Szeged kajak-kenu lázban ég, ami érthető is a közelgő Európa-bajnokság miatt. Július 17-től indulnak a versenyek a Maty éri, vagy hivatalos nevén a Széchenyi István evezős pályán. A Tisza-parti város felkészült a rangos eseményre, központi támogatással háromszázmillió forintot költött a világ egyik legjobb adottságú vizes stadionjának a korszerűsítésére, amit 1970 óta folyamatosan építenek. A mostani viadalra bővítették a nézőteret, a sajtóközpontot, szállodát és egészségügyi központot létesítettek. A fejlesztéssel 2006-ig nem állnak le, addig csaknem egymilliárd forintot fektetnek a létesítménybe, amely néhány esztendőn belül olimpiai szintű helyszín lesz. Négy év múlva kajak-kenu-világbajnokságot rendezhetnek, de Szegeden már arról is álmodoznak, hogy hamarosan az evezős világbajnokságnak is otthont adhat a pálya.
A sportág hihetetlen népszerűségnek örvend, csaknem kétszáz fiatal kezdte el az evezést, amióta a magyar sport első evezős világbajnoka, Haller Ákos a Tisza partjára szerződött. Így ma már bátran hangoztatják a tősgyökeres szegediek, a város nemcsak a kajak-kenu, hanem az evezés vidéki fellegvára is.
A Szegedi Vízisport Egyesület elnöke, Vass György szerint elegendő tapasztalattal rendelkezik ahhoz, hogy bátran kimondja, bevált a hazánkban még egyedülállónak számító kezdeményezés, nevezetesen: egy klubba tömörítették a kajakosokkal, a kenusokkal az evezősöket. Elsősorban a szükség vitte rá őket az egyesülésre, de a hátrányos helyzetből előnyt kovácsoltak. Két évvel ezelőtt a szegénység miatt a megszűnés veszélye fenyegette az akkor még különálló evezős egyesületet. Nemcsak az volt a gond, hogy nem jutott pénz a versenyzők utaztatására, hanem a régi helyükről is el kellett költözniük a város szélére. Mentőövet a kajakosok dobtak a nagy hagyományokkal rendelkező evezősöknek. Valamikor, még a múlt század elején Szeged élen járt Európában a sportág meghonosításában. Több tucat úszóház ringott a Tiszán, és valamennyi kiállított egy csapatot, a legjobbak az Oxford–Cambridge versenyre kaptak meghívást. Ilyen előzmények után a kajakos vezetők úgy érezték, kötelességük a testvérsportágat megmenteni.
Ragyogó ötletnek bizonyult, hogy Haller Ákost Szegedre szerződtették. Majd az egyesülés után mindazokat a feltételeket biztosították, amelyeket a kajak-kenusok élvezhetnek. Most a cél, hogy a kétszáz evezős tanoncból kiválasztott húsz legtehetségesebbel úgy foglalkozzanak, hogy a világbajnok méltó utódjai legyenek. Hallerék világra szóló eredményei tömegmozgalmat indítottak el a Tisza partján. Annak érdekében, hogy ez a sportág még népszerűbb legyen, az egyesület vezetői szeretnék elérni, hogy 2005-ben megrendezhessék a Maty éren az öregfiúk evezős vb-jét, ami főpróbája lenne a későbbi felnőtt világbajnokságnak.
Lezárták az Óbudai-szigetet
