Dennis, a komisz játékos

Nehezen hihető, ám igaz: Dennis Rodman és Dennis Bergkamp a keresztnevükön kívül másban is hasonlítanak. A két világsztár abban egyforma, hogy mindkettőjük sztárallűrjeit rendre elviseli a környezetük, természetesen azért, mert a pályán jócskán többet teljesítettek, teljesítenek az átlagosnál.

Szabó Tamás
2003. 02. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Rodman, a kosárlabdázó közismerten az éjszaka császára volt, de lehetett bármekkora buli, a következő meccsen rendre uralta a palánk alatti versengést, a lepattanók az ő kezében landoltak. Bergkamp nem hajlandó repülőre ülni, lehet a csapatnak bármilyen fontos meccse, ha a helyszínt légi úton közelíti meg a gárda, ő köszöni, de inkább otthon marad.
Bergkamp ma már 34 éves, a repülésiszonyán kívül főképp káprázatos cselei és hihetetlen játékintelligenciája miatt muszáj figyelni rá. Persze, ez aligha meglepő, hiszen sorsa a születése pillanatában eldőlt.
Apja hatalmas futballszurkoló volt, jellemző, hogy fiának Dennis Law után adott keresztnevet. Dennis nem is hozott szégyent rá, elvégre 17 és félévesen, 1986-ban már bemutatkozott az Ajax felnőttcsapatában. Azonnal KEK-győztes lett a gárdával, a Lokomotiv Leipzig elleni döntőben – amelyet Van Basten fejesgóljával nyertek meg a hollandok – csereként lépett pályára. A holland válogatottban 1990 őszén mutatkozott be, három évre rá pedig egy olasz játékosmegfigyelő ezt írta róla a noteszába: „Tökéletes labdakezelés, remek cselezőkészség, jó kombinációs érzék, kiváló lövési hatékonyság.”
Bergkampot el is vitte az Internazionale, az olaszok 12 millió fontnak megfelelő összeget fizettek érte. Vesztükre. Bergkamp ugyanis nem játszott jól Milánóban, 52 meccsen mindössze 11 gólt szerzett, így 1995-ben átszerződött oda, ahova az apja már korábban is szánta: Dennis Law játszóhelyére, Angliába. A klubnév ugyan más, Bergkampot 7,5 millió fontért az Arsenal szerződtette, s nem a Manchester United, de a futballista mindenképpen a helyére került. Repülésiszonya miatt az angolok „Repülő hollandi”-nak kezdték becézni, majd varázslatos játéka és olykor pimasz cselei miatt a „Dennis, a komisz” címkét aggatták rá.
Az Arsenal drukkerei szerint Bergkamp az 1997/98-as szezonban volt a legpazarabb, amire igazi bizonyíték, hogy ő lett az év játékosa a Premier League-ben. „Valóban akkor ment a legjobban – emlékezik Bergkamp a saját internetes honlapján. – Úgy játszottam, ahogy az egész karrierem során mindig is szerettem volna. Remek erőben voltam, minden összejött. A csapatnak is jól ment, az Arsenal abban az évben duplázott, a bajnoki cím mellé besöpörte az FA-kupát is.”
Edzője, Arséne Wenger szintén elfogultan nyilatkozott róla akkoriban: „Nem hiszem, hogy ebben a pillanatban bárki jobb lenne nála.”
Azóta eltelt öt év és Bergkamp tudása mit sem kopott. A holland válogatottól ugyan 2000 nyarán, az Eb után visszavonult (79 meccsen 36 gól), de az Arsenalban tartja magát. Tavaly ősszel ugyan a frászt hozta a londoniakra, amikor bejelentette, hogy az idény végén visszavonul és hazatér, de azóta állítólag hosszabbításról tárgyalt a vezetőkkel. Amikor most, januárban a századik gólját szerezte az Arsenal színeiben, Arséne Wenger így áradozott: „Dennisnek szinte mind a száz gólja szenzációs volt. El sem tudom mondani, mekkora szolgálatot tett és tesz még mindig a klubnak ez a remek labdarúgó. Ő az Arsenal történetének egyik legnagyobb futballistája.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.