Barcelonában szombaton színpompás megnyitóval vette kezdetét a 10. úszó-, műúszó-, műugró-, hosszútávúszó- és vízilabda-világbajnokság. A magyar női vízilabda-válogatott tegnap lapzárta után a házigazda spanyolok ellen kezdte meg szereplését, a férfiak ma délután az Eb-ezüstérmes horvátok ellen játszanak.
A víz – a taoizmus szerint a legfőbb jóhoz hasonló őselem, az élet forrása – állt a középpontban a 10. úszó-, műúszó-, műugró-, hosszútávúszó- és vízilabda- világbajnokság szombat esti megnyitóünnepségén, de hát ez természetes. A monumentális Palau Sant Jordi uszodának mind a 12 ezer székét elfoglalták az érdeklődők, errefelé ez is magától értetődő, akárcsak az, hogy nem akármilyen biztonsági előkészületek előzték meg az ceremóniát. A hatalmas fedett létesítményben például délután kettő és négy között csak a hatósági emberek és a kereső kutyák tartózkodhattak. Sokan úgy tudták, hogy a nagy felhajtás elsősorban I. János Károly spanyol király várható jelenlétének tudható be, később azonban kiderült, hogy az uralkodócsaládot ezúttal a szép Krisztina hercegnő képviseli. A spanyol uralkodóház mellett a monacói is képviseltette magát Albert herceg személyében. Aztán, amikor a nép betódulhatott az uszodába, a zenészek, táncosok, a levegőakrobaták és a sportolók percei következtek.
Már most biztos, hogy a barcelonai világbajnokság minden idők legnagyobb vizes világeseménye lesz: 165 ország több mint 2300 sportolója fordul meg a következő két hétben a katalán fővárosban. A magyar zászlót nem valamelyik sportolónk vitte, hanem egy a tömérdek önkéntes közül, a spanyolok zászlójával viszont ki más masírozhatott volna körbe az ünneplő tömeg előtt, mint Jesús Rollán, a címvédő hazai vízilabda-válogatott kapusa.
Egyedülálló ötletként a szervezők kérésére minden nemzet hozott magával egy jó literre való vizet a saját országából, majd az ünnepség végén a hófehér ruhás önkéntesek egyszerre ürítették a flakonok tartalmát a medencébe. Csodálatos szimbóluma volt ez az egységnek és az összetartozásnak, amelynek legközelebb Melbourne-ben lehet folytatása.
A nemzetközi szövetség (FINA) végrehajtó bizottsága ugyanis szombaton döntött arról, hogy 2007-ben az ausztráliai város rendezhet vb-t. A határozat azért érdekes, mert áprilisban Melbourne visszalépett a kandidálók sorából, most mégis megkapta a vébét. A FINA ausztrál munkatársa szerint az ausztrál kormány mindössze négy héttel ezelőtt adott garanciát a rendezésre, ami azért fontos, mert Melbourne korábban azért szállt ki, mert félt az anyagi csődtől. Az állami tőkeinjekció birtokában aztán az 1956-os olimpia házigazdája visszatért, látott és győzött. Mivel 2005-ben a kanadai Montreal látja vendégül a legjobbakat, mindez azt jelenti, hogy Európába legközelebb 2009-ben térhet vissza a világbajnokság, talán éppen Magyarország jóvoltából. Nyílt titok ugyanis, hogy a magyar szövetség szeretné, ha Budapest is ott lehetne a jelentkezők sorában. A barcelonai felhajtást látva egy nap után is azt mondhatjuk: ezt az ötletet érdemes komolyan venni.
Tegnap bizonyos értelemben igazolást nyert az esemény jelmondata: Just unbelievable! (azaz: Egyszerűen hihetetlen!) Miután senki nem szolgált információval az edzések rendjéről és helyszínéről, a magyar főtitkár, Jakab Zoltán segítségét kellett kérnünk, hogy kiderüljön: hol gyakorolnak a férfi pólóválogatott