Fél tucat aranynál kezdődik a siker

A kajak-kenu Európa-bajnoksággal folytatódik a nyári kontinensbajnokságok sorozata, amely után az úszók Berlinben, majd az atléták Münchenben vetélkednek érmekért. Természetesen magyar szempontból a legnagyobb siker a szegedi kontinensbajnokságon várható, ahol valószínűleg a magyar himnusz lesz a sláger.

Salánki Miklós
2002. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Széchy Tamás úszópápa megállapítása szerint egy kontinensbajnokságot nem lehet összehasonlítani a nagy világbajnoksággal. A mester véleménye nem érvényes a kajak-kenura, mert ebben a szintén vizes sportágban az öreg kontinens versenyzői egyben a világ legjobbjai is, amit bizonyít, hogy a sydneyi olimpián mind a tizenhat versenyszámban európai elsőség született, s más földrészről csak ausztrál és kanadai versenyző léphetett fel a dobogóra. Tehát ebben a sportágban az Eb- és a vb-színvonal között szinte nincs különbség.
A felfokozott hazai érdeklődés ellenére az viszont tény, hogy az évenkénti világbajnokságok miatt az Európa-bajnokságokat vagy meg sem rendezték, vagy csak felkészülési versenynek tekintették. Huszonnyolc évi szünet után, 1997-ben rajtolt újra a kontinensbajnokság, amelyen a főszereplők a magyar versenyzők voltak, a válogatott négy Eb-mérlege: 22 arany-, 29 ezüst- és 11 bronzérem.
Könnyű és egyben rendkívül nehéz helyzetben is vannak a magyar kajakosok és kenusok, mert míg a legtöbb sportágban egy-egy aranyérem már sikernek számít, addig ebben a sportágban Vereckei Ákosék olyan magasra állították a mércét saját maguknak, hogy csak a győzteseknek jár ünneplés, s a válogatott szereplését csak fél tucat aranyérem után értékelik kiválónak.
A tavalyi milánói Eb-n a magyar válogatott hét arany-, hét ezüst- és három bronzérmet szerzett, ami azt jelenti, hogy hazai pályán ettől még jobb teljesítményt várunk. Felmerül persze a kérdés, hogy a sportág fejlődésének használ-e, ha egy-egy ország versenyzői túlnyerik magukat. A kajak-kenu ugyanis amatőr sportág, amelyben Vereckei Ákos megfogalmazása szerint csak a világ- és olimpiai bajnokok kapnak olyan anyagi támogatást, amely biztosítja számukra a megélhetést és a nyugodt felkészülést is. Éppen ezért kajakosaink kényszerhelyzetben is versenyeznek, mert aki kikap, vereséget szenved, annak csökkennek a jövőbeli esélyei a sikerre.
*
A magyar csapat. 200 méter. Férfiak. K1: Fehérvári Vince. K2: Fehérvári Vince, Hegedűs Róbert. K4: Fehérvári Vince, Hegedűs Róbert, Beé István, Horváth Gábor. C1: Malomsoki Sándor. C2: Buzál Miklós, Végh Attila. C4: Malomsoki Sándor, Vasali László, Kolonics György, Iván Gábor. Nők. K1: Janics Natasa. K2: Janics Natasa, Dékány Kinga. K4: Paksy Tímea, Szabó Szilvia, Bóta Kinga, Janics Natasa.
500 m. Férfiak. K1: Vereckei Ákos. K2: Kammerer Zoltán, Storcz Botond. K4: Hegedűs Róbert, Kökény Roland, Gyökös Lajos, Borhi Zsombor. C1: Kolonics György. C2: Hüttner Csaba, Fürdök Gábor. C4: Malomsoki Sándor, Kozmann György, Iván Gábor, Belicza Béla. Nők. K1: Kovács Katalin. K2: Szabó Szilvia, Bóta Kinga. K4: Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga.
1000 m. Férfiak. K1: Storcz Botond. K2: Veréb Krisztián, Vereckei Ákos. K4: Storcz Botond, Kökény Roland, Horváth Gábor, Kammerer Zoltán. C1: Kolonics György. C 2: Hüttner Csaba, Fürdök Gábor. C4: Novák Ferenc, Iván Gábor, Belicza Béla, Kozmann György. Nők. K1: Kovács Katalin. K2: Szabó Szilvia, Bóta Kinga. K4: Paksy Tímea, Móni Katalin, Keresztesi Alexandra, Janics Natasa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.