Tíz magyar arany, fantasztikus diadal Szegeden

Gyorsmérleg a szegedi kajak-kenu Európa-bajnokságról: 33 országból 483 versenyző, három távon 27 versenyszám a Maty-éri pályán. A magyar válogatott nem egyszerűen jól szerepelt, hanem remekelt, hiszen minden előzetes várakozást felülmúlva 1000 méteren 4 arany-, 1 ezüst-, 500 méteren 4 arany-, 3 ezüst-, 200 méteren pedig 2 arany-, 3 ezüst- és 2 bronzérmet szerzett. És ami legalább olyan fontos: maradéktalan örömmel, kifogástalan szórakozással szolgált a Szeged melletti pályán nekik drukkoló közönségnek.

Salánki Miklós
2002. 07. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Kajak-kenu -

Mielőtt beszámolnék az első aranyérem megszületéséről, tartozom egy vallomással. Pénteki beszámolómat azzal akartam befejezni, hogy már a szombati 1000 méteres döntők első számában, a női kajak négyesek fináléjában magyar elsőségnek tapsolhatunk majd. Aztán ezt a mondatot kihúztam a szövegből, nem akartam nagy terhet rakni a Viski és Móni mellett két újonccal, Keresztesivel és Paksyval induló hajóra. Szerencsére, a fiatal négyes sokkal bátrabb volt mint én, a rajt után azonnal az élre evezett, s olyan nagy fölénnyel győzött, hogy a több ezer lelkes szurkolónak még izgulnia sem kellett. Az első felnőtt világversenyén induló 19 éves Paksy Tímea a céltorony előtt fülig érő szájjal mesélte: ,,Minden szuperül sikerült. A taktikánk ugyanaz volt, hogy a táv első felében a mezőnyben evezünk, majd ötszáznál beleerősítünk, aztán mi lepődtünk meg a legjobban, hogy az általunk diktált iramot a riválisaink nem bírták.”
A második magyar aranyérem előtt két csalódás is érte csapatunkat, kenu egyesben az olimpiai bajnok Kolonics György, kajak egyesben pedig Storcz Botond csak hetedik lett úgy, hogy amikor elveszítették esélyüket az éremszerzésre, kiengedtek. A hullámvölgy után aztán jött a hullámhegy: Kovács Katalin szinte már-már megalázó fölénnyel győzte le a világbajnok olasz Idemet.
– Nem titkolom, tartottam Idemtől, sokkal nagyobb küzdelemre számítottam – magyarázta az Európa-bajnoknő. – Féltávnál láttam, hogy jelentős az előnyöm, s amikor 750-nél két hajóval vezettem, már biztos voltam benne, hogy nyerek. Az őrségváltás kifejezést mellőzném. A célom az, hogy minél többször legyőzzem Idemet. Az idén eddig már kétszer sikerült.
A harmadik aranyérem már jelezte, hogy szombaton nőnap lesz Szegeden, mert az éremesélyes Hüttner, Fürdök kenukettős és a Vereckei Ákos, Veréb Krisztián kajak páros negyedik helyezése után a Szabó Szilvia, Bóta Kinga kettős bravúros elsőséget szerzett.
– Pedig, ezer méteren ez volt a második nemzetközi versenyünk – mesélte Szabó Szilvia. A duisburgi Világkupa-versenyen kiderült, nagyon hosszú ez a táv, most viszont az, hogy kibírjuk. Sőt, olyan nagy előnnyel vezettünk, hogy a végén erőlködnünk sem kellett.
A negyedik aranyérmet a kenu négyes szerezte, javítva valamicskét a férfiak szombati mérlegén. Úgy nyert a kvartett, hogy a sérült Zala György helyett beugró Novák Ferenc az utolsó métereken már azt is megengedhette magának, hogy ne húzzon, hanem ünnepeljen.
– Remekült ment alattunk a hajó – mondta Novák Ferenc –, s noha a hajrában a románok megpróbáltak ijesztgetni, olyan gyorsak voltunk, hogy a végén már az ünneplésre is jutott időnk.
Férfi kajak négyesünk hatalmas, szoros csatában harcolta ki az ezüstérmet, így az 1000 méteres döntőkben négy arany- és ezüstérem lett a magyar csapat mérlege. Ezzel a minimális elvárást már teljesítette, pedig még hátravolt tizennyolc döntő.
Az ötödik hazai elsőségnek már harmincezer néző tapsolt vasárnap reggel, az 500 méteres finálékban. A Kovács, Szabó, Viski, Bóta négyesünk ezúttal nem az örök rivális német, hanem a meglepően jól kezdő spanyol egységgel csatázott, de csak féltávig, mert utána a lányok döntő fölénynyel győztek. Az aranyérmesek közül Kovács Kati egy óra múlva egyesben is bizonyította szenzációs formáját, ismét legyőzte az olimpiai bajnok Idemet.
– A rajt után nehéznek tűnt ez a verseny, de aztán felgyorsultam – magyarázta Kovács, a háromszoros aranyérmes – és sikerült az olimpiai távon is megvernem Idemet. A négyes ugyan biztosan lett első, de még ki kell értékelnünk. A három elsőséggel természetesen elégedett vagyok, azt viszont sajnálom, hogy 200 méteren nem indulhatok.
A hatodik magyar aranyat Vereckei Ákos szerezte, aki kiélezett küzdelemben, hatalmas hajrával mindössze 56 századmásodperccel előzte meg a bolgár Merkovot. A címvédő nem bízott semmit a véletlenre, egy órával a rajt előtt egyedül leevezte a pályát:
– Ezt a szabályok nem tiltják, azt viszont igen, hogy a célba érkezés után a győztes beugorjon a vízbe. Ezt nem terveztem előre el, de örömömben bemutattam egy szaltót. A verseny hihetetlenül gyors volt, ilyen iram mellett már-már lehetetlen taktikázni. A szokásosnál most gyorsabban kezdtem, de a táv végét így is bírtam.
A lelkes közönség is segítette a kenu négyest, amely csapatunk nyolcadik aranyérmét nyerte. Az orosz–magyar vízi csatában a vendégek kenuja vezetett, a szurkolók azonban elkezdték a biztatást: „Húzz...!, Húzz...!”
– Az oroszok a parton meg is jegyezték, hogy a közönségnek köszönhetjük, hogy megvertük őket – magyarázta Belicza Béla, aki már második aranyérmének örülhetett.
Természetesen férfi kajak négyesünk is hatalmas biztatást kapott, így a kilencedik helyről lapátolt előre a másodikra, de a vezető szlovák együttest már nem tudta megelőzni. Ezüstérmes lett a Kammerer, Storcz kettős is. Az olimpiai bajnok Storcz szerint:
– Ugyan mi voltunk a legjobbak, de a németek, sajnos, előbb értek be a célba.
Az ezres és az ötszázas döntők után a válogatott már megismételte tavalyi sikeres szereplését, hiszen nyolc arany- és négy ezüstéremmel biztosan az élen állt a nemzetek versenyében. És még hátravolt a ráadás, a délutáni, 200 méteres finálék.
Az izgalmas és látványos sprintverseny a közönségnek is ráadás és köszönet volt azért, hogy a rekkenő hőségben kitartottak. Persze, ehhez a hazai sikerek folytatása is kellett, amire egészen az ötödik versenyszámig vártunk: a kenu kettesek döntőjében a Buzál, Végh duó győzött, szoros versenyben. A háromszoros világbajnok Fehérvári, Hegedűs kajak kettős hasonlóan kiélezett csatában szerezte meg tizedik aranyérmünket. Csak a célfotó alapján tudták eldönteni a kenu négyesek újabb orosz–magyar párharcát, amelyet ezúttal az oroszok nyertek meg.
No, de ne legyünk elégedetlenek, mert így is a 27 versenyszámból a magyarok tizenkilencben szereztek érmet, és tíz elsőségükkel hat arannyal előzték meg az éremtáblázaton a hatalmas Oroszországot.
Kajak-kenuban tehát, mi vagyunk a nagyhatalom.

