A nyelvészek kedvence is

Ronaldo Assis de Moreira akkora gólt rúgott az angol Seamannek, hogy a kapus még mindig azon agyal, vajon beadásnak avagy kapura lövésnek szánta-e a brazil. Ronaldo Assis de Moreira persze leginkább Ronaldinho Gaucho néven ismert, jelenleg ő az igazi Ronaldo csatártársa. Megszokhattuk, Brazíliában rendre játszanak a nevekkel, így az angolok elleni csodagól szerzője is becenéven fut.

Szabó Tamás
2002. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

A göndör hajú csatár 1980-ban született, Porto Alegrében, a helyi Grémióban kezdett el focizni. A klubbal kötötte meg az első profi szerződését 18 évesen, egy esztendő múltán már Rio Grande do Sul állam bajnoka lett. A Grémio szurkolói imádták, főként mert helyi legény volt. A válogatottban 1999 júniusában Lettország ellen mutatkozott be, s ettől a pillanattól kezdve gondolkodnia kellett az új nevén. Brazíliában korábban is játszottak Ronaldók, ám megkülönböztetésük könnyű volt, hiszen az egyikük kapusként, a másikuk védőként szerepelt. Segített a portugál nyelv sajátossága is, hiszen az „inho” tag kicsit jelent, míg az „ao” nagyot, így a kőkemény bekket elnevezték Ronaldaónak. A kilencvenes évek második felében bonyolódtak a dolgok, tekintve, hogy újabb két Ronaldo bukkant fel. Mindketten alacsonyak, gyermekarcúak, és csatárok voltak, éppen ezért nehezen lehetett megkülönböztetni őket. Logikus lépés lett volna a fiatalabbra Ronaldinhozinho nevet ragasztani – tartja néhány brazil nyelvész –, ehelyett az Inter mai játékosa megtartotta a Ronaldo nevet, így az angolok elleni meccs hőse lett a kis Ronaldo, azaz Ronaldinho. 2000 nyarán már az európai sztárklubok figyelmét is felkeltette, a Barcelona, a Juventus, az Inter és a Milan egyaránt bejelentkezett érte. Bátyja – szintén profi focista, ám ekkor már öccse ügynöke is – javaslatára Ronaldinho még egy évig a Grémióban maradt, már csak azért is, mert a szurkolók elsápadtak az átigazolás terve hallatán. A következő év januárjában azonban bekövetkezett az elkerülhetetlen, a Paris Saint-Germain öt évre szóló kontraktust kötött a csatárral. Párizsban eddig nem sok sikert ért el, a csapat nem úgy szerepelt, ahogy várták tőle. Eközben a brazil válogatott is sok nehézségen ment keresztül, kapitányok jöttek és mentek, ám végül valahogy csak kvalifikálta magát a világbajnokságra. Ronaldinho nem lehetett nyugodt, korántsem volt biztos, hogy Scolari elviszi őt Ázsiába. A csatárok között az időközben felépült Ronaldo helye biztosnak látszott, ám az, hogy ki lesz a párja, sokáig megjósolhatatlan volt. Scolari az Európában játszók közül Elberrel és Jardellel nem szimpatizált, nem bízott a 2001 őszén brillírozó, de egyébként öntörvényű Edilsonban sem, végül pedig az ország kedvencét, Romariót is otthon hagyta. Végül, a Törökország elleni nyitómeccsen Ronaldinho a kezdő csapatban találta magát, azóta kiderült, Scolari jól döntött. A PSG támadója az angolok elleni csodaszabadrúgásával együtt két gólt számlál. A sikerek mellé azonban némi kudarc is jutott, ugyanis Rizo játékvezető kicsit elhamarkodottan kiállította pénteken az angolok ellen, így az elődöntőt mindenképpen ki kell hagynia. Ha azonban Brazília a soron következő akadályt is sikerrel veszi, akkor a fináléban szinte biztos, hogy újra láthatjuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.