Hamburg a listavezető

Johannes Raum államelnök a berlini Bellevue palotában magához kérette a német sport vezető személyiségeit és a 2012-es nyári olimpiai játékok rendezési jogáért pályázó városok képviselőit, hogy óva intse őket: egymással harcolva ne feledkezzenek meg a sportszerűség szabályairól sem.

Stefan Lázár
2003. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-OLIMPIA-
Münchenben április 12-én dönt majd a Német Olimpiai Bizottság (NOK) arról, hogy az öt jelölt (Hamburg, Frankfurt, Stuttgart, Düsseldorf, Lipcse) közül melyiket terjeszti a NOB elé.
A köztársaság első emberének figyelmeztetése a legjobb időben érkezett. Néhány nappal korábban ugyanis napvilágot látott a NOK megbízásából dolgozó szakmai bizottság jelentése, állást foglalva a pályázók kínálta lehetőségekről. A szakértők az infrastruktúrától kezdve a sportlétesítmények és az olimpiai falu tervein át a kulturális programokig összesen tizenhat tényezőt vettek figyelembe, majd a rangsor összeállításánál szenzációval szolgáltak: az észak-német Hanza-várost, Hamburgot tették az első helyre Lipcse, Frankfurt, Düsseldorf és Stuttgart előtt. Ugyanakkor Klaus Stienbach, a Német Olimpiai Bizottság elnöke kijelentette: „Mind az öt város alkalmas arra, hogy eséllyel lépjen fel a nemzetközi konkurenciával szemben.” A szakmai ellenőröket vezető Dieter Landsberg-Velen pedig diplomatikusan hozzátette: „Ezzel a hatvanoldalas jelentéssel befejeződött az előfutam, az indulók mindegyike bejutott a döntőbe!”
A sportversenyektől átvett példa közel sem váltott ki olyan elégedett és békés hangulatot, mint azt az illetékesek remélték. A hamburgiak mögé szorult városok képviselői azonnal kétségbe vonták a jelentés aktualitását, arra hivatkozva, hogy az ellenőrök látogatása óta már számtalan területen további lépéseket tettek meg.
Azonnal kirobbant a vita arról, hogy valójában mekkora jelentőséget tulajdonít majd a NOK a szakértők véleményének. „A jelentés nem más, mint segédeszköz a szavazásra jogosultaknak, hogy ne ad hoc adják le voksukat!” – mondtta Steinbach. Ellentétes álláspontra helyezkedett Thomas Bach, a NOB német tagja: „A szakmai bizottság jelentése igen komoly tényező a véleményformálásban.”
A csalódottak táborában elsődlegesen Düsseldorf érzi úgy, hogy alaptalanul került az utolsó előtti helyre. A Ruhr-vidék bevonásával pályázó város most mindenekelőtt a NOK struktúrájából adódó lehetőségekben bízik. A szavazásra jogosultak között ugyanis többségben vannak az olimpiai sportágak képviselői, összesen kilencvenhat voksuk van, akik személyes jogon tagjai a NOK-nak, mindössze 41 szavazatot adhatnak le.
Az összesen 137 szavazattal rendelkező grémiumban tehát a szakszövetségek hozzáállása lesz a döntő – a lobbizás náluk máris megkezdődött. A Ruhr-vidék valóban színvonalas létesítményeivel könnyen a maga javára billentheti április 12-én a mérleg nyelvét, hiszen a versenyzőknél és az érdekeiket képviselő funkcionáriusoknál ez a tényező roppant fontos.
Az államelnöki palotában kisorsolták a sorrendet, ahogy a müncheni NOK-ülésen a városok utoljára érvelhetnek pályázatuk mellett. Elsőként Hamburg lép a küldöttek elé, majd Frankfurt, Stuttgart, Düsseldorf és végül Lipcse következik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.