Különböző tisztségekben 1956 óta dolgozott Győző Gábor az atlétikáért, legutóbb négy éven át az ellenőrző bizottság elnöke volt. Nagyon lelkiismeretesen látta el feladatát, jelentős szerepe volt abban, hogy az elmúlt évben feltárattak és nyilvánosságra kerültek az adatok a szövetség vezetésének felelőtlen gazdálkodásáról. Ezt követően előbb Héder Barna elnök mondott le, majd néhány hónap elteltével az új elnökkel, Rábold Gusztávval is szembekerült Győző.
– Nem csupán én mondtam le, hanem a bizottság valamennyi tagja – kezdi Győző Gábor. – Nem értettünk egyet a beszámolóval, s az idei költségvetési tervvel, kifogásainkat, javaslatainkat az elnökség nem fogadta el. Úgy éreztük, hogy a vezetés csak szükséges rossznak tart bennünket, ezért félreálltunk.
Információink szerint az ellenőrző bizottság azt kifogásolta a tervezetben, hogy az elnökség az egyéb bevételek között egy olyan hetvenmillió forintos összeget is szerepeltet, amelynek bizonytalan a fedezete.
– A közgyűlésen irreális helyzet alakult ki, mert a bizottsági jelentésben azt javasoltuk, hogy a küldöttek ne fogadják el az elnökség pénzügyi beszámolóját és az idei költségvetést. A jelentést a közgyűlés elfogadta, majd mintha semmi sem történt volna, elfogadta az elnökség beszámolóját és költségvetését is, ami nagy ellentmondás. A mi gondunk az volt, hogy a közhasznú jelentésből nem derült ki világosan, tavaly hogyan lett 18 millió forint a veszteség, amikor a versenyzőknek beígért Európa-bajnoki jutalmat ki sem fizették. Az új költségvetéssel pedig valóban az volt a bajunk, hogy az egyéb bevételek között szerepelt egy 70 millió forintos tétel, amelynek bizonytalan volt az eredete. Mi azt kértük, az elnökség olyan költségvetést készítsen, amelyben a kiadások és a bevételek összhangban vannak, mert csak így állítható meg a folyamatos túlköltekezés. A szövetség az elmúlt négy évben 328 millió forinttal többet költött, mint tervezte, így az 1998-as budapesti Európa-bajnokság bevételéből eredő tartalékát felélte. De most már nincs mit felélni.
A hatvankilenc éves Győző Gábor tehát nem értett egyet a Rábold Gusztáv által irányított elnökséggel, ezért lemondott. A kitüntetése átvétele után bejelentette, hogy a továbbiakban semmiféle tisztséget nem vállal az atlétikában. A búcsúja kissé felemás tehát, de elmondása szerint van ennél sokkal nagyobb baj: szeretett sportágában a szponzori bevételek alacsonyak, ezért az anyagi gondok állandósultak.
Rábold Gusztáv, a szövetség elnöke visszautasítja a vádat, hogy az elnökség felelőtlenül gazdálkodik, és hogy a költségvetés irreális.
– Először is ígéretes tárgyalásokat folytatunk arról, hogy szponzor- és reklámszerződésekből a tervezett 70 millió forintos bevételnek fedezete legyen. Ha nem járunk sikerrel, akkor a kiadásokat fogjuk csökkenteni. Megértem Győző Gábor aggodalmát, de hogy érzékeltessem a hangsúlyokat, a hetvenmillió forint költségvetésünknek tizenöt százaléka, s remélem, az idén is kapunk a MOB-tól plusztámogatást, úgy mint tavaly. Sajnálom, hogy a versenyzőknek a megígért Európa-bajnoki jutalmakat nem tudtuk kifizetni, de kárpótlásul a kontinensbajnokságon jól szerepelt versenyzők 15 millió forint plusz felkészülési támogatást kapnak.
Ezzel együtt az ellenőrző bizottság lemondása figyelmeztető az elnökségnek.
Butler után új korszak kezdődött az elnökbiztonságban
