsson (svéd), Keane (ír), Morientes (spanyol), Pauleta (portugál), P. B. Diop (szenegáli), Raúl (spanyol), Wilmots (belga).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.