Sikeredző árnyékban
Fábiánné Rozsnyói Katalin bizonyítottan a világ egyik legjobb edzője, ugyanakkor a leggyengébb menedzsere önmagának, mert miközben a közönség vasárnap délben a tanítványait ünnepelte, a vezetők nyilatkoztak, ő a távoli hajótárolóban magányosan hűsölt.
– Sohasem szerettem a felhajtást – magyarázta a sikeredző. – Az én feladatom a versenyzők felkészítésével lejár.
– Nem tűnik elégedettnek, pedig tanítványai hat számból ötben győztek, egyben pedig másodikok lettek.
– Nem vagyok az, mert bosszant, hogy a Szabó, Bóta kettős ötszáz méteren kikapott a lengyelektől. Nálunk ugyanis a három ötszáz méteres olimpiai táv a legfontosabb. Ráadásul Szabóék ezer méteren már bebizonyították, hogy kitűnő formában vannak, ötszázon viszont nem tudásuknak megfelelően versenyeztek. A tanulságokat levonjuk, a világbajnokságra változtatni fogunk.
– Versenyzői fölényes győzelmeket arattak.
– Igen, mert erre lettek felkészítve. Kovács Kati nagyon tudatosan edzett, technikája javult, ezért biztosan győzte le ellenfeleit. Kellemes meglepetés a fiatal négyes elsősége ezer méteren, gratuláltam is a lányoknak. Az ötszáz méteren győztes négyes teljesítményén ugyanakkor még van javítani való. Ha sikerül a kisebb hibákat az elkövetkező négy hétben kijavítanunk, akkor az augusztus végi sevillai világbajnokságon a női szakág hasonló sikereket érhet el, mint most, Szegeden.

