Újabb vizsga előtt a magyar labdarúgás

Ha hinni lehet abban, hogy a rossz után jó következik, akkor a csütörtöki Eb-helyszín-kijelölő szavazáson nyernie kell a magyar pályázatnak… Ezúttal ugyanis nem hagyhatjuk ki a nagyobbnál nagyobb helyzeteket, nem lehet szidni az edzőt, a kapitányt, balhé sem csökkenti esélyeinket, nem kell számolnunk súlyos pénzbüntetéssel, s egészen biztos, hogy nem zuhanunk lejjebb az európai szövetség hivatalos ranglistáján sem. Olyan meccset játszanak a délelőtti órákban Genf elővárosában, Nyonban, amely során labdarúgásunknak esélye lehet arra, hogy végre győzzön, s elnyerje a hat év múlva esedékes Európa-bajnokság rendezési jogát. A hazai küldöttség elutazása előtt Makray Balázzsal, a magyar Eb-pályázat projektigazgatójával beszélgettünk.

Róth Ferenc
2002. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gondolom, már gondosan öszszerámolta a táskáját, beletett mindent, ami szükséges ahhoz, hogy jó érzésekkel zárja azt a hoszszú munkát, amelyet a magyarországi Eb-rendezés sikeréért végzett.
– Minden igaz, amit mondott, csupán abban módosítanék, hogy az egyes szám helyett a többes indokolt. Nem csupán az én munkámról mondanak ugyanis véleményt és ítéletet Nyonban, hanem a magyar csapat tevékenységéről.
– Azt talán felesleges megkérdeznem, hogy bízik-e a pályázatban, s arra is egyértelmű lehet a válasza, hogy miként sikerült úgy előkészíteni a magyar kandidálást, hogy a szavazás után mi örülhessünk. Arra lennék inkább kíváncsi, mennyi esélyt ad az Eb-rendezésünknek a fajsúlyos ellenlábasok ismeretében?
– Erre sem lehet más a válaszom, mint hogy optimista vagyok, hiszek a sikerünkben. Ha nem így lenne, felesleges lett volna belekezdeni az egészbe. Tisztában vagyunk azzal, hogy nem mi vagyunk az igazi esélyesek, de ismerve ellenfeleink legtöbbjének a pályázatát, nincs is igazi favorit.
– Úgy gondolja, hogy mind a hét jelentkező egyenlő esélyekkel várja a döntést?
– Bármelyikünk befuthat, maradjunk ennyiben.
– Vegyük röviden sorba a pályázókat: Oroszországnál felvetődött gondként a belpolitikai helyzet, főként a nemrég lezajlott színházi túszdráma, s a görög–török kandidálás esetében is szerepet játszhat a politika: néhány héttel ezelőtt egy UEFA-kupa-mérkőzésen politikust dobáltak meg.
– Mindezek valóban szerepet játszhatnak majd a végső döntésnél, talán nem véletlen, hogy az említett két pályázat körül jelenleg aránylag csend van.
– Az északi négyes – a finn, a dán, a norvég és a svéd közös kandidálás – feltételezhetőleg minden gond nélkül meg tudná rendezni a kontinensbajnokságot, az országok gazdagsága és gazdasága garancia rá.
– Ez tény, azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy a négy országban megvalósuló rendezés esetén szétszabdalódna az esemény. Gondot jelenthet a csapatok és a szurkolók utaztatása, a jegyelosztás, a biztonság, az adó- és jogrendszer, a reklám meg egyáltalán az, hogy négy házigazda lenne.
– Eddig jól állunk. S ha folytathatók a nekünk kedvező hírek, a skót–ír pályázatot az gyengítheti, hogy egy, a lakosság körében végzett felmérés szerint az ottaniak többsége nem szeretné az Európa-bajnokságot.
– Noha nem az ott élők döntenek, egy ilyen hír nem erősíti az esélyeket. De hogy az ellenkezőjére is álljon itt példa, a svájci és osztrák pályázatot éppen az támogathatja, hogy a polgárok örömmel látnák vendégül a legjobb csapatokat. Ismerem a pályázatukat, nagyon erős, de mintha kicsit túlságosan is az előtérbe nyomták volna magukat a többiek kárára.
– Ez nem bűn, mindenki a sajátját dicséri… De ha már ez a két kandidáló került szóba, egyre gyakrabban hallható, hogy szinte biztos: Ausztria és Svájc jár majd sikerrel, már csak azért is, mert Svájcban születik meg a döntés.
– A szavazás helyszíne nem erősít, de nem is gyengít senkit, s az sem, hogy nálunk jobb helyzetben lévő országokkal versenyzünk. Az UEFA vezetői többször elmondták, hogy a nyertes országnak 2008-ra kell készen lennie, tehát nem a jelenlegi állapotokat veszik figyelembe.
– Rápillantva a stadionjainkra, ez az alapállás a javunkra válhat. A döntés előtti napon valamennyi pályázónak lehetősége nyílik arra, hogy még egyszer, utoljára felhívja magára a figyelmet. Gondolja, hogy olyankor még hatást lehet gyakorolni a döntést hozókra?
– Az utolsó órák benyomásai sokat jelenthetnek, mert távolról sem biztos, hogy mindenki kész elhatározással érkezik meg Nyonba. Az utolsó felszólalásunk alkalmával filmvetítéssel és Magyarországhoz kedvet teremtő előadással lépünk majd a tagok elé. Azt egészen biztosan hangsúlyozzuk majd, hogy a mi kandidálásunk a legolcsóbb, miénk lesz a legkedvezőbb árfekvésű Európa-bajnokság, ami elmondható a tervezett jegyárakról is.
– Ha beszélhet erről, tegye meg, hátha valaki már most megrendeli.
– Csütörtökön délutánig azért még várjon. Az előzetes kalkuláció alapján a csoportmeccsekre szóló belépő ára nem éri el a tízezret, forintban számolva.
– Mitől lenne maradéktalanul boldog Lennart Johansson UEFA-elnök csütörtöki bejelentése után?
– Nem kérdés… Természetesen attól, ha a magyar küldöttséget ostromolná valamennyi jelen lévő újságíró.

HÉT PÁLYÁZÓ, TIZENNÉGY ORSZÁG. A 2008-as Európa-bajnokságra hét jelentkezés érkezett az UEFA-hoz. Magyarország és Oroszország egyedüli rendezőként kandidál, míg Ausztria és Svájc, Törökország és Görögország, Skócia és Írország, valamint Horvátország és Bosznia-Hercegovina közös rendezés mellett döntött. Van egy észak-európai pályázat is. A finnek, a dánok, a norvégok és a svédek négyesben szeretnének otthont adni az eseménynek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.