A legendárium egy régi futballista szemével

-LABDARÚGÁS- Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy fedezetpárja a Honvédnak: Bozsik és Bányai. A százszoros válogatott 25 éve halott (május 31-én távozott az élők sorából), Bányai Nándor azonban most ünnepelte 75. születésnapját. Ez éppen elég ok volt, hogy felkeressem Üllői úti lakásában.

Kő András
2003. 05. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hosszú gangon elém jött, a fülledt melegben kék és zöld csíkos mezben fogadott. Egy hajdani Wekerle-telepi srác, nagy idők tanúja, a Kispestben balszélső, jobbszélső, végül – véletlenül – balfedezet, aztán az is maradt, ameddig futballozott. Sokszoros B válogatott. Csak kétszer fért be a nagycsapatba. Abba a válogatottba egyáltalán befért valaki? A pályafutása végén edző lett vidéken, 1962-től 1968-ig a Honvédnál, néhány évig külföldön, majd újra itthon. A vonásai a régiek, dacára, hogy meghízott, s hogy megviselte a sok betegség. Ami viszont szomorú: keserűbb lett, és sok esetben már csak legyint.
– Feltűnik még néha Kispesten?
– Igen, kimegyek. De van, amikor félidőben otthagyom a mecscset. Valamikor ez elképzelhetetlen volt! Persze, nemcsak nálunk van ez így. Sándor Csikar is elküldi őket valahová, aztán hazamegy. A játékosok pedig megsértődnek. Hiába no, önérzetesek… Kispesten nincs béke a régi futballisták és a maiak között. Az öreg szurkolók pedig azt mondják: „Szégyen, hogy ilyen indiánok játszanak azon a pályán, ahol egykoron Puskás és Bozsik futballozott.”
– A régi csapatból ki él?
– Kevesen vagyunk. Rákóczi, Puskás, Cserjés Pista és én. Öcsivel három héttel ezelőtt Kispesten találkoztam. Bement az öltözőbe, duma így, duma úgy, ahogy ő szokott, mesélte a csapat régi játékosa, Szurgent Lajos, aztán kibóklászott, ezek közül pedig valaki odavágta: „Ki volt ez a vén f…?”
– Ez is magyarázat a hazai viszonyokra.
– Teljesen megváltozott az élet. Ma már elképzelhetetlen az a korszak, amelyben minden volt a labdarúgás, a labda. A Fradinak meg 14 kölyökcsapata volt. Ma kettő van. És ők sem kapnak mindig placcot. Mert a legnagyobb gond az, hogy kevés a játék, amely magával hozza a tempót, a megszokottságot, az iramot. Az Arsenalnak a stadionon kívül hat pályája van, ahol a gyerekeket is hagyják futballozni. De említhetem bármelyik nagy klubcsapatot.
– És az erőnlét?
– A speciális erőnlét hiányzik. Amikor a sokadik alkalommal is ugyanazzal az erővel vágnak neki a húszméteres sprintnek. Nálunk lézengenek a játékosok a második félidőben. Pályafutásom végén, 1961-ben azt mondták: két-három éven belül rendbe lehet hozni a magyar labdarúgást. Negyven éven belül sem sikerült!
– A sok legenda között találni egy ilyen mondatot is: „Puskás sem tréningezett rendesen.”
– Az öreg sváb (Puskás édesapja, Purczeld Ferenc – a szerk.) azt mondta: „Találkozunk négy órakor a pályán.” De már fél kettőkor kint voltunk, és váltakozva három-három játékossal meg egy-egy kapussal elkezdődött a dribli. És nemegyszer előfordult, hogy edzés után Öcsi még két órát kapura lőtt. Ez is a legenda tartozéka.
– Meg a nagyszerű fedezetpáros.
– Tudomásul vettem, hogy az egyik fedezetnek a védekezés a dolga. Cucu mehetett csalinkázni. A csapat megszokott játékrendszerében mindenkinek megvolt a feladata. Bozsikot kitűnő tempóérzéke, rugalmassága segítette. Ha felvitte a labdát, a többiek úgy helyezkedtek, hogy jó helyre passzolhasson tovább. A Honvéd stílusa ösztönösen alakult ki, majd vált tudatossá. Később jöttek a keresztlabdák; Cucu Puskásnak, én Kocsisnak. Abban az időben sokkal több lehetőségünk volt játszadozni, mint ma. Az ember ember elleni küzdelem nem volt ennyire kiélezett.
– Egy időben a Honvéd Baráti Kör titkárságát is vezette.
– Tíz-tizenöt gyereket mindjárt kivágtam a soraikból. Így kezdtem. Aztán négy-öt évig csináltam, de azt sem mondták, hogy köszönjük.
– Hogyan emlékeznek majd Bozsikra?
– Négy csapat részvételével egy Bozsik-torna szerepelt a programunkban, de nem úgy alakultak a dolgok, ahogy reméltük. Faragó és Rákóczi például állandó kispesti pályabelépőt sem kapott, s emiatt megbántódtak.
– Jogosan! Czibor Zoltántól tudom, hogy például a Barcelona futballistáinak életük végéig kijár egy ülőhely a klub pályájának nézőterén.
– A magyar válogatott mérkőzéseire én sem kapok ingyenjegyet! Így aztán nem is megyek ki, mert 54 ezer forint a nyugdíjam, a feleségemé meg 35 ezer. A gyógyszermennyiség pedig már-már lavórnyi. Ami a Bozsik-évfordulót illeti: azért most összedobunk egy koszorúra, és május 31-én a régi haverok, a játszótársak kilátogatnak majd Farkasrétre.
– Milyen cigarettát szív?
– Oroszt. A feketepiacon szerzem be. Ez hasonlít legjobban a Symphoniához, amit egész életemben szívtam, s az orvosi tiltás ellenére sem tudom abbahagyni.
Már zakatol velem a metró a szerkesztőség irányába, amikor eszembe jut egy népstadionbeli emlék: Bányai megsajnálta Czibort, mert Puskás levegőnek nézte 1956 májusában, a Dorog elleni mérkőzésen. Czibor góljával 1-0-ra vezetett a Honvéd a második félidőben. Bányai át akarta emelni a labdát Puskás feje fölött, hogy a balszélső elindulhasson a kapu felé. Puskás azonban felugrott, és kézzel lehúzta. Szabadrúgás következett a Dorog javára. Czibor kiszólt Kalmár Jenő edzőnek: „Mikor küldi le ezt a vén …t?” „Nem kell engem leküldeni – mondta Öcsi –, lemegyek én magam is.” És elhagyta a pályát… Czibor vezérletével, Kocsis és Czibor újabb góljával 3-0-ra nyert a Honvéd. Az öltözőben Puskás a kezét nyújtotta: „Gratulálok!” – mondta. „Ha korábban lemész, még rúgok kettőt” – válaszolta Czibor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.