Eredmények, 1000 m, nők, K-1: 1. Kovács Katalin 3:55.298. K-2: 1. Szabó Szilvia, Bóta Kinga 3:38,282. K-4: 1. Magyarország (Paksy Tímea, Móni Katalin, Keresztesi Alexandra, Viski Erzsébet) 3:21,280 p. Férfiak, K-1: 1. Tim Brabants (Nagy-Britannia) 3:34,148… 7. Storcz Botond 3:39,206. K-2: 1. Marcus Oskarsson, Henrik Nilsson (Svédország) 3:11,931 … 4. Vereckei Ákos, Veréb Krisztián 3:13,683. K-4: 1. Szlovákia (Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlcek, Juraj Baca) 2:51,446. 2. Magyarország (Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Kökény Roland, Horváth Gábor) 2:52.748. C-1: 1. Andreas Dittmer (Németország) 3:58,103 … 7. Kolonics György 4:05,027. C-2: 1. Silviu Simiocencu, Florin Popescu (Románia) 3:38,607 … 4. Hüttner Csaba, Fürdök Gábor. C-4: 1. Magyarország (Novák Ferenc, Kozmann György, Belicza Béla, Iván Gábor) 3:18,790.
500 m, férfiak, K-1: 1. Vereckei Ákos 1:36,868. K-2: Ronald Rauhe, Tim Wieskötter (Németország) 1:26,971. 2. Kammerer Zoltán, Storcz Botond 1:27,047. K-4: Szlovákia (Richard Riszdorfer, Michal Riszdirfer, Erik Vlcek, Juraj Bacaj) 1:19,650. 2. Magyarország (Gyökös Lajos, Borhi Zsombor, Kökény Roland, Hegedüs Gábor) 1:20,278. C-1: 1. Makszim Opaljev (Oroszország) 1:45,614 … 4. Kolonics György 1:48,342. C-2: 1. Szergej Ulegin, Alekszandr Kosztoglod (Oroszország) 1:38,502 … 6. Hüttner Csaba, Fürdök Gábor 1:41,626. C-4: 1. Magyarország (Malomsoki Sándor, Kozmann György, Belicza Béla, Iván Gábor) 1:29,956. Nők. K-1: Kovács Katalin 1:47,343. K-2: Aneta Pastuszka, Joanna Skowron (Lengyelország) 1:37,987. 2. Szabó Szilvia, Bóta Kinga 1:39,087. K-4: Magyarország (Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga) 1:30,765.
200 méter, nők, K-1: 1. Teresa Portela Rivas 40,319 mp … 4. Natasa Janic 41,775.
K-2: 1. Beatriz Manchon Portillo, Sonia Molanes Costa (Spanyolország) 40,319 … 4. Dékány Kinga, Natasa Janic 37,841. K-4: 1. Spanyolország (Maria Isabel Garcia Suarez, Beatriz Manchon Portillo, Sonia Molanes Costa, Teresa Portela Rivas) 34,317. 2. Magyarország (Paksi Tímea, Szabó Szilvia, Bóta Kinga, Natasa Janic) 34,521. Férfiak, K-1: 1. Ronald Rauhe (Németország) 35,201. 2. Fehérvári Vince 35,441. K-2: 1. Fehérvári Vince, Hegedűs Róbert 32,382. K-4: Szlovákia (Rastislav Kuzel, Ladislav Belovic, Martin Chorvath, Juraj Liptak) 30,414 … 3. Magyarország (Fehérvári Vince, Hegedűs Róbert, Beé István, Horváth Gábor) 30,528. C-1: Maxim Opalev (Oroszország) 39,904 … 3. Malomsoki Sándor 40,988. C-2: 1. Buzál Miklós, Végh Attila 36,899. C-4: 1.Oroszország (Roman Krugljakov, Szergej Ulegin, Maxim Opalev, Alexandre Kostoglod) 33,854 … 2. Magyarország (Malomsoki Sándor, Iván Gábor, Vasali László, Kolonics György) 33,886.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.