Ha Gyurta Dániel ifjú mellúszó tehetségét akarjuk szemléltetni, elegendő számba vennünk a tényeket. A Jövő SC sportolója május 4-én volt 14 éves. Az utóbbi másfél-két évben rendszeresen foglalkoznak vele a világ legtekintélyesebb úszószaklapjai, amelyek egyszerűen csak fenoménnak nevezik. Az internetes keresők a neve begépelése után tömegével dobják ki a kapcsolódó cikkeket a világhálóról. Van olyan, amelyik Gyurtát az ausztrál Ian Thorpe-hoz és az amerikai Michael Phelpshez, a jelenkor legjobbjaihoz hasonlítja. Güttler Károly egykori világcsúcstartó, Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes úgy nyilatkozott róla: „Ilyen szintű mellúszó ritkán születik.” Gyurta Dániel május 3-án a rangos bécsi nemzetközi viadalon 2:14,82 perces idővel győzött 200 mellen, megelőzve a Fukuokában 2001-ben vb-ezüstérmes, osztrák színekben versenyző Podoprigorát. Egyéni legjobbja (2:14,64) a 12. helyre rangsorolná az április 24-én lezárt felnőtt-világranglistán. A jelenlegi fejlődési ütemében évente 2-2,5 másodpercet gyorsul a hosszabbik mellúszótávon. Gyurta edzésmódszereit, eredményeit nemzetközi edzői konferenciák előadásain elemzik. Most 4,7 másodpercre van a világcsúcstól (2:09,97). Kiss László szövetségi kapitány döntésének köszönhetően már a júliusi, barcelonai világbajnokságon bemutatkozik a legjobbak között, s könnyen lehet, hogy a 2004-es athéni olimpián már az érmek elosztásába is lesz beleszólása.
Gyurta 1996–97-ben került Széchy Tamás csoportjába, ám a mesteredző 2000 után visszavonult, s tanítványának, Széles Sándornak adta át a stafétát, aki a Jövő SC-ben jelenleg is Gyurta edzője. A 72 esztendős Széchy lapunknak úgy nyilatkozott: Gyurta Dániel esetében minden adott ahhoz, hogy a jövő nagy mellúszója lehessen.
„A rendkívül intelligens, egymást és a gyermekeiket okosan szerető szülők, a biztos háttér, illetve a fiú fantasztikus akaratereje és Széles Sándor szakmai felkészültsége garancia a sikerre – mondta a pályafutása során öt olimpiai bajnokot nevelő szakember. – Jósolni, például az athéni olimpiára, azért nehéz most még, mert egy ilyen fiatal sportoló nem egyenletesen fejlődik, előfordulhat rövid stagnálás, majd ugrásszerű fejlődés következhet be. Ez az élettani, fiziológiai folyamataitól függ, attól, hogyan fejlődik az izomzata, hogyan nő a vitális kapacitása.”
Széchy Tamás szerint Gyurta a következő tíz-tizenkét évben meghatározhatja a mellúszás történetét.
„Hallatlan ideg-izom kapcsolatokkal rendelkező, rendkívül áramvonalas úszóról van szó, aki egyelőre különösebb fizikai erő nélkül éri el ezeket az eredményeket. A technikája már most majdnem tökéletes, ami hiányzik, az a valódi tolóerő. Egy férfitest 24–28 éves kor között éri el a teljesítőképessége csúcsát, tehát még rengeteget erősödhet, különösen, mert nem korán érő típus. Úgy gondolom, még ebben az évben 2:12 körül úszik majd 200 mellen, ha ugyan nem jobbat.”
Az úszópápa hangsúlyozta: Gyurta Dániel mellett az öccse, Gergely, illetve Verrasztó Dávid és Evelin, valamint Balogh Vanessza alkotja azt a – szavai szerint – csodálatos társaságot, amely a jövőben sok sikert hoz majd a magyar úszósportnak.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
