Babonás játékosok

A német válogatott világbajnoki menetelése futball-lázat váltott ki Németországban. A Dél-Korea elleni elődöntőt 22,85 millió tv-néző tekintette meg, az utazási irodák két különrepülőgépet indítanak Jokohamába a döntőre (a résztvevők a háromnapos kirándulásért 2000 eurót hajlandók áldozni), a közvélemény döntő többsége pedig bízik a negyedik vb-cím megszerzésében.

Stefan Lázár
2002. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem könnyű megtalálni a hamvaiból feltámadt Völler-legénység titkát. A történelmi döntőig vezető út (a német és brazil együttes az eddigi világtornákon még soha nem állt szemben egymással) kísérőjelenségeit két szemszögből kell vizsgálni: nemzetközi és nemzeti szemüvegen keresztül. Az idei világbajnokság színvonalát a szakértők nem minősítik magasnak, a hajdani mesteredző, Udo Lattek megfogalmazásában: „Nem vert hevesebben a szívem az izgalmaktól. A mutatott játékot tekintve számomra csalódást keltő világbajnokság ez.”
E megállapítás helyességét vitathatatlanul bizonyítja a nagy esélyesek sorozatos elhullása, amit a német csapat mesterien használt ki. Az a Nationalelf dicsőülhet meg, amely már esztendők óta szinte kizárólag az úgynevezett német erényekre (küzdeni tudás, fegyelem, erőnlét) támaszkodik, lemondva a kreativitásról, az ötletességről. Most a Távol-Keleten is ilyen alapokra épített taktikával múlt felül minden előzetes várakozást, és a sikereket nem szenzációs játékkal, hanem a minimális győzelmekkel (1:0) érte el. Így jutott túl a nyolcad-, a negyed- és az elődöntőn.
Az együttes játékát befolyásolni képes karmester hiánya ugyanakkor arra kényszerítette a szakmai vezetést, hogy a közepes tudású játékosokból teljesen kiegyenlített keretet, majd csapatot alakítson ki. Rudi Völler minden lelkiismeret-furdalás nélkül tud cserélni abból a valós meggyőződésből kiindulva, hogy egyik tanítványa sem jobb vagy rosszabb a másiknál. Ugyanakkor bevált a „csapatfőnök” azon elképzelése, hogy egy klubra épülő tengelyt alkalmazzon: a Bayer Leverkusen labdarúgói (Ballack, Ramelow, Schneider, Neuville) odaadó „zongoracipellőknek” bizonyultak. A játékosok nagyjából egyforma tudása pedig elejét vette minden elégedetlenségnek. A töretlen csapategység jegyében meccsről meccsre nőtt a Nationalelf öntudata, és ez most abban a meggyőződésben csúcsosodik ki, hogy a brazil „szambatáncosok” sem verhetetlenek. Azt a lövést, amely a törökökkel szemben a döntőbe segítette őket, Oliver Kahn alighanem kivédte volna. A bajor kapus remek formában véd, s ezzel megalapozta a német együttes magabiztosságát.
A német válogatott sikerei a meglepetés erejével érték még a legoptimistább hazai szurkolókat is, akiknek fellángoló reményeit most Völler igyekszik reális keretek közé szorítani: „Hátul hibátlanul kell védekeznünk, elől pedig bátran kell megpróbálni helyzetbe kerülni. A döntő nagy esélyese vitathatatlanul Brazília.”
A német küldöttség tragikus figurája, a második sárga lapja miatt tétlenségre kárhoztatott Michael Ballack, a futballistákra gyakran jellemző babonás gondolatmenettel igyekszik bizakodónak mutatkozni, amikor előnynek tartja, hogy nem vehet részt a döntőn: „Talán egyenesen jó előjel, hogy nem leszek ott a pályán.” Ballack a Leverkusennel az idén elbukta a Német Kupa döntőjét, a bajnoki címet és a Bajnokok Ligája fináléját. Az örök másodikoknak kikiáltott leverkuseniek alighanem mélységesen csalódottak lennének egy újabb ezüstérmet követően, annak ellenére, hogy maguk is hangsúlyozzák: nem ők, hanem a brazilok az esélyesek. Az eddig elért sikereiket még egy vereség sem kérdőjelezheti meg, persze a negyedik ezüstérem valószínűleg nem örömkönnyeket csalna a szemükbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.