- Vívás -
Sorsfordító világbajnokság elé néznek a vívók, s nem elsősorban a versenyek miatt, sokkal meghatározóbb lehet a kongresszus szombati döntése, ahol a küldöttek ismét megpróbálkoznak az olimpiai műsor összeállításával. Mint emlékezetes, erre már kétszer kísérletet tett a FIE, ám eddig kudarcot vallott. A NOB ugyanis a női kardot is felvette az olimpiai műsorba, de nem engedélyezte a versenyszámok növelését, azaz az eddigi programból kell törölni ahhoz, hogy a női kardozók is indulhassanak Athénban.
Az első elképzelés szerint vegyes csapatok küzdelmeit rendezték volna meg az olimpián, a NOB azonban a decemberi havannai döntést nem fogadta el. Ezt követően áprilisban a törökországi Antalyában tartott kongresszuson sorsolással a női tőr és a férfi kard csapatverseny törlését javasolták, ami azonban akkora felháborodást váltott ki, hogy a NOB ismét visszadobta az ajánlást. A FIE francia elnöke, René Roche most azt tervezi, hogy a női kardozók csupán egyéniben versenyezhessenek, miként a női tőrözők is. Kamuti Jenő, az európai szövetség elnöke azonban azt javasolja majd, hogy a programon csak a 2008-as olimpia előtt változtassanak.
– Bármilyen döntés születik, egyik sem lehet szerencsés, hiszen valamelyik fegyvernem érdeke sérülni fog – tette hozzá az elutazás előtt Szabó Bence szövetségi kapitány. – Roche-nak azt kellett volna elérni, hogy tíz helyett tizenkét versenyszámot tarthassanak az olimpián. Ezt a célt nem sikerült kiharcolni, s ettől kezdve csak rossz döntések születhetnek. A versenyzőket arra kértem, igyekezzenek csak a vb-re koncentrálni, s ne foglalkozzanak azzal, milyen döntés születik a kongresszuson, mert ez csak megzavarhatja őket.
Márpedig a moszkvai sikerek akkor lesznek igazán értékesek, ha az esztendő legjelentősebb viadalán a versenyzők képesek megközelíteni az Eb-n nyújtott teljesítményt.
– Az Eb csupán egy felmérő volt, a sikereknek örültem, de nem zavart meg, s a mércét nem állítottam ezért magasabbra – folytatta a kapitány. – Nem az óvatosság mondatja velem, de Lisszabonban is három-öt érem megszerzése cél, ám igazán elégedett akkor leszek, ha az öt érem válik valóra, s a legfényesebből is jut nekünk.
Esélyesből nincs hiány, a férfi tőrözőkön kívül bármelyik szakág képviselői képesek arra, hogy akár több érmet is nyerjenek. Sőt, a női és a férfi párbajtőrözőknek illene bizonyítaniuk, hogy csapatban valóban felülmúlhatatlanok.
– Én is úgy érzem, hogy ez a két fegyvernem a legesélyesebb az aranyérem megszerzésére, ám nem szabad arról megfeledkezni, milyen apróságokon múlnak a sikerek. Az Európa-bajnokságon a nők egyéniben gyengébben szerepeltek, majd a csapatversenyre nagyon összeszedték magukat, míg az egyéniben fantasztikus teljesítménnyel három érmet elérő férfiak csapatban vívtak balszerencsésen – emlékezett vissza Szabó Bence.
Régi vita, hogy az egyéni vagy a csapatsikerek értékesebbek-e, hiszen a csapatversenyeken egy szakág ereje jobban lemérhető, ugyanakkor a vívás alapvetően egyéni sportág. Az utóbbi években legjobbjaink többnyire a csapatversenyeken szerepeltek kiemelkedően.
– Csalódott lennék, ha egyéniben érem nélkül maradnánk, hiszen sok kiemelkedő képességű versenyzőnk van – latolgatta az esélyeket a barcelonai egyéni bajnok. – A férfi párbajtőrözőknél Fekete és Kulcsár kifejezetten jó formában van, míg a nőknél Minczáról vagy Tóth Hajnalkáról ugyanez elmondható. A kardozók közül a férfiaknál Ferjancsik, a nőknél Nagy a legesélyesebb a dobogóra, míg jó lenne, ha a negyeddöntőig rendre eljutó női tőröző, Mohamed Aida végre egyéni éremmel térhetne haza.
Exclusive: We Asked Sergey Lavrov When Russia Plans to Attack Europe
