A panaszember

Kő András
2003. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igazából sohasem voltak nagy gesztusai. Önfeledten örülni se láttuk, ha bánkódott, visszafogott volt. Panaszkodni viszont – okkal, ok nélkül is – igen szeretett. Ő már csak ilyen volt. Így marad meg az emlékezetben. Kardmester, aki azzal a tudattal élt, hogy sok nagy bajnokot nevelt. Ha álmából felébresztették, akkor is tudta az adataikat. Mint az olyan íróféle, aki könyvei számával mutatkozik be a riporternek.
Zarándi Csaba panaszember volt. Monológember. Nagymonológjairól legendák keringenek. Amikor mondta, választ sem várva vezette elő, ami a szívén feküdt, ami égette. A fonákjáról nézte az életet. Így érzékelte a jót, s a rosszat. Ötvenöt évesen kapott szívinfarktust, az orvosi szentencia így hangzott: soha többé nem foghat kardot a kezébe. Ő, aki megszokta a sikert, az eredményességet. Aztán megszánták: visszatérhetett az Újpesti Dózsába, a Testnevelési Főiskolára, mesterkurzusok oktatója maradhatott – és tovább panaszkodott az életre.
1946-ban a legendás hírű Szabó Lászlónál kezdte a vívást a BEAC-ban, s a másik legendás mesternél, Szücs Jánosnál folytatta. Íróasztalának közepén fénykép állt, rajta Nazlimov, a szovjetek sokszoros olimpiai és világbajnoka és a mester későbbi adu ásza, Gedővári. Az 1975-ös felvételen a fotós nagyszerűen elkapta azt a pillanatot, amely világossá tette Zarándi Csaba számára, hogy meg kell változtatnia a magyar kardtechnikát. Nazlimov támad, előre emelt kézzel fenyeget. Gedővári pedig úgy próbál elővágni, hogy közben hátra lép. Így tanították régen. „Na, ezen kellett változtatni” – mondta egyszer, amikor könyvet írt a saját módszeréről.
Tanítványainak hosszú sorában ott van Nagyházi Zoltán (ő nagyon közel állt a szívéhez), Körmöczi Csaba, Szabó Bence, Gedővári Imre, Csongrádi László, Abay Péter, Navarrete József, Köves Csaba és Boros György, a legújabb nemzedék legjobbjai közül pedig Fodor Kende.
Otthonában, a falon régi kardok, pisztolyok vették körül. „Bámulatos, hogy mennyire vezették a kezet, legszívesebben rohamra indulna velük az ember” – vélte. Rohamra? Hová? Ki ellen? Ám e régi tárgyak sem tudták megvédeni a szív panaszai ellen.
A legjobb magyar vívóedzők sorába zárkózott fel – kortársainál maradva – a Bay Bélák, a Vass Imrék, a Hatz Józsefek, a Somos Bélák mellé. Iskoláiban benne volt – egyebek mellett – Szabó László keze, s azontúl azé a Santelli Italóé, akinél Szabó László tanulta a mesterséget.
A nagy kérdés: ki adja majd tovább, amit ő tudott?
*
Zarándi Csaba 74 éves korában elhunyt vívómesteredzőt ma délelőtt 11.30 órakor kísérik utolsó útjára a Megyeri úti temetőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.