Ha már nincs futball hazánkban – ezt a tényt a néhány ezer még mérkőzésre járó szurkoló tanúsíthatja –, akkor szükség van valamilyen pótcselekvésre, hogy legalább az érdeklődés magmaradjon. No, nem a játék iránt, mert azt mifelénk hiába keressük.
Az elmúlt heti bundagyanú kapcsán érkező, egymásnak ellentmondó információk alapján csak az a vélemény erősödhet tovább, hogy valami alapjaiban nincsen rendben, de hát ezt eddig is tudtuk…
A keddi, Hamar István által meghirdetett sajtótájékoztatón a játékos – és a klub – ügyvédje elmondta, számára jogilag értelmezhetetlen, mi alapján vonták vissza védence játékjogát. A labdarúgó is értetlenül áll a tények előtt. Szerinte bosszúról van szó, az egyik Videoton-vezető, Szigli István bosszújáról, aki, miután a fehérvári játékosok nem voltak hajlandók aláírni az új házirendet, eltiltatta többek között Hamar Istvánt, aki akkoriban a Videoton csapatkapitánya volt. (A játékos a téli átigazolás során érkezett viszsza Kispestre, korábbi klubjához.)
Megkerestük Sziglit, aki elmondta, nem foglalkozik Hamar nyilatkozatával, mert „olyan ember, amilyen, ismét saját magát minősítette, s a liga fegyelmi eljárása majd véglegesen pontot tesz az ügyre”.
Ami a keddi fegyelmit illeti, későn este újabb labdarúgók játékjogát függesztette fel a húsztagú bizottság, ugyanis alapos gyanú merült fel, hogy a vallomásaikkal félrevezették a testületet. Ezúttal Pomper Tibor, Tóth Norbert és Némedi Norbert került a partvonalon túlra. A döntés természetesen felháborodást és értetlenséget váltott ki az érdekelt fehérvári labdarúgók között.
– Megdöbbentő. Érthetetlen, miért döntött így a fegyelmi bizottság – mondta Tóth. – Többször is meghallgattak már, de minden alkalommal ugyanazt állítottam. Azt, hogy felhívtak ugyan a mérkőzés előtt, a végeredménynyel kapcsolatban azonban semmi nem hangzott el a beszélgetés során.
Az ügy új szereplője, Némedi nem érti, miként keveredett bele a történetbe.
– A keddi tárgyalásra berendeltek a ligába, s bár semmi közöm az ügyhöz, válaszoltam a feltett kérdésekre – vélekedett Némedi. – Elmondtam, hogy engem senki nem keresett meg a meccs előtt, azt hallottam csupán, hogy a társaim közül néhányan kaptak telefonhívást. Másról nem tudtam beszámolni, így érthetetlen, miért függesztették fel a játékjogomat.
A botrány azután robbant ki, hogy Pomper és Tóth azt állította: a múlt szerdai találkozó előtt a vendégek labdarúgói megkeresték őket telefonon, hogy a Kispest számára kedvezően alakuljon az eredmény. Az elsőként felfüggesztett Hamar elismerte, hogy mindkét játékossal beszélt – bár először csak az egyikre emlékezett –, de csupán magánjellegű beszélgetés zajlott, a meccs nem került szóba.
Hamar állításának ellentmond, hogy a Videoton játékosai még a 2-1-es vendégsikerrel zárult bajnoki előtt jelezték a klubjuk vezetőinek: a találkozó befolyásolására kérték őket.
Szieben László, a Magyar Labdarúgóliga elnöke nem ért egyet azzal, hogy jogellenes a játékosok felfüggesztése, hiszen „a ligához feljelentés érkezett, amit ki kell vizsgálni, s ameddig az nem zárul le, addig életben marad a játékjog visszavonása, a felfüggesztés. Ez jogi értelmezés szerint nem büntetés”.
Az elnök egyebet nem kívánt hozzátenni, mert „nem társadalmi viták alapján, hanem a paragrafusok szellemében hozza meg a bizottság a döntést”.
Annyit azonban még hozzátett Szieben, hogy a következő fegyelmi tárgyalásra legkorábban öt nap múlva kerülhet sor, ugyanis ennyi időnek kell eltelnie a postázott beidézés és a tárgyalás között.
A következő napokban gyaníthatóan tovább folytatódhat az ügy felgöngyölítése. Megbízható forrásból származó információnk szerint a Videoton három labdarúgója, Pomper, Tóth és Némedi a mérkőzést követő csütörtökön a Westend bevásárlóközpontban találkozott két kispesti futballistával, Torghelle Sándorral és a korábban doppingolás miatt eltiltott Hercegfalvi Zoltánnal.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
