Döntőt ért Ronaldo „faluvégi” mozdulata

A 17. labdarúgó-világbajnokságon szerdán a második elődöntő következett. Japánban, Szaitamában Brazília és Törökország mérkőzött meg egymással. A találkozót a brazilok nyerték meg 1-0-ra, a gólt Ronaldo szerezte, a második félidő elején „csőrrel” (nincs rá jobb kifejezés) talált a kitűnően védő Rüstü kapujába. A vasárnapi jokohamai döntőben tehát Németország–Brazília mérkőzés lesz.

MTI
2002. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LABDARÚGÁS -

A népünnepély szerdán, a második elődöntő előtt két országra redukálódott: Törökországra és Brazíliára. Pontosabban háromra, mert a Németországban élő törökök, akárcsak az anyaországban élő honfitársaik, alaposan kitettek magukért. A német rendőrség, tán okulva a Rudi Völler csapatának döntőbe jutását követő utcai csetepatékból, leszűkítette a török szurkolók mozgásterét. Közölte velük, hogy csak a kijelölt területeken ünnepelhetnek a brazilok elleni győzelem esetén. A német rendfenntartók így szerették volna megkönnyíteni a saját dolgukat. Más kérdés, hogy végül, a törökök veresége miatt, nem kellett érvényt szerezniük a rendkívüli rendszabálynak. Törökországban érthető módon kevésbé voltak szigorúak, olyannyira, hogy félnapos szabadságot kaptak a közalkalmazottak, s hasonló kedvezményben részesültek a magáncégek munkavállalói is. Az egész ország a televíziók előtt ült, arra kérték a lakosságot, hogy imádkozzon a félholdasok sikeréért.
A felfokozott meccsvárás természetesen a másik oldalra, Brazíliára is érvényes volt. Számos munkahely maradt üresen a szaitamai elődöntő alatt. A pénzintézetek nem fogadtak ügyfeleket, a Sao Pauló-i tőzsdét csak délután nyitották ki, a szupermarketek alkalmazottai pedig szabadnapot vehettek ki.
S még mondja valaki, hogy nem őrjíti meg a világot a labda, meg a 22 játékos meg a 44 láb. (No meg négy kéz…)
Mert ezek a lábak tudnak valamit – derülhetett ki sokadszor ebben a hónapban, amelyet az idén június helyett akár a futball havának is nevezhetünk.
Mert, mondani sem kell, hogy Szaitama városa is magáénak érezte az elődöntőt, pedig a japán válogatott már réges-régen búcsúra kényszerült. Telt ház volt a gyönyörű stadionban, amikor a csapatok kivonultak a pályára. Ekkor vált bizonyossá, hogy a török kapitány, Senol Günes az egy nappal korábban közölt összeállítást egy helyen módosította. Nem rakta be a kezdőbe azt az Ilhant, akinek az aranygóljával jutott be a csapat az elődöntőbe, pedig az a mozdulat akár örökös bérletet is jelenthetett volna az ifjú csatárnak. S mégsem, mert ott állt készen az a Hakan Sükür, aki, ha lábra képes állni, nem lehet kihagyni. Günes sem hagyta ki. A braziloknál nem volt meglepetés, azok jöttek ki a rikító sárga mezben, akiket a televízió jóvoltából lassanként személyes barátként üdvözölhetünk.
A jóval esélytelenebbnek ítélt törökök – ők természetesen bíztak a sikerben – vissza akartak vágni a csoportmérkőzésen, június 3-án elszenvedett 2-1-es vereségért. Keserű is lehetett a szájuk íze a meccs után, mert bizony nem nekik szólt a síp azon a meccsen. Azóta azonban bírók mentek, bírók jöttek, szerencsére a férgesebbje hullott, s a java jött. Mert a keddi elődöntőben a svájci Meier, a szerdaiban pedig a dán Nielsen állította helyre a játékvezetők tisztességét. Kiválóan bíráskodtak.
Tény, hogy a dánnak igazából nem volt nehéz dolga, mert a játékosok azt csinálták, amiért a pályára küldték őket. Játszottak a labdával, s nem egymással foglalkoztak. Ennek pedig az lett a jótékony hatása, hogy kiváló mérkőzést láthatott a néző. Meg azt, hogy a török kapusnak, Rüstünek nem kicsúszott napja volt az a bizonyos június 3. Akkor is, most is védhetetlennek tűnő labdákat fogott meg, ütött el, bokszolt ki a félelmetes tudású brazil támadók elől. Az első félidőben öt alkalommal akadályozta meg úgy a zsonglőrök gólörömét, hogy a partvonal mellett a brazil kispad már nekiállt ünnepelni. Aztán szép csöndesen visszaültek a helyükre. A törököknek kevesebb helyzetük volt – mindössze kettő volt feljegyzésre méltó az első játékrészben –, az azonban az ő dicséretük, hogy a középpályán tökéletesen szűrték meg a brazil akciókat. Amennyire lehetőségük nyílt rá, azt játszották, amit az ellenfél azon a bizonyos elvesztett csoportmeccsen.
