Bizony, időnként szóba kerül tanulás közben az aktuálpolitika is, nota bene: érdeklődve figyeltük, figyeljük a Tocsik- és a Princz-féle pereket. Vajon mi hozható ki egy szimpla ügyből akkor, ha az eset szakértői kézbe kerül, lásd: ügyész, bíró, tanúk és természetesen a minden hájjal megkent védőügyvédek.
Tizenéves tanítványom türelmetlenkedett, amikor látta, hogy az újságban éppen a hírhedt per és a nagy tiszteletű zsűri, akarom mondani, a Legfelsőbb Bíróság ítéletét olvasgatom, morgok, méltatlankodom. Kíváncsi volt, miért vagyok kibicként olyan kellemetlenül elfogult a tényekkel kapcsolatban.
– Na, jó – mondtam neki –, meg fogod érteni, ha sakkba ültetem át a dolgot, egy feladvány közbejöttével magad is látni fogod, hogy a sakkban jóval egyenesebben mennek a dolgok. Nézd csak meg ezt az állást*, amelyben a felek döntetlenben akartak kiegyezni, ám jöttek a szakemberek, kifejtették a véleményüket, mire az ügy összekuszálódott:
A per tárgya kártérítés, amelyben a felek megegyezése ötven-ötven százalékban adódna (remis), de az ügyvédek megspékelik az ügyet remek ötleteikkel.
1. Kf5+ Kg7 2. Fh6+
Egy tanú nem tanú… akkor viszont beáldozzuk, tisztelt Bíróság! 2. – Kxh6 3. g5+ Kg7 4. gxf6+ Kxh6 5. Bb8!! Koronatanúnkat is beáldozva kérjük a tisztelt Bíróságot, hogy Vxb8 esetében állapítsa meg a per ellehetetlenülését, és fejezze be a procedúrát. 5. – Hf3!! Szó sem lehet róla! – mondja az ellenfél jogi képviselője egy újabb beadvány keretében, s a per elnapolását kéri. Hűha! 6. Bxh8 Hxh4+ 7. Kf4 Hg6+
Hát, mi lesz itt most, kérem, bíró úr?!… Folytatjuk az érdekes pert…
8. Kf5 Hxh8 9. h4!! Hg6 …, és megint patt, mint kezdetben, de a szerepek fölcserélődtek; most világos patt, azaz a jog kukult meg – az igazságról nem is beszélve.
Na látod, mit is képzeltek a kedves veszekedő felek, csak nem azt hitték, hogy az ügyük érdekes, egyedülálló, s főleg hogy mindkettőjüknek igaza lehet egyszerűen azzal, hogy remire adják a partit?!
A fő célkitűzés a szakemberek főszereplésével űzött „bűnügyi parti” anyagi részleteinek, hovatartozásának elosztása, kérem.
És a bíróság döntött: az eredmény minden jogi csűrcsavar ellenére abszolút pattállás a mi esetünkben, mégis az igazságos döntés csak azt állapíthatja meg, hogy a törvények, úgy látszik, nem alkalmazhatók minden esetben (remis). Ugyanakkor az ügyvédek honoráriuma és a jogi keretek tiszteletben tartása… Tessék fölállni, és tudomásul venni a határozatot!
Gyönyörű dolog a jogbiztonság, polgártársak, a pert természetesen az ügyvéd urak nyerték meg, alperes és felperes veszítettek. Tessék a pénztárhoz fáradni, és fizetni!
A kibicek kara moroghat a háttérben, szép kis jogbiztonság, hiszen a felek meg akartak egyezni a döntetlenben: fifti-fifti alapon. Minek avatkozott bele a bíróság?
– Hát ez az. Érted most már az élet nagy problémáját? Játékos, versenybíró vagy kibic akarsz-e lenni, ha felnősz, fiam?
– Hol van ilyen bíróság, Pista bácsi? És muszáj oda elmenni?
– Miért érdekes ez neked?
– Hát, csak azért, mert ha felnövök, nem hiszem, hogy megkeresem őket… Hogyisne, semmiért fizetni nem jó üzlet. A remi az remi. És nem tudták, hogy mi az, hogy patt? Akkor miért ők bíráskodtak a feladványról? Na, ezt a fatertól meg fogom kérdezni – nyúl a mobilja után.
– Na, jó, ne innen hívd az öreget! De azért szellemes ez a probléma, ugye? Holnapután folytatjuk… Szia.
A srác elrohan, boldogan.
Tanulság? Védőügyvéd, bíróság, hercehurca, azaz jogbiztonság (?) …Az élet mily szép – magyarázom magamnak… „Új Dániel jött el ítélni…!” Köszönjük.
* Gurewitz A. S. (Molota, 1928) feladványa