Az öttusa vezérkara védekezik

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság várhatóan novemberi mexikóvárosi ülésén határoz majd arról, hogy a magyar sikersportág, az öttusa marad vagy lekerül a 2008-as nyári játékok műsoráról. A Nemzetközi Öttusaszövetség vezetői nem várják tétlenül a döntést, október elején találkoztak Jacques Rogge-gal, a NOB elnökével, és megpróbálták tételesen megcáfolni a sportággal kapcsolatos ellenérzéseket.

Salánki Miklós
2002. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-ÖTTUSA-
Coubertin báró, az újkori olimpiai játékok atyja, a NOB első elnöke, a XX. század elején sok éven keresztül harcolt azért, hogy az ókori olimpiákon népszerű pentatlonnak legyen helye az újkori játékokon. A győztes csata eredménye lett az öttusa, a modern pentatlon, amely 1912 óta valamennyi olimpia műsorán szerepelt. Nekünk, magyaroknak különösen kedves sportágunk, hiszen versenyzőink nyolc arany-, nyolc ezüst- és négy bronzérmet nyertek a nyári játékokon. Az előző évtizedben többször felmerült, hogy ez a nehéz, összetett sportág nem eléggé korszerű, a nézők által csak nehezen nyomon követhető, a versenyek túl hosszúak, ráadásul kevesen űzik a sportágat, amely még nagyon költséges is. Legutóbb augusztus végén a NOB programbizottsága javasolta a baseball, a softball, a kajakszlalom és az öttusa levételét a műsorról, s helyettük a golf és a rögbi felvételét a 2008-as pekingi olimpia programjába.
Császári Attila, a magyar és az európai szövetség elnöke elmondta, hogy október elején a Nemzetközi Öttusaszövetség vezérkara – Klaus Schormann elnök, Albert herceg tiszteletbeli elnök, ifj. Samaranch alelnök és Joel Bouzou főtitkár – találkozott a NOB elnökével és Gilbert Felli programigazgatóval. A megbeszélésen szóban és írásban válaszoltak az öttusával kapcsolatos kritikákra. Nem értettek egyet azzal a felvetéssel, hogy az öttusa nem globális sportág, mert öt földrészen, 95 országban űzik. Elmondták, hogy egy-egy öttusázó felkészülési költsége jelentősen kisebb, mint például a vitorlázóké, akik drága hajókkal versenyezhetnek, vagy a lovasoké, akik milliós értékű lovakkal indulhatnak az olimpián. A játékok szervezőinek sem jelent – több sportággal ellentétben – jelentős kiadást az öttusaverseny lebonyolítása, mert más sportágaknak épített létesítményekben megrendezhető. Példaként hozták fel a sydneyi versenyeket, ott a baseballstadionban rendezték meg (telt ház előtt) a futást és a lovaglást. Cáfolták azt is, hogy az öttusa szervezése komplikált, hiszen éppen a NOB javaslatára egyszerűsítették a versenyek lebonyolítását, bevezették az egynapos viadalokat, amelyek a két legutóbbi olimpián zökkenőmentesen zajlottak le. Nehéz volt viszont cáfolni azt az állítást, hogy a sportág publicitása a világon nem megfelelő, az öttusa valóban nem tartozik a legnépszerűbb sportágak közé. Persze akadnak kivételek, például Magyarország, ahol éppen az ellenkezője az igaz. Példa rá, hogy az eredményes öttusázók és edzőik évtizedek óta dobogós helyezéseket érnek el a sportújságírók év végi szavazásán. A szakemberek is elismerték, hogy az öttusa világversenyeinek televíziós közvetítése még nem kielégítő színvonalú ugyan, ellenben pozitívum, hogy az utóbbi években minden vb-ről volt közvetítés.
Császári Attila hangsúlyozta, hogy a delegáció szándékosan nem foglalkozott azokkal a sportágakkal, amelyek esetleg az öttusa helyére kerülhetnek – a golf és rögbi –, viszont hivatkoztak a sportág hagyományaira, mondván: ha csak az üzleti szempontok alapján döntenek a nyári játékok programjáról, akkor az olimpia eszménye veszélybe kerül. Erre hívta fel a figyelmet a Coubertin család levele, amelyben védelmükbe vették az öttusát. A NOB-hoz küldött levelükben leírták: szomorúan értesültek arról, hogy az öttusa veszélybe került, úgy vélik, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem megfelelően őrködik Coubertin báró szellemi öröksége felett. Megítélésük szerint az ókori és az újkori olimpiai játékokon az öttusázó a tökéletes sportember szimbóluma, aki az új évezredben is példakép.
Császári Attila elmondta még, hogy a NOB az előző években az öttusával kapcsolatban három pozitív döntést hozott: a női szakágat felvette a sydneyi játékok műsorára; a 16 fős indulói létszámot 24-re emelte; eldöntötte, hogy 2004-ben, Athénban már 32 férfi és 32 nő küzdhet az érmekért. Az elnök szerint mindezek után nem lenne logikus, ha a NOB legutóbbi határozataival ellentétes döntést hozna. Éppen ezért reménykedik abban, hogy az öttusa a pekingi olimpia műsorán is szerepelni fog, s reményeit táplálja, hogy a sportág az előző évtizedben többször veszélybe került, de a támadásokat sikeresen visszaverte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.