Egyre közelebb Afrikához

Hosszas ígérgetés után nagyon úgy tűnik, Afrika végre labdarúgó-világbajnokságot rendezhet. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség a napokban arról tájékoztatta tagjait, hogy a 2010-es világbajnokság rendezési jogának elnyerésére első lépésben csak afrikai országok jelentkezhetnek. A helyszínről 2004-ben dönt a FIFA, azt azonban már most kijelenthetjük: az utóbbi évek afrikai beruházásai nagy valószínűséggel hamarosan megtérülnek.

Szabó Tamás
2002. 10. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LABDARÚGÁS -

Nagyon sokat tett a FIFA elnöke, Sepp Blatter azért, hogy Afrika végre világbajnokságot rendezzen. A segélykeretek, a stadionátépítési és létesítményrekonstrukciós programok mind neki köszönhetők. Ő pedig úgy véli, itt az idő kamatoztatni a befektetéseket. Egyes vélemények szerint Blatter a tavaszi FIFA-elnökválasztás miatt kampányolt anynyira Afrika mellett, lévén ezzel nagy támogatottságot szerzett a földrészen. A svájcinak kellett is a hátszél, mert a választáson kameruni riválisa akadt Issa Hayatou személyében, ám aztán ismét őt választották meg a szervezet első emberének. Azóta Blatternek sikerült elfogadtatnia korábbi ötletét, miszerint a világbajnoki helyszínek kiválasztása rotációs rendszerben történjék. A FIFA végrehajtó bizottsága már meg is erősítette a kongresszus határozatát, a 2006-os németországi vb után életbe lép ez a gyakorlat. Blatter már korábban bejelentette, hogy a rotációs elv első földrészeként Afrika rendezhet majd tornát. A szkeptikusok szerint azonban nem kell készpénznek venni mindezt, mert a svájci már a 2006-os vb-vel is Afrikát hitegette. Akkoriban Marokkó és Dél-Afrika tűnt a befutónak, mégis Németország kapta meg a tornát. Blatter, amolyan vigaszdíjként, gyorsan létrehozott egy projektet, amelynek révén a harmadik világ valamennyi szövetsége kapott 250 ezer dollárt. Az egykori kameruni csatár, Roger Milla is Blatter szekértáborához tartozik, szerinte az elnök személye a biztosíték arra, hogy a földrész végre vb-t rendezhessen. Mindezt nem a jótékonysági dollármilliók mondatják vele – tette hozzá azonnal Milla, aki úgy véli, Afrika felkészült a rendezésre, az 1957 óta kétévente sorra kerülő Nemzetek Kupája alatt alaposan beletanult abba, miként kell egy nagy tornát lebonyolítani. Ráadásul az afrikai válogatottak annyi szép sikert értek el a világbajnokságokon, hogy már az is elegendő lenne egy vb-hez. A kameruni klasszis tudja, mit beszél, hiszen ő már részese volt az első, 1982-es sikernek, amely áttörést jelentett a földrész futballjában. A „Szelídíthetetlen Oroszlánok” akkor nem jutottak ugyan tovább a csoportból, de azonos pontszámmal zártak a későbbi világbajnok olasz válogatottal. Négy év múlva Marokkó hozott dicsőséget Afrikának, amikor Lengyelországot, Angliát és Portugáliát megelőzve csoportelsőként jutott tovább. 1990-ben még mindig csak két afrikai gárda indult a vb-n, de Kamerun akkora sikert aratott, amely gondolkodóba ejtette a FIFA-vezetőket. Milla és csapata a negyeddöntőig menetelt, ahol Anglia állította meg a társaságot. A siker folytatásaként 1994-ben már három ország kvalifikálhatta magát a földrészről, és igazából abban az évben merült fel először komolyan, hogy Afrika alkalmas lehet a vb-rendezésre. Franciaországban 1998-ban a mezőny már nem 24, hanem 32 indulót számlált, közöttük öt afrikai válogatottat. Az idén nyáron is annyi indult a japán–koreai tornán.
Éppen ezért kijelenthető: az afrikai futball az utóbbi harminc évben valóban látványosan fejlődött, és Blatter korszerűsítő hadjárata mostanra olyan szintre jutott, hogy már nem megmosolyogtató egy ottani vb ötlete. Persze a nagy fejlesztés más országok sportvezetőinek a fantáziáját is megmozgatta: Kína például bejelentette, hogy a nyári vb sikerén felbuzdulva szívesen otthont adna a 2014-es küzdelmeknek, feltéve, ha Blatter rotációs elve alapján Ázsiára kerül sor. Ha így haladunk, akkor meglehet, a 2006-os németországi vb után legközelebb 2018-ban láthatunk Európában világbajnokságot. Feltéve persze, hogy Blatter rotációs szisztémája akkor a mi földrészünknek kedvez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.