Vesztegetési gyanú a német futballban

Megvesztegethető-e a német sport legnagyobb létszámú és leggazdagabb szakszövetsége? A tegnapi Der Spiegel illeti a váddal a labdarúgó-szövetséget. A háttér felderítését első számú feladatának tekintő hírmagazin azt állítja, hogy a DFB 1992 májusában titkos megállapodást kötött.

Stefan Lázár
2003. 03. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban eltökélten lobbizott a szövetség azért, hogy a bajnoki meccsek tévéjogát központilag bocsássák áruba, ne adják az egyesületek kezébe az üzlet lebonyolítását. A helyzet megértéséhez az akkori viszonyok ismerete szükséges. A Bundesliga-találkozók televíziós jogára annak idején a müncheni ISPR-agentúra pályázott, a vállalkozásban a Kirch Media 51 százalékkal többségi tulajdonos volt. Az alku végső kimenetelére döntő befolyással volt a DFB és a klubok között folyó vita: a szövetség a profi csapatok nevében központilag adja-e el a tévéjogokat, vagy az egyesületek a saját elképzelésük szerint lépjenek a piacra?
Ez utóbbi megoldás első számú előharcosa a Bayern München volt, abból a meggondolásból kiindulva, hogy – a bajnokság és a nemzetközi kupák főszereplőjeként – jelentősen nagyobb haszonra tehet szert a liga többi együttesénél. Általános volt a meglepetés, amikor a bajorok váratlanul beadták a derekukat, és magukévá tették a szövetség tervét.
Ezt követően az ISPR 700 millió márkáért jutott a jogok birtokába, a videojogokéba is.
A Bayern színeváltozásának okára azóta fény derült: a Kirch Mediától a müncheniek 42 millió márkát kaptak (a szerződést titkosították, csak a közelmúltban látott napvilágot).
A Der Spiegel szerint azonban nem csak a müncheniek húztak hasznot az ügyből. A Kirch vállalkozás tízmillió márkát fizetett ki a DFB leányvállalatának számító Wirtschaftsdienst Rt.-nek. Az öszszeget a videojogokért kapta a szövetség, holott ez a pont már a ISPR-rel kötött megállapodásban is szerepelt. A hírmagazin idézi a Kirch-konszern egyik befolyásos munkatársát: „Látszatszerződés jött létre, amelyről a klubok semmit sem tudtak. Ugyanazt a jogot adták el még egyszer.”
A Bayern München és a DFB lavírozása, az elkendőzött szerződések ténye kényes helyzetbe hozta a német futball befolyásos menedzserét, az előbb a szövetség szolgálatában álló, majd a Wirtschaftsdienst élére került, és most a függetlenített ligabizottság (DFL) ügyvezetői tisztjét betöltő Wilfried Straubot. A Bayern ügyének kivizsgálására éppen őt szemelték ki – kecskére bízták a káposztát. Straub most igyekszik menteni, ami menthető: „A videokazetták eladásából befolyt pénzt a DFB az alapszabályban lefektetett feladataira fordította.” A szövetség osztja Wilfried Straub véleményét: a különszerződés biztos jogi lábakon áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.