A félidőben, akárcsak a keddi elődöntőn, érezni lehetett, hogy valószínűleg egyetlenegy gól dönt. Így is történt, az 50. percben elért Ronaldo-találat juttatta a döntőbe a brazil együttest. Ez Brazília hetedik világbajnoki döntője.
A Ronaldo-gólnál azért illik megállni néhány szó erejéig.
Gyermekkorunkban a grundokon, vagy a faluvégi legelőkön is kinevették azt, aki spiccel, csőrrel, tehát a cipője orrával rúgott bele a labdába. Aztán egyszer nem más, mint Pelé vallotta be, hogy ő is alkalmazta ezt a lövésfajtát, mert így lehet a legjobban irányítani, a legélesebben ellőni a labdát. A történelem – a miénk is, az övé is – életre kelt Szaitamában. Ronaldo ugyanis egy csel után, a tizenhatos sarkáról ezzel a „faluvégi” mozdulattal lőtte Rüstü kapujának bal alsó sarkába a labdát. Ráadásul teljesen ütemtelenül, abban a pillanatban indította el a labdát, amelyikben logikusan nem várhatott lövést a kapus. Rüstü reflexeit dicsérendő, le kell írni, hogy ebbe a lövésbe is beleért, a labda a kapufát súrolva jutott a hálóba.
A törökök ezután valóban úgy rohamoztak, mint történelmi és hódító elődeik, de ez csak arra volt elegendő, hogy ijesztgessék a brazil védővonalat meg Marcos kapust. A gól igazából nem volt benne a mezőnyfölényükben, még a csodafiú, Ilhan beállítása sem változtatta meg a játék képét. Inkább helyzetecskékig, mint igazi helyzetekig jutottak csak el.
Amikor már csak percek voltak hátra, amikor már érezték a dél-amerikaiak, hogy megvalósulhat az álmuk, övék a jokohamai döntő, el-eljátszadoztak a labdával, percekre eldugták. Jelezve ezzel egyrészt a törököknek, hogy itt azért ők muzsikálnak, másrészt meg üzentek a németeknek, hogy erre vasárnap is képesek lesznek…
Amikor Nielsen bíró lefújta a mérkőzést, nyilvánvalóvá vált, hogy olyan találkozóra kerül sor a labdarúgó-világbajnokságon, amilyenre még soha. Mert akármilyen hihetetlen, Németország és Brazília a világbajnokságok 72 éves története során egyetlenegy alkalommal sem mérkőzött még egymással. Hihetetlen, de igaz. Mint ahogy minden bizonynyal hihetetlen lesz az élmény is a jokohamai arénában, magyar idő szerint vasárnap 13 órakor.
***
Öröm és bánat. Luiz Felipe Scolari, a brazil válogatott szövetségi kapitánya: „Minden elismerésem a törököké. Az utolsó pillanatig küzdöttek, nehéz volt legyőzni őket, mert keményen és ötletesen játszottak. Valamivel könnyebb mérkőzésre számítottunk, s hogy másként történt, az egyértelműen az ellenfelünket dicséri.”
Senol Günes, a török válogatott szövetségi kapitánya: „Elsősorban a nagyobb tapasztalat döntött a brazilok javára. Néhány súlyos hibát elkövettek a játékosaim, ami végzetes volt. Az első félidőben több alkalommal is gólt szerezhettünk volna, de képtelenek voltunk rá. Ennek ellenére elégedett vagyok, hiszen a világbajnokságok történetében első alkalommal jutottunk be a legjobb négy közé. Most már a bronzérem a vágyunk, mindent megteszünk, hogy legyőzzük a dél-koreaiakat.”

Jegyzőkönyv
Elődöntő: Brazília–Törökország 1-0 (0-0). Szaitama, 61 ezer néző, vezette: Nielsen (dán). Brazília: Marcos – Lucio, Roque Junior, Edmilson – Cafu, Gilberto Silva, Kleberson (Belletti, 85.), Edilson (Denilson, 75.), Roberto Carlos – Rivaldo, Ronaldo (Luizao, 68.). Törökország: Rüstü – Fatih, Bülent, Alpay – Ümit Davala (Izzet, 74.), Tugay, Bastürk (Arif, 88.), Ergün, Hasan Sas, Emre B. (Ilhan, 61.) – Sükür. Gólszerző: Ronaldo (49.).
A további program. A 3. helyért, június 29., szombat: Koreai Köztársaság– Törökország, Tegu, 13 óra (m1). Döntő, június 30., vasárnap: Brazília–Németország, Jokohama, 13 óra (m1).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.