Testvéri éremaratás

Vasárnap a svájci St. Moritzban befejeződött az alpesisí-világbajnokság, amelyről gyaníthatóan még sokáig beszélnek majd, hiszen a megszokott rendkívüli csaták mellett számos emlékezetes pillanatot hozott. A Kostelic család sporttörténelmet írt, korábban egy vb-n még soha nem nyert aranyérmet testvérpár.

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-ALPESI SÍ-
Aligha volt vasárnap boldogabb ember Ante Kostelicnél, hiszen lánya, Janica már régóta ünnepelt sztár Horvátországban, ám vasárnap fia, Ivica is felért a csúcsra, miután fölényesen megnyerte a műlesiklást. Ahhoz képest, hogy a horvát csapat szinte kétszemélyes, az éremtáblázaton Ausztriához hasonlóan három aranyérmet szerzett, s csupán kevesebb ezüstéremmel szorult a második helyre a sínagyhatalom mögött. Pedig a horvátok sem dicsekedhetnek hatalmas hegyekkel, téli üdülőparadicsomokkal, csak egy megszállott síőrülttel, Ante Kosteliccel, aki a fejébe vette, hogy gyermekeivel meghódítja a világot. Éveken keresztül küzdött azért, hogy szerény körülmények mellett is fel tudják venni a versenyt a legjobbakkal, a kezdeti esztendőkben szegénységük miatt gyakran az autójukban aludtak a versenyek előtt. Manapság már az ötcsillagos szállodákban is szívesen látott vendégek.
Mint az elmúlt évtizedben megszokhattuk, Ausztria természetesen megőrizte vezető helyét, ám mégsem lehettek felhőtlenül boldogok az osztrákok, mert a mostani csapatukban több volt. Már két esztendeje, St. Antonban is abban bíztak, hogy megdöntik a korábbi csúcsukat, s képesek lesznek akár 16 érem megszerzésére is. Mindez sem akkor, sem most nem sikerült, sőt az álmokhoz képest nem is olyan sok a mostani kilenc érem.
Bármelyik másik ország elégedett lenne ilyen teljesítménnyel, különösen a franciák és a németek, akik ezúttal egyetlenegy érmet sem tudtak nyerni. A németek nagy generációja már a múlté, Katja Seizinger rég visszavonult, Hilde Gerg meg sem tudja közelíteni korábbi eredményességét, s ugyancsak a búcsún gondolkodik, de gyaníthatóan a rendszeresen megsérülő Martina Ertlre sem számíthatnak már sokáig. A franciákkal régóta nem esett meg ekkora szégyen, ám mégsem kell ezen csodálkozni, hiszen nincsenek igazi sztárjaik. A szuperóriás-műlesiklás címvédője, Regina Cavagnoud tavalyi tragikus halálesete mintha sokkolta volna a síelőiket.
Érdemes megemlíteni a norvégokat és az olaszokat, akik ugyan nyertek érmet, de mégsem lehetnek büszkék St. Moritz-i teljesítményükre. A norvégoknál késik a generációváltás, Kjetil-Andre Aamodt és Lasse Kjus láthatóan kiöregedőben van. Ez még akkor is igaz, ha Aamodt éppen az itt nyert két érmével – tizenkettőnél tart – lett a világbajnokságok történetének legeredményesebb sportolója.
Ne feledkezzünk meg a világbajnokság kiemelkedő egyéniségéről, az amerikai Bode Millerről sem, aki éppen Aamodtot taszította le az összetettben a trónról, majd, ha csak három századmásodperc előnnyel is, de győzött az óriás-műlesiklásban is. Ha műlesiklásban nem hibázik az első futamban, akkor most talán nem Kostelicékről, hanem róla beszél mindenki. Az amerikaiak látványos előretörése – hat érmet gyűjtöttek – nem meglepetés, igaz, a legkevésbé sem a tengerentúli síiskolákat dicséri, hiszen legjobbjaik Európában készülnek a versenyekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.