Választás vezéráldozatokkal

A Magyar Atlétikai Szövetség vasárnapi, kilencórás rendkívüli közgyűlésén Héder Barna szeptemberi lemondása után az ötvenhét éves Rábold Gusztávot választották meg a szövetség új elnökének. A vezetőség nagyrészt kicserélődött, Zsivótzky Gyula és Schulek Ágoston maradt a szövetség alelnöke, viszont Szalay Péter és Orendi Mihály, korábbi két alelnök nem került be az elnökségbe. Az idén visszavonult kalapácsvető Gécsek Tibor és a korábbi válogatott rúdugró, az Aréna Üzemeltető Rt. marketingmenedzsere, Salbert Ferenc lett a két új alelnök. Rábold Gusztáv tegnap már munkához is látott a szövetségben.

Salánki Miklós
2002. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Atlétika -

A várt szoros küzdelem elmaradt, mert az elnökválasztást 72:37 arányban Rábold Gusztáv nyerte Zsivótzky Gyulával szemben. Az elnöktől azt kérdeztük: számított-e ilyen fölényes győzelemre?
– A biztos győzelemben valószínűleg közrejátszott, hogy az utóbbi hetekben több szakosztályt is meglátogattam – magyarázta Rábold Gusztáv. – Így személyesen találkoztam és tárgyaltam a szakemberekkel, akiktől valós képet kaphattam a sportág helyzetéről. Ezért könnyebb volt megfogalmaznom a programomat, amelynek lényeges pontja, hogy a szakosztályokat kell megerősíteni, hiszen ez az alapja az eredményes magyar atlétikának.
– Véleménye szerint a tagság többsége jól döntött, amikor önre voksolt?
– Erről nem nekem kellene nyilatkoznom. Mindenesetre úgy fogok dolgozni, hogy ezzel a bizalommal éljek és ne visszaéljek. Először is pontos képet akarok kapni arról, hogy jelenleg a szövetségnek milyen a gazdasági helyzete, mert az utóbbi időben ugyan több kimutatás is készült, de a közgyűlésen sem derült ki pontosan, hány millió forint az adósságunk. Az átlátható, tiszta gazdálkodás azért is rendkívül fontos, mert csak így lehet eredményesen tárgyalni a szakminisztérium, a Magyar Olimpiai Bizottság vezetőivel és a szponzorokkal.
– A programbeszédében nagyon kritikusan szólt a MASZ-iroda tevékenységéről. Ezek szerint személyi változások várhatók?
– Elnökségi tagként többször tapasztalhattam, hogy a szövetség gazdálkodása nem áttekinthető, sokszor megalapozatlanul születnek döntések. Ezen mindenféleképpen változtatni szeretnék. Elképzelésem már van arról, hogy például milyen főtitkárt szeretnék, de konkrétan még nem tárgyaltam senkivel, tehát jelöltem még nincs.
– Az elnökség nagyrészt kicserélődött. Elnökként hogyan ítéli meg a személyi változásokat?
– Megítélésem szerint a tagság véleményt mondott az elnökség munkájáról, és ezt nekem el kell fogadnom. Annak örülök, hogy olyan sikeres sportolók, fiatal üzletemberek is a vezetőségbe kerültek, mint Gécsek Tibor és Salbert Ferenc.
– A közgyűlésen rengeteg szó esett a múltról, viszont már november van, el kellene kezdeni a tervezést a jövő évre, hiszen 2003-ban sok fontos világverseny lesz.
– Ma értekezletet tartottam a szövetségben, ahol az iroda munkatársaival véleményt cseréltünk. Remélem, néhány hét alatt sikerül pontos mérleget kapni a szövetség gazdasági helyzetéről, s akkor már nekiállhatunk a tervezésnek. Mindenféleképpen beszélgetni szeretnék legjobb atlétáinkkal és edzőikkel, s tőlük várok választ arra, hogy milyen anyagi feltételek mellett tudnak sikeresen felkészülni a világversenyekre. Az igényeiket aztán a lehetőségeinkhez kell igazítani. Mert annak semmi értelme nincs, hogy sokat ígérjünk legjobb versenyzőinknek, viszont ennek az összegnek csak egy részét kapják meg. Mint gazdasági vezető jól tudom: az egyik alapvető elvárás, hogy a bevételhez kell igazítani a kiadást. Nem titkolom, azt szeretném, ha a jövőben a magyar atlétikában nem én lennék a főszereplő. Mert ha a média nem az elnöktől hangos, akkor bizonyára megfelelően végzi a feladatát.
n
A vasárnapi választás legnagyobb meglepetése az volt, hogy az elnökség korábbi erős tagjai, Orendi Mihály és Szalay Péter alelnökök nem kaptak bizalmat, még az elnökségbe sem kerültek be. Mindketten fontos szerepet játszottak a tavalyi sikeres debreceni ifjúsági világbajnokság szervezésében, és Szalay Péter a 2004-es, budapesti fedett pályás világbajnokság igazgatója is. Információink szerint több küldött Szalaynak azért nem szavazott bizalmat, mert nem értette, hogy a sikertelen 2005-ös szabadtéri világbajnokság pályázata hogyan kerülhetett 80 millió forintba, ráadásul erre a kiadásra Héder Barna volt elnök hitelt vett fel, amit még nem fizettek vissza. „Rábold Gusztáv megválasztása számomra nem volt meglepetés – magyarázta Szalay Péter – mert az elmúlt hetekben országos kampányt tartott, amely úgy látszik sikeres lett. Zsivótzky Gyula viszont megbízott elnökként a szövetség ügyeit intézte. Arra viszont már nehezebben találok magyarázatot, hogy míg a tavalyi tisztújító közgyűlésen a küldöttek jelentős része támogatott, most viszont a fele sem. Úgy gondolom, nem nekem kell bizonygatnom, hogy az elmúlt években mennyit dolgoztam a magyar atlétikáért, például az 1998-as, budapesti Európa-bajnokságon, a tavalyi ifjúsági vb-n. A mostani választásban valószínűleg közrejátszott, hogy Orendi Mihálynak és nekem is jelentős feladatom van a debreceni tornász-világbajnokság szervezésében, ezért saját érdekemben nem volt időm lobbizni. Szeretnék eloszlatni egy félreértést, a 2005-ös szabadtéri vb-pályázatra ugyan a szövetség vett fel 80 millió forintos hitelt, de ez a kiadás a fedett pályás világbajnokság költségvetését terheli, s napokon belül vissza lesz fizetve. Cím és rang nélkül ígérhetem mint a 2004-es, fedett pályás vb szervezőbizottságának az igazgatója, minden tőlem telhetőt megteszek azért, hogy megrendezhessük a
vb-t, s hogy ez a budapesti világverseny is sikeres legyen.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.