-LABDARÚGÁS-
Nedved már nem mai gyerek, az 1996-os Európa-bajnokságon vált ismertté világszerte. Persze ehhez az is kellett, hogy Csehország válogatottja remekeljen Angliában, a csapat ezüstéremmel zárt és Nedved a gárda egyik húzóembere volt. A csoportmeccsek során például győztes gólt szerzett Olaszország ellen, s aligha véletlen, hogy a kontinenstorna után éppen egy olasz klub szerezte meg az aláírását.
Nedved a Lazióhoz szerződött, ahol gyorsan belopta magát a szurkolók szívébe. Remek együttes alakult ki akkor Rómában, 1999-ben például a KEK történetének utolsó győztese éppen a Lazio lett. A csapat a döntőben 2-1-re verte a Mallorcát, a második gólt Nedved lőtte. A cseh focistát óriási tisztelet övezte, állítólag amikor Dino Zoff átvette a csapat irányítását Sven Göran Erikssontól, Nedved véleményét kérte ki a csapat játékáról. Zoff később távozott, a Lazio pedig 2001-ben duplázott, elnyerte a scudettót, azaz a bajnoki címet és az olasz kupát is. Nedved népszerűsége az egekig szökött, éppen ezért a szurkolók valóságos dührohamot kaptak, amikor még azon a nyáron átengedték őt a Juventusnak. A Lazio 41 millió fontot zsebelt be érte, ám ezzel sem tudta lecsendesíteni a haragos drukkereket.
Nedved a Juventusszal azonnal bajnokságot nyert, majd tavaly tavasszal kijárt neki a rosszból is, rejtélyes betegség támadta meg. A cseh klasszis erős mellkasi fájdalmakra és fulladásra panaszkodott, napokig egy klinikán ápolták. Az orvosok az Udinese elleni, záró fordulóban aratott 2-0-s siker után – a győzelem a scudettót jelentette – többhetes pihenőt kértek Nedvednek, akinek így sikerült kigyógyulnia a betegségből. Az őszt újult erővel kezdte, újra tervezgetett, októberben egy interjúban közölte, hogy pályafutását Angliában szeretné befejezni, az 1996-os Eb óta minden vágya, hogy a szigetországban játszhasson.
Válogatott pályatársai közül Vladimir Smicer, vagy éppen Milan Baros biztos sokat mesél neki Angliáról, elvégre ők a Liverpool játékosaként Nedvedhez hasonlóan a cseh futball jó hírét külföldön öregbítik mostanság. Smicer egyidős Nedveddel, 30 éves, 1999-ben McManaman pótlására érkezett Liverpoolba. Akkoriban vele tartott barátja, Patrick Berger is. Smicer előtte Franciaországban, a Lens együttesében focizott, Gerard Houllier ott nézte ki magának. Milan Baros már a fiatalabb korosztály tagja, 22 esztendős, az angol klub 2001 nyarán, többek között a Juventus, a Dortmund és az Internazionale orra elől happolta el.
Anglián és Olaszországon kívül Németországban is akadnak olyan cseh labdarúgók, akik csapatuk húzóemberének számítanak. Elég a Dortmund két menőjét, a 30 éves Jan Kollert vagy a 23 esztendős Tomas Rosickyt megemlíteni. Az előbbi magasságát tekintve kosárlabdázónak sem lenne utolsó, hiszen 202 centiméter. Igazából az Anderlechtnél szerzett magának hírnevet, 2000-ben Belgiumban az év játékosának választották. Rosickyt a Bayern München is szerette volna, de végül 2001 januárjában a Dortmund szerezte meg. A középpályás 20 évesen tagja volt a holland–belga Európa-bajnokságon szerepelt cseh válogatott keretének. Barossal együtt az új hullámot képviselik, vagyis nagyon úgy tűnik, Nedvedék után sem csökken a cseh klasszisok száma az európai elitklubokban.
Valamit nagyon jól csinálnak tőlünk északra.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
