Csollány egyelőre második

Tegnap délután a férfi- és a női középdöntőkkel folytatódott a debreceni Főnix Csarnokban a 36. férfi és női szerenkénti tornász-világbajnokság. A nők mezőnyében Kiss Renáta került a legjobb 16 közé, míg a férfiaknál Csollány Szilveszter, Berki Krisztián és Gál Henrik mutathatta be a gyakorlatát a döntőért.

Róth Ferenc
2002. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Torna -

Sztárokat nem csupán a pódiumon láthat a Főnix Csarnok közönsége, hanem a lelátókon és a VIP-páholyban is. Itt van például Nelli Kim, a kétszeres olimpiai bajnok, aki nemcsak a tudásával kápráztatta el a hetvenes években a közönséget, de természetes és kislányos szépségével is. Nos, azóta természetesen aszszony lett a lányból, s Nelli most 46 évesen pontozóként ül a szerek mellett. A báját, a szépségét, az állandó mosolyát azonban elhozta magával Minszkből ide, Debrecenbe is.
Vendége a világbajnokság városának a kilencszer koronázott királynő, a fehérorosz Larissza Latinyina, akit a pódiumon külön is köszöntött a nemzetközi szövetség olasz elnöke, Bruno Grandi.
Itt van az olasz Juri Cecchi is, aki éppen Csollány előtt volt a gyűrű ura, s nyert olimpiai aranyat 1996-ban Atlantában. Az olasz televízió szakkommentároraként mond okosakat az utódokról, s minden bizonnyal véleményezi majd Csollány gyakorlatát is.
A magyar csapat első számú reménységének a csütörtöki gyakorlata elegendő volt ugyan a második helyhez – csak a bolgár Jovcsev kapott magasabb pontszámot nála –, ahhoz azonban talán nem egészen, hogy kimondjuk: ez a gyakorlat elegendő az elsőséghez…
Nem is nyilatkozott Szilveszter a verseny után, perceken belül eltűnt a Főnixből. Talán érthető is, hiszen tőle valóban kifejezetten első helyet remél a közvélemény, aminek a tudatával együtt élni bizony nem lehet könnyű. Néhányan egyenesen már azt mondják, hogy ezt a világbajnokságot Csollánynak rendezik, s miatta építették fel ezt a gyönyörű csarnokot. Ez persze csak gonosz és durva túlzás, de tény, hogy a 32 éves tornásszal szemben olyan magas az elvárás, mint lehetett az 1954-es labdarúgó-válogatottunkkal szemben.
Ám ne fessük az ördögöt a falra, s ne is emlegessük a fájó emléket, mert Csollány Szilveszter oly sokat tett a sikerért – meg egyáltalán a magyar tornasportért – az utóbbi években, hogy ezek alapján az övé „kell” hogy legyen az arany. A válaszra azonban ma délutánig várni kell, ekkor rendezik meg ugyanis a gyűrűdöntőt a Főnixben, ahol tökéletes sportszerek várják a tornászokat.
Amikor Forgács Róbert megrendelte azokat a Spieth cégtől, elmondta, hogy minőségükkel nem lesz, nem lehet gond, mert a stuttgarti cég neve és terméke garancia a minőségre.
Az „aktuális főnök” Ulrich Spieth, aki a család ötödik generációját képviseli a vállalkozásban, itt van Debrecenben, s elmondta, hogy a „Spiethek” 1831-ben alapítottak egy kis ácsműhelyt, s a csaknem két évszázad alatt ebből nőtt ki az a mamutcég, amely 1953 óta gyárt tornaszereket. Ma már az is az ő dicsőséglistáikon szerepel, hogy nyolc olimpián és harminc világbajnokságon a vállalat által gyártott szereken ugrottak, nyújtóztak, gyűrűztek, korlátoztak a tornászok.
Tegnap délután is a Spieth-szerek díszítették a csarnokot, amikor előbb a hölgyeké volt a pódium.
A középdöntők során két szeren, a felemás korláton és a talajon a magyar Kiss Renáta is érdekelt volt. Az előbbin a kilencedik helyen került a középdöntőbe a magyar lány, ami azt jelentette, hogy a dobogóra nem igazán volt esélye, arra azonban igen – hittük –, hogy belopódzik az első hatba. Nos, nem lopódzott be, mert a gyakorlatát csupán 8,587-re értékelték a pontozók, amely végül a 13. helyhez volt elegendő, s egyben kevés a fináléhoz. Ezen a szeren Horkina került be az első helyen a döntőbe, miután szupergyakorlatára 9,762-t kapott.
A másik, számunkra izgalmas szer a talaj volt ezen a délutánon. Kiss Renáta, a magyar duplázó a 13. helyen jutott az elődöntőbe, ahol aztán szinte lekopírozta a selejtezőben bemutatott gyakorlatát. Az is szép volt, ez is. Ezúttal 8,725-re értékelték a pontozók, amivel a 16. helyen végzett, ami ugyancsak kevés volt a továbblépéshez.
A férfiak esti döntői során a magyarok közül elsőként Berki Krisztián szerepelt. Lólengésgyakorlatára 9,55-öt kapott, ezzel a kilencedik helyet szerezte meg a tizenhat fős mezőnyben, ami azt jelentette, hogy a magyar tornász nem jutott a szombati fináléba. Nem így Csollány Szilveszter, akinek a gyűrűgyakorlata 9,675 pontot ért, ezzel Jovcsev mögött a második helyen jutott a fináléba.
A nap utolsó magyar résztvevője Gál Róbert ugrásban 9,487-es pontszámmal az ötödik helyen jutott be a vasárnapi nyolcas döntőbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.