-TORNA-
Tornászaink közül a férfiaknak van nagyobb esélyük a jó szereplésre. Olyannyira, hogy Csollány Szilveszter a 2000-ben szerzett olimpiai gyűrűaranya mellé megnyerheti első világbajnoki elsőségét is. Aki az októberi tesztversenyen látta a magyar sportoló gyakorlatát, az csak elismeréssel és csodálattal adózhat annak, nemcsak a nehézségi foka, de az előadásmódja előtt is. Mert való igaz, amit sokan mondanak: a tornában nem elegendő csupán megcsinálni a gyakorlatot és az elemeket, elő is kell adni azt művészi fokon. Nos, Csollány minden elvárásnak megfelel, a lehető legmagasabb szinten mutatja be a hihetetlenül nehéz elemeket. A gyakorlata természetesen a maximális 10 pontból indul. Hogy vajon mennyi marad meg belőle, amikor a végén, a dupla szaltó után ismét a talajra ér, az nem csupán tőle függ, hanem azoktól is, akik majd elbírálják, megítélik a produkcióját. A legutóbbi Világkupa-versenyen ugyanis nem különösebben értékelték őt, csupán a harmadik helyre rangsorolták olimpiai bajnokunkat…
Kimondva-kimondatlanul is hatalmas lelki teher nehezedik a Honvéd tornászára. Tőle – legalábbis így a közvélemény – csak az arany, a világbajnoki cím az elfogadható. Ennek azonban nem igazán örül a 32 éves sportember. Többször elmondta már, hogy a gyakorlata százszázalékos, álmából felébresztve is tudja, annak a nehézségi fokával senki nem veheti fel a versenyt, ám a sikerben ettől függetlenül sem lehet biztos. Nem, mert neki az adott napon, abban a néhány másodpercben kell a tökéleteshez közelit nyújtania. A férfiak kapitánya, Vereckei István s maga Csollány is tisztában van azzal, hogy a gyakorlatával, legalábbis papíron, aranyérmet kell nyernie. Kérdés azonban, mit és hogyan látnak – mit és hogyan akarnak látni… – a pontozók.
Forgács Róbert, a szövetség főtitkára, a szervezőbizottság ügyvezető igazgatója fogalmazott a legtalálóbban, amikor azt mondta, hogy Csollány vitathatatlanul a szer legjobbja, a gyakorlata világszínvonalú, s ha „van igazság”, övé lesz az arany.
– Ettől függetlenül azonban azt vallom, hogy Szilveszter akkor is a miénk marad, akkor is a magyar tornasport nagy értéke, ha mondjuk csak az ezüst kerül a nyakába – mondta Forgács.
A férficsapat további tagjai közül Gál Róbertnek ugrásban, Fekete Leventének pedig lólengésben lehet esélye arra, hogy a fináléba kerüljön.
A nők mezőnyében nincsenek túlzott remények. Nemhogy az érem, de még a döntőbe jutás is elérhetetlennek tűnik. Maráczi Márta szövetségi kapitány már akkor elégedett lenne, ha a csapatból egyvalaki bejutna a középdöntőbe. Tény, hogy a női szakág napjainkban kevésbé „acélos”, ráadásul Reusch Tünde és Nyeste Adrienn sérülés miatt nem léphet a szerekhez Debrecenben.
A világbajnokságra 57 országból 198 férfi és 94 női tornász érkezett. A hivatalos személyek összlétszáma pedig a pontozókkal együtt 815 fő.
A női és a férfiselejtezők során valamennyi résztvevő bemutatja a gyakorlatát, s minden szeren a legjobb 16 jut be a pénteki középdöntőbe. Itt tovább szűkül a mezőny, mert a szombati és a vasárnapi finálékra szerenként már csak nyolc-nyolc tornász marad versenyben a Főnix csarnok nézői előtt, akik minden bizonnyal abban bíznak, hogy a tíz eredményhirdetés során egy alkalommal felhangzik a Himnusz is.
***
A magyar csapat. Férfiak: Csollány Szilveszter (gyűrű), Berki Krisztián (lólengés), Detrői Zoltán (korlát, nyújtó), Fekete Levente (lólengés, gyűrű), Gál Róbert (talaj, ugrás), Lőrik Attila (korlát, nyújtó). Nők: Kiss Renáta (felemás korlát, talaj), Szarka Krisztina (ugrás, gerenda), Ónodi Gabriella (felemás korlát, talaj), Strifler Angéla (ugrás, gerenda).
A program. Kedd: megnyitóünnepség (19 óra). Szerda: női selejtező (14 órától). Csütörtök: férfi selejtező (14 órától). Péntek: női és férfiközépdöntők (13, illetve 18 órától). Szombat: döntők. Nők: ugrás, felemás korlát. Férfiak: gyűrű, talaj, lólengés (16 órától). Vasárnap: döntők. Nők: gerenda, talaj. Férfiak: ugrás, korlát, nyújtó (16 órától). Hétfő: záróünnepség és gála (19 órától).
Bombariadó Székesfehérváron: újabb részletek derültek ki