Akár Becker is lehetne

A sakkozás világbajnoka magas társadalmi rangot élvez. Ritkán adatik meg egy országnak, hogy a „királyok játékán” keresztül hívja fel magára az egész világ figyelmét. Óriási esemény, hogy hamarosan magyar sakkozó jut ehhez a lehetőséghez. Talán Budapesten – mondta Carsten Hensel, a világbajnoki döntőre készülő Lékó Péter német menedzsere.

Stefan Lázár
2002. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- SAKK -

A Vlagyimir Kramnyik–Lékó Péter összecsapás részleteinek kidolgozása nem egyszerű feladat. A döntő rangja, a nemzetközi figyelem, az üzleti érdekek máris az új esztendő kiemelkedő sporteseményei közé emelik az orosz és a magyar nagymester erőpróbáját. A Dortmundban élő Carsten Hensel 1991 óta kíséri figyelemmel Lékó pályafutását. A kettőjük közötti bizalmi viszonytól egyenes út vezetett az üzleti kapcsolathoz. A menedzser közvetítésével jött létre a Szegedről származó Lékó és a Ruhr-vidéken működő WFG gázszolgáltató cég szerződése, amely a felkészülés és a versenyzés költségeinek fedezését irányozta elő.
– A WFG, majd az utódvállalat, a RWE-Gas ideális körülményeket garantált Lékónak, és lehetőséget nyújtott arra, hogy pályafutását ettől kezdve pontos tervek alapján folytathassa. A magyar sakkbarátok eddig két jelentős versenynek lehettek szemtanúi a budapesti Hotel Kempinskiben, ahol Lékó előbb Alekszandr Kalifmannal, majd Vlagyimir Kramnyikkal mérkőzött – mondta a menedzser.
– Mi késztette a német energiaszolgáltató céget arra, hogy a magyar sakkozót felkarolja?
– Mindenben megfelelt a vállalat ideáljának. Péter becsvágyó és kitartó, biztos fellépéssel, kivételes képességekkel. Szemben a nemzetközi sakkozás számtalan képviselőjével, tartózkodik attól, hogy konfliktusokba keveredjen. Ha német lenne, akkor az ország sakkéletében minden bizonnyal Boris Becker-effektust váltana ki.
– A dortmundi világbajnokjelöltek versenye során nemcsak győzött, de magas színvonalú partikat is játszott, így ért el az utolsó lépésig: feljutni a világbajnoki trónra. Milyen háttere van ehhez?
– Péter azonos színvonalon áll akár Kaszparovval, akár Kramnyikkal. A 2002-es esztendő robbanásszerű fejlődést hozott neki, amely köszönhető egyrészt annak, hogy Szegedre költözött edzője és apósa, az örmény Arshak Petrosyan, aki igen fontos szerepet játszik a karrierjében. Emellett egy felismerés volt az, amely – a 2000-ben tapasztalt gyengébb periódus után – új lendületet adott Lékónak. Rádöbbent és megértette, hogy változtatnia kell eddigi játékmodorán, azt új ötletekkel változatosabbá kell tennie. Egy ilyen átállás természetesen átmenetileg a stabilitás kárára megy. Péter vállalta és meg is oldotta ezt a feladatot. Már a dortmundi verseny előtt azt tapasztalhattuk, hogy teljesítménye fokozatosan közelekedik az optimumhoz. A Dubaiban megnyert grand prix után Monacóban is remek eredményt ért el. A világbajnokjelöltek összecsapásán pedig bebizonyította, hogy idegileg is képes feldolgozni egy ilyen mamut torna megpróbáltatásait. Sokan úgy látták, hogy végleg kihasználta a benne rejlő lehetőségeket, jobban már nem lehet a bábukat irányítani. Szerintem azonban Péter még nem hozta ki magából a maximumot.
– 1886-ban az osztrák Wilhelm Steinitz nyerte az első hivatalos világbajnokságot, azóta tizenhét név került fel a sikerlistára. 1993-ban Garri Kaszparov szétrobbantotta a hagyományos rendszert, kilépett a FIDE-ből, és az angol Nigel Shorttal létrehozta a profi játékosok szervezetét. Ettől kezdve a nemzetközi sakkozásban két világbajnokot tartottak nyilván. Ez a kettősség mind a mai napig fennáll. Meddig még?
– Nincs kétség afelől, hogy mind a sakkvilág, mind a közvélemény Kramnyikot tartja hivatalos világbajnoknak, holott a FIDE ezt a címet – egyelőre – a fiatal Ruszlan Ponomarjovnak adja. Ő azonban nem a klasszikus hagyományoknak megfelelő szabályok szerint szerezte meg. Ennek megfelelően érthető a nemzetközi szövetség kísérlete, hogy elsimítsa az ellentéteket, és a FIDE nevében is Kramnyikot nyilvánítsa világbajnoknak. Már csak azért is, mert a dortmundi versenyt, amelyen Lékó Péter kiharcolta a kihívó jogát, a FIDE szankcionálta.
– Hol tartanak a Kramnyik–Lékó döntő előkészületei?
– A világbajnoksággal és a világbajnokkal kapcsolatos jogok a Londonban székelő Einstein csoport tulajdonát képezik. A szerződés 2006-ig érvényes, vonatkozik tehát a Kramnyik–Lékó találkozóra is. A televíziós piacon is érdekelt csoport fogja kijelölni a döntő színhelyét. Eddig hat város jelentette be érdeklődését, a nevüket azonban nem árulhatom el. Csak annyit, hogy Ázsia, a Közel-Kelet és Európa verseng. Január végére, február elejére várható az igen bonyolult szerződés kidolgozása. A pályázóknak legalább kétmillió dolláros összköltség fedezésére kell felkészülniük. Egyelőre még tisztázatlan, Kramnyik milyen összeg ellenében hajlandó megvédni világbajnoki címét. Sikerült viszont máris konkrét időrendben megegyeznie az Einstein csoportnak meg a döntő két résztvevőjének. A finálé 14 játszmás lesz, s három hetet vehet igénybe.
– Nem csinál titkot abból, hogy elképzeléseiben a magyar főváros is megkaphatná a rendezést. Mire alapozza ezt a lehetőséget?
– Nemrég jártam Budapesten, és a látogatásom során meggyőződtem arról, hogy mind a Magyar Sakkszövetség, mind a sportminisztérium részéről őszinte érdeklődés nyilvánul meg. A fáradozások egyelőre a gazdasági élet képviselőivel szorgalmazott tárgyalásokra összpontosulnak. Konkrét anyagi ajánlat egyelőre nincs, ha viszont a magyarok komolyan gondolnak a vébé-döntő lebonyolítására, akkor két-három héten belül tényleges javaslattal kellene előállniuk.
– Hajlandó lenne Kramnyik elfogadni a budapesti helyszínt?
– Kezdetben kételkedtem ebben, hiszen nem tartottam valószínűnek, hogy az orosz nagymester átengedi a „hazai pálya” előnyeit az ellenfelének. Kellemes meglepetés volt, amikor Kramnyik közölte, szívesen játszana Budapesten. E nagyvonalúságot a következő okokkal magyarázta: az ország imponáló sakkmúlttal és hagyománnyal bír, tavaly szíves fogadtatásban és vendéglátásban volt része. A világbajnok hajlandósága, hogy idegen földön vegye fel a küzdelmet, nagyvonalú gesztus, és arra utal, Kramnyik biztos abban, hogy hasonló feltételekkel találná szemben magát, mint legutóbb. Budapestnek tehát lenne esélye, ha sikerül gyors és reális ajánlattal előállnia.
– Hallhatunk valamit Lékó előkészületeiről?
– A bledi sakkolimpia után máris megkezdődött Péter felkészülése. Ő maga tudja, mit kell tennie és mit szeretne. Melyik tornákon akar előzőleg indulni, kikkel fog együtt dolgozni. Szekundánsai nagyszerű szakemberek lesznek, de a nevük egyelőre „üzemi titok”. A kiváló körülményeket nem lehetett volna megteremteni a szponzor támogatása nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.