Csillagok alkonya Németországban

Köszönet a fantasztikus közönségnek! – ezzel a pólóra nyomtatott felirattal búcsúzott nemcsak a müncheni Olimpiai stadion nézőitől, hanem egyben aktív pályafutásától is a hétpróbás Sabine Braun. A sikerekben oly gazdag karrierjét újabb ezüstéremmel záró, harminchét éves versenyző helyezése és hálamondata több viszonylatban is találóan tükrözte az Európa-bajnokság eseményeit.

Stefan Lázár
2002. 08. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

KÖLN. Elérték a maguk elé kitűzött célokat a hétmillió eurós költségvetéssel lebonyolított Eb rendezői: az ideálisnak aligha nevezhető időjárás ellenére több mint háromszázezer nézőt regisztrálhattak a hat nap alatt, így jóval túlteljesítették saját reményeiket, hiszen kétszázötvenezer látogatóra számítottak; a szigorú biztonsági intézkedések elejét vették a terrorista veszélynek; a rendezvény az atlétika ünnepének bizonyult.
Sporttörténeti esemény, hogy a szombati napon az Eb másfél millió nézővel többet vonzott a képernyők elé, mint a labdarúgó Bundesliga rajtjának képei – hangoztatta Helmut Diegel, a szervezőbizottság elnöke.
A házigazdák mérlege már közel sem ennyire kielégítő, különösen akkor nem, ha összehasonlítjuk az 1998-as budapesti Eb-vel, ahol a német válogatott nyolc aranyérmet szerzett, szemben a mostani kettővel (a magyarokhoz hasonlóan), és a nemzetek pontversenyében a második helyre szorult Oroszország mögött. A kilenc ezüst- és hét bronzérem arra utal, hogy a válogatottban már nincsenek olyan személyiségek, akik fölényes biztonsággal uralnak egy-egy számot.
Az idősebb korosztály tagjai – a távolugró Heike Drechsler (37), a súlylökő Astrid Kumbernuss (32), a futó Dieter Baumann (37) és a sérülés miatt távol maradó diszkoszvető Lars Riedel (35) hamarosan – Sabine Braunhoz hasonlóan – befejezhetik pályafutásukat.
Ennek megfelelően a Német Atlétikai Szövetség (DLV) élén álló Clemens Prokop leszögezte: „Olyan alapvető problémákat kell megoldanunk, mint a tehetségek felkutatása és támogatása, az utánpótlás tagjainak menedzselése, a versenysport és a szakmai képzés közötti nehézségek áthidalása.”
A orosz válogatott elsősorban női atlétái révén, míg az angol csapat megbízható férfi rövidtávfutóinak köszönhetően szerepelt eredményesen, feltűnő viszont a spanyolok és a görögök ugrásszerű fejlődése. A hat spanyol arany közül öt hosszútávfutásban született, ami arra utal, versenyzőik állóképessége kiemelkedő.
Görögország pedig érezhetően nagyon készül a 2004-es athéni olimpiai játékokra, s mindenekelőtt a tudományos edzésmódszerekre támaszkodik.
Az Európa-bajnokság alkalmat adott arra, hogy betekintést nyerhessünk a diplomáciai alkudozások kulisszatitkaiba is. München – már az Eb-felkészüléskor – bejelentette érdeklődését a 2005-ös világbajnokság rendezésére, a belnémet versenyfutásból azonban – a DLV politikai taktikázásának jóvoltából – a főváros, Berlin került ki győztesen, ám a szavazáson alulmaradt Helsinkivel szemben. Az IAAF döntése a finnek javára német hírmagyarázók szerint amolyan kompromisszumos döntés volt, hiszen az elnök, Diack Berlint, míg a főtitkár, Gyulai István Budapestet támogatta.
A müncheni Olympiapark Rt. most a 2007-es vb megrendezésének gondolatával foglalkozik, a Süddeutsche Zeitung értesülése szerint nem sok reménnyel, mert Gyulai István közölte: „A japánok utoljára 1991-ben rendeztek világbajnokságot, és roppant előnyös gazdasági feltételeik vannak.” A főtitkár nem tévesztheti szem elől, hogy az IAAF első számú marketingpartnere, a Dentsu szintén japán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.