Hadüzenet a doppingnak

A váltakozó hatékonyságú dopping elleni háborúban ezen a héten meghatározó jelentőségű csatát nyert Koppenhágában a támadó fél, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) világkonferenciáján ugyanis kemény viták után elfogadták az egységes doppingkódexet. A dokumentumot a részt vevő országok képviselői közül félszázan aláírták, Magyarország viszont ahhoz a huszonhárom országhoz tartozik, amely ezt csak később teheti meg.

Salánki Miklós
2003. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-DOPPING-
A koppenhágai világkonferenciát azzal a céllal hívták össze, hogy többéves előkészület után valamennyi sportágra és sportolóra egyformán érvényes doppingszabályzatot fogadjanak el. A törekvés több sportág érdekeivel ütközött, ráadásul az észak-amerikai profi bajnokságok (NBA, NHL) nem tartoznak egyetlen nemzetközi szövetséghez sem. Az ellentétek ellenére a küldöttek elfogadták az egységes kódexet, amelyről Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke óvatosan nyilatkozott, mondván: a szabályzat eredményessége attól függ, hogy a világ országai hogyan iktatják be a saját jogrendszerükbe a kötelezettségeket. A NOB elnöke szerint az észak-amerikai profi ligákat nem lehet kényszeríteni az egységes elvek elfogadására, viszont az olimpián induló profi játékosokat igen.
Aján Tamás, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára szerint az egységes doppingkódex mérföldkövet jelenthet a tiltott szerek elleni küzdelemben, mert a NOB, a nemzetközi szövetségek és az államok végre azonos elvek szerint harcolhatnak a sport tisztaságáért. A nemzetközi szövetségek a jövő évi olimpiáig kaptak haladékot a szerződés aláírására, az egyes államok pedig 2006-ig. Utána az ellenzők kemény szankciókra számíthatnak, megeshet, hogy nem rendezhetnek világversenyeket, és a sportolóik nem vehetnek részt az olimpiákon.
Valószínűleg a magyar sportolókat nem fenyegeti ilyen veszély, mert a dopping elleni küzdelemben élharcosnak számító hazai sportvezetés aláírja majd a kódexet. Egyébként érthetetlen, hogy erre Koppenhágában miért nem került sor. A magyar küldöttség vezetője, Mesterházy Attila, a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium politikai államtitkára az ellenjegyzés elmaradását azzal indokolta, hogy a végleges szöveget alig egy hete kapta meg. „Alá akarjuk írni a kódexet, de csak megfelelő előkészítés után” – nyilatkozta az államtitkár. Ez teljesen elfogadható, az viszont már kevésbé, hogy fél év miért nem volt elegendő az előkészítésre. Ha ugyanis a sportminisztérium vezetése megfelelően felkészült volna a világkonferenciára, akkor Mesterházy Attilának nem kellett volna egy nappal a zárás előtt hazautaznia, amivel a lehetősége is elúszott annak, hogy az 51. ország képviselőjeként aláírja a megállapodást.
***
A doppingkódex előírásai. Tiltott szernek minősül az a készítmény vagy anyag, amely alkalmas teljesítményfokozásra, vagy veszélyezteti a sportoló egészségét, vagy nem illik a sport szellemiségéhez. A doppingvizsgálatokat csak a WADA és a NOB által akkreditált laboratóriumokban lehet elvégezni. A lebukott versenyzőt az adott viadalról ki kell zárni, és valamennyi ott szerzett érmétől meg kell fosztani, függetlenül attól, hogy a doppingvizsgálat előtt vagy után szerezte. A lebukott versenyzőnek joga van fellebbezni; ha bebizonyítja ártatlanságát, vissza kell állítani eredeti státusába. Kétéves eltiltást kap a versenyző, ha először, és örökös eltiltást, ha másodszor akad fenn doppingvizsgálaton. Négyéves eltiltás a bünetése a tiltott szerek forgalmazásának, szállításának. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.