Ezüstlányból aranylány lett

Amikor néhány hónappal ezelőtt kiderült, hogy a 2006-os budapesti Eb-pályázat miatt a magyaroktól elvárják, hogy részt vegyenek a riesai rövid pályás kontinensviadalon, a szakemberek a szájukat húzták és morgolódtak. Az évek alatt megszokott felkészülési tervet kellett felborítani egy nem sok sikerrel kecsegtető, eleinte reprezentációs kötelezettségnek tekintett fellépés miatt. Ezután következett a három arany-, két ezüst- és három bronzérmet hozó, minden várakozást felülmúlóan sikeres rövid pályás Európa-bajnokság, amelynek egyik legfényesebb csillaga a három arany- és egy ezüstérmet szerző Risztov Éva volt.

Kemenczky Zoltán
2002. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történetünket 2000 őszén kezdjük. Risztov Éva családja akkor nagy lépésre szánta el magát: úgy döntött, hogy a Hódmezővásárhelyen Bán Sándor irányításával készülő 15 éves lány a fővárosban, a Budapesti Spartacusban folytatja a pályafutását. Budapestre költözött vele együtt az édesanyja, míg az édesapja és a bátyja Mártélyon, a családi házban maradt.
Risztov Éva túl volt élete első olimpiáján: Sydneyben 800 gyorson a 14., 200 pillangón a 16., 400 gyorson a 29. helyet szerezte meg. Ezekre az eredményekre senki nem figyelt oda, a közvélemény nagy része azt sem mondta volna biztosra, hogy Risztov részt vett az ötkarikás játékokon. Akkoriban a szűk környezetén kívül senki nem tudta, mekkora erő lakozik benne.
Nem egészen egy évvel később világbajnokságot rendeztek a japán Fukuokában, ahol Risztov Éva 2:10,11 perces idővel hatodik lett 200 pillangón. Amikor kijött a medencéből, sírva fakadt, mert ő már ott érmet szeretett volna nyerni. Hiába vigasztalta mindenki azzal, hogy ez a hatodik hely remek eredmény, ő tudta: azért úszik, hogy nyerjen. Még csak 16 éves volt, de olyan konok elszántság lakozott benne, ami ebben a korban lenyűgöző és megdöbbentő egyszerre.
Újabb év telt el a berlini Európa-bajnokságig, ahol ráakasztották az „ezüstlány” nevet. Négy számban lett második; a legkevesebb, 0,14 mp 400 gyorson hiányzott az aranyéremhez, amelyet az olimpiai, világ- és Európa-bajnok ukrán Klocskova szerzett meg. Noha mindenki lelkendezett az ezüstérmek miatt, Risztov Éva arcán alig jelent meg egy-egy halvány mosoly. Ő tudta, és ki is mondta: nem azért úszik, hogy második legyen.
Dolgozott tovább, de olyan fantasztikus hittel és elszántsággal, hogy Turi György, az edzője nem győzött hangot adni elismerésének. A riesai Eb előtt Turi azt is elmondta: ha most rendeznék a nagymedencés kontinensviadalt, Risztov még Klocskovát is legyőzné. Nos, nem is kellett ahhoz az 50 méteres medence, Riesában Éva 400 gyorson a rövid pályán is maga mögé utasította az ukrán világklasszist. Győzött még 200 pillangón a nyitó napon, 800 gyorson – amikor is Európa-csúcsot úszott, s csak 37 századdal maradt el a világrekordtól –, végül 400 vegyesen Klocskova mögé szorult, hogy mégse legyen tökéletes a világ.
„Risztov Éva európai klasszisból világklasszis lett” – értékelte a teljesítményét Kiss László szövetségi kapitány.
„Nem teljesült Éva minden álma, s azt mondom: hála istennek, hogy így van – mondta Turi György. – Négyszáz vegyesen még nem tudta megszorítani Klocskovát. Ha ott is nyer, nehéz helyzetben lettünk volna mindketten, nem tudom, hogyan hitettem volna el vele, hogy az út vége még nagyon messze van. A jövő nyári világbajnokságig rengeteg a dolgunk, a fő cél pedig minden úszó számára az olimpia. Azzal együtt, hogy ezeket a sikereket nem szabad túlértékelnünk, el kell mondanom: eddig egyetlen versenyzőm volt, aki ennyire megszállottan dolgozott volna a sikerért: Egerszegi Krisztina. Azonban olyan hihetetlen munkabírású úszó, mint Risztov Éva, nagyon kevés van a világon, ezért ilyen tekintetben teljesen nyugodt vagyok.”
Maga a főszereplő, Risztov Éva pedig így nyilatkozott: „Vegyesen kikaptam Klocskovától, de azt hiszem, ennek így kellett lennie. Megjegyzem, ha ez a szám a második napon van, biztosan megvertem volna. Ő két számát feladta a sikeresebb szereplés miatt, én leúsztam mind a négyet. Igazából ez az egy ezüstérem a három arany között elvész. Ha megint négy ezüstöt nyertem volna, haza se jövök, úgy szégyelltem volna magam” – tette hozzá nevetve, majd megígérte: mostantól fogva kettőzött erővel dolgozik majd minden edzésen, egészen a világbajnokságig.
Hogy az eddigi teljes erőbedobáshoz képest mit jelenthet a kettőzött erő, azt talán csak ő tudja elképzelni…
***
ÉREMTÁBLÁZAT
arany ezüst bronz
Németország 7 7 8
Olaszország 5 2 2
Svédország 5 2 2
Ukrajna 4 2 3
Nagy-Britannia 3 4 1
MAGYARORSZÁG 3 2 3
Szlovákia 3 – –
Finnország 2 3 1
Fehéroroszország 2 2 1
Ausztria 1 2 –
Oroszország 1 1 3
Szlovénia 1 1 3
Hollandia 1 – 2
Izland 1 – 1

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.