Jó alaphangulatot adott Kiss László szövetségi kapitány és a Magyar Olimpiai Bizottság tegnapi sajtóbeszélgetésének a magyar versenyzők kiváló szereplése a hét végi Akropolisz-kupa nemzetközi viadalon, ahol 11 első, hét második és hat harmadik helyet szereztek. Kiss László és Ruza József szövetségi főtitkár nyilatkozatai jórészt mégis a jövő évi olimpiára, illetve az azt követő időszakra irányultak.
„A Nemzetközi Úszószövetség erős szintidőket szabott meg az athéni olimpiára, ami az indulók számának csökkentésére irányul, ám teljesen reális – mondta Kiss László. – A sydneyi játékok után komoly munka kezdődött a magyar úszósportban, a két kiemelkedő műhely, a Kőér utca és a Komjádi uszoda mellett több vidéki és fővárosi helyszínen javult a munka minősége. A tavalyi, berlini Eb-n népes küldöttségünkkel magyar viszonylatban minden idők legmagasabb pontszámát értük el, a döntőbe jutási arány kilencvenszázalékos volt. Fiatal, nagyon tehetséges versenyzők tűntek föl, ez a generáció hamarosan felzárkózik, majd felváltja az idősödő klasszisokat.”
Ehhez Ruza József főtitkár hozzáfűzte: Magyarország minden idők legnagyobb és egyik legerősebb csapatával szeretné képviseltetni magát 2006-ban a hazai Európa-bajnokságon.
Kiss László az „ifjú titánok” közül is kiemelte Gyurta Dánielt és Cseh Lászlót. A kapitány az olimpián éremesélyes versenyzők közé a hölgyeknél Kovács Ágnest és Risztov Évát, a férfiaknál Cseh Lászlót, Gyurta Dánielt, Batházi Istvánt és Molnár Ákost sorolta, ám lapunknak válaszolva hangsúlyozta: a kiemelése szubjektív.
Szó esett a gondokról is. A főtitkár szerint alapvető probléma, hogy ma Magyarországon szinte csak a gazdag szülők járathatják úszni a gyermekeiket. Hozzátette: az edzők sok esetben nem kapják meg időben, havi rendszerességgel a fizetésüket, ez pedig azzal fenyeget, hogy az úszósport sok versenyzőt veszíthet el.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
