Haller-mozgalom indult Szegeden

Halász Miklós
2002. 07. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeged kajak-kenu lázban ég, ami érthető is a közelgő Európa-bajnokság miatt. Július 17-től indulnak a versenyek a Maty éri, vagy hivatalos nevén a Széchenyi István evezős pályán. A Tisza-parti város felkészült a rangos eseményre, központi támogatással háromszázmillió forintot költött a világ egyik legjobb adottságú vizes stadionjának a korszerűsítésére, amit 1970 óta folyamatosan építenek. A mostani viadalra bővítették a nézőteret, a sajtóközpontot, szállodát és egészségügyi központot létesítettek. A fejlesztéssel 2006-ig nem állnak le, addig csaknem egymilliárd forintot fektetnek a létesítménybe, amely néhány esztendőn belül olimpiai szintű helyszín lesz. Négy év múlva kajak-kenu-világbajnokságot rendezhetnek, de Szegeden már arról is álmodoznak, hogy hamarosan az evezős világbajnokságnak is otthont adhat a pálya.
A sportág hihetetlen népszerűségnek örvend, csaknem kétszáz fiatal kezdte el az evezést, amióta a magyar sport első evezős világbajnoka, Haller Ákos a Tisza partjára szerződött. Így ma már bátran hangoztatják a tősgyökeres szegediek, a város nemcsak a kajak-kenu, hanem az evezés vidéki fellegvára is.
A Szegedi Vízisport Egyesület elnöke, Vass György szerint elegendő tapasztalattal rendelkezik ahhoz, hogy bátran kimondja, bevált a hazánkban még egyedülállónak számító kezdeményezés, nevezetesen: egy klubba tömörítették a kajakosokkal, a kenusokkal az evezősöket. Elsősorban a szükség vitte rá őket az egyesülésre, de a hátrányos helyzetből előnyt kovácsoltak. Két évvel ezelőtt a szegénység miatt a megszűnés veszélye fenyegette az akkor még különálló evezős egyesületet. Nemcsak az volt a gond, hogy nem jutott pénz a versenyzők utaztatására, hanem a régi helyükről is el kellett költözniük a város szélére. Mentőövet a kajakosok dobtak a nagy hagyományokkal rendelkező evezősöknek. Valamikor, még a múlt század elején Szeged élen járt Európában a sportág meghonosításában. Több tucat úszóház ringott a Tiszán, és valamennyi kiállított egy csapatot, a legjobbak az Oxford–Cambridge versenyre kaptak meghívást. Ilyen előzmények után a kajakos vezetők úgy érezték, kötelességük a testvérsportágat megmenteni.
Ragyogó ötletnek bizonyult, hogy Haller Ákost Szegedre szerződtették. Majd az egyesülés után mindazokat a feltételeket biztosították, amelyeket a kajak-kenusok élvezhetnek. Most a cél, hogy a kétszáz evezős tanoncból kiválasztott húsz legtehetségesebbel úgy foglalkozzanak, hogy a világbajnok méltó utódjai legyenek. Hallerék világra szóló eredményei tömegmozgalmat indítottak el a Tisza partján. Annak érdekében, hogy ez a sportág még népszerűbb legyen, az egyesület vezetői szeretnék elérni, hogy 2005-ben megrendezhessék a Maty éren az öregfiúk evezős vb-jét, ami főpróbája lenne a későbbi felnőtt világbajnokságnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.