Nincs sok ok az ünneplésre

Középszerű átlagfutball! Ezzel az elismerésnek aligha mondható értékeléssel fejeződött be a német labdarúgó Bundesliga 40. idénye. Mindössze egyetlenegy egyesület hagyhatta el emelt fővel a bajnokság színpadát: a VfB Stuttgart. Felix Magath edző kemény keze alatt a fiatalok felülmúltak minden előzetes várakozást, kiharcolták a részvételt az eladósodott klub számára létfontosságú Bajnokok Ligájában, a magyar családi gyökerekkel rendelkező Kevin Kurányi tizenöt találattal felküzdötte magát a legjobb góllövők közé.

Stefan Lázár
2003. 05. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Ugyanakkor a második helyen végzett Stuttgart tizenhat pontos hátránya a győztes Bayern München mögött a konkurencia gyengeségét jelzi. A Bayern már három fordulóval a befejezés előtt ünnepelhetett. A bajnoki trófea csillogása azonban nem feledtette a bakit, a korai elhullást a Bajnokok Ligájában. A csalódás az egész német futball gyengeségét jelzi, az európai kupatornák befejező szakaszában a németeknek már csak a kiábrándult néző szerepe jutott. A hajdani egyesületét kritikus figyelemmel kísérő volt világbajnok, Paul Breitner fején találta a szöget: „A bajoroknak semmi okuk sincs arra, hogy e bajnoki címet túlzottan ünnepeljék! Inkább kíméletlen őszinteséggel meg kell vonniuk az idény mérlegét!” Találó Uli Hoeness menedzser megállapítása is: „A keretünk túl erős ahhoz, hogy csak a Bundesligában szerepeljünk jól.”
Amíg a Bajnokok Ligájából kiesett Bayern sikeresen összpontosított a Bundesligára, addig ez nem sikerült a Dortmundnak. A fekete-sárgák szerencsétlenül maradtak alul a Real Madriddal szemben, ezt követően viszont abból az elhibázott meggyőződésből indultak ki, hogy tudnak annyit, mint a spanyolok. Erejük túlbecsülése eredményeként a Westfalen-stadion különben hű közönsége búcsúzóul harsogó füttyszóval küldte az öltözőbe kedvenceit, a harmadik helylyel BL-selejtezőre kényszerülő csapatot. Jens Lehman, a sérült válogatott kapus szerint: „Mindenki láthatta, hogy a játékosok közül ki hajlandó erején fölül teljesíteni”. Matthias Sammer edzőnek nem sikerült mindenkivel megértetnie, hogy megfelelő harci szellem nélkül nincs komoly eredmény. A dortmundiak vigasza: hazai meccseiket átlagban 67 859 néző előtt játszották.
Két nagy meglepetés jellemezte egyébként a szezont. Az egyik, hogy a tavaly a legszórakoztatóbban játszó Leverkusen csak az utolsó pillanatban kerülte el a kiesést, vezetési káosznak köszönhetően. Reiner Calmund menedzser mellett magukat kompetensnek tartó személyek egész armadája szólt bele az események alakulásába, így nem csoda, hogy végül csak a harmadik edző – Klaus Augenthaler – hidegvére és nyugalma mentette meg a Leverkusent a másodosztálytól. Sokkal ügyesebben oldotta meg gondjait a szintén belső viszályoktól megrendített Kaiserslautern, ahol mindössze két személy kellett az orvosláshoz, a svájci René Jäggi és a belga Eric Gerets. A Baselból importált menedzser és az általa szerződtetett edző határozott fellépéssel biztosította a klub helyét az elitben.
A Bundesliga magyar idegenlégiósai közül Dárdai Pál és Király Gábor örülhetett leginkább, hiszen a Hertha kiharcolta a részvételt az UEFA-kupában. Az Olimpiai-stadion közönsége fergeteges ünneplésben részesítette az utolsó alkalommal pályára lépett Michael Preetzt – a csatár befejezte aktív pályafutását. Rajta kívül még további hat olyan labdarúgó tett pontot Bundesliga-karrierje végére, aki a kilencvenes évek során befolyással volt a német futballra: Balakov (Stuttgart), Basler (Kaiserslautern), Effenberg (Bayern München/Wolfsburg), Möller (Schalke), Ulf Kirsten (Leverkusen) és Hässler (1860 München).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.