Jó, hogy Günes maradt

Törökországban 1890-ben már futballoztak a britek, ennek ellenére a következő száz évben egyetlen külföldi tréner sem tudott maradandót alkotni arrafelé. A nagyobb klubok – a Galatasaray, a Besiktas, a Fenerbahce – minden évben keményen egymásnak estek, de az országon kívül erőtlennek bizonyultak. Csakúgy, mint a török válogatott, amelynek élén a múlt század kilencvenes éveitől három tréner alkotott maradandót.

Szabó Tamás
2002. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Változnak az idők: a török válogatott, az 1954-es világbajnoki szereplést leszámítva képtelen volt kvalifikálni magát a különböző nagy tornákra. 1990 őszén még a magyar válogatott is simán elbánt a csapattal, a Megyeri úton 4-1-re nyertünk. A felemelkedés 1993 júniusára datálható, ekkor Fatih Terimre bízták a nemzeti tizenegyet. Terim addig az utánpótlás-válogatott szakvezetője volt, és azt a Sepp Pionteket váltotta, aki a nyolcvanas években Elkjaer Larsen fémjelezte dán tizenegyet dirigálta. Az új kapitány Törökország legtöbbszörös válogatott játékosaként már korábban hírnevet szerzett magának, edzőként az Ankaragücü és a Göztepe csapatánál munkálkodott. Terim és kiválasztottjai az 1994-es vb-selejtezőkön még nem jutottak túl, a következő sorozat azonban meghozta a várva várt sikert. Törökország Svájc mögött, megelőzve Magyarországot eljutott az angliai Európa-bajnokságra. Terim munkája beérett, az akkori kulcsjátékosokkal a mai csapatban is találkozhatunk. A kapuban már Rüstü dirigálta a Bülent és Alpay fémjelezte védelmet, elől pedig a Boszporusz bikájának titulált Hakan Sükür riogatta az ellenfeleket. Sükür – nem mellesleg – 1995 szeptemberében két góllal intézte el a magyar nemzeti tizenegyet. Terim csapatáért megőrültek az amúgy is fanatikus drukkerek, akiknek addig csak klubszinten jutott némi öröm. Az angliai Eb-n azonban csak kudarc érte a törököket, így hiába végzett Fatih Terim remek munkát, 1996 októberében megváltak tőle. Helyére Mustafa Denizlit nevezték ki, ő korábban a Galatasaray edzőjeként kétszer is bajnoki címet szerzett. A vb-kvalifikáció vele sem sikerült, a 2000-es Európa-bajnokságra viszont újfent kijutott a válogatott, sőt szenzációval szolgált. Csoportjában megelőzte a házigazda belgákat, a negyeddöntőbe került, ott azonban a portugálok megálljt parancsoltak nekik. A sikeres szereplés ellenére Denizli a torna után váratlanul lemondott. Érkezett az a Senol Günes, aki klubcsapataival roppant sikeres volt, a Trabzonspornál, a Boluspornál és az Antalyaspornál dolgozott. Günes játékosként mindmáig rekorder: a Trabzonspor kapusaként 1140 percen át nem kapott gólt. Edzőként 6 bajnoki címet, 3 kupát, 6 Szuper- és 2 Liga-kupát nyert a csapattal.
A mostani világbajnokság selejtezői során a törökök a svédek mögött a második helyen végeztek a csoportjukban, ám a pótmeccsen Ausztriát oda-vissza könnyedén elintézték. A siker ellenére úgy volt, hogy a korábbi mester, Fatih Terim viszi a vb-re a csapatot, ám a szövetség vezetői végül Günesnél maradtak. A történtek igazolták a döntést, hiszen a török válogatott világraszóló sikert aratva bejutott az elődöntőbe, és most már biztos, hogy történetének legkiemelkedőbb eredményét éri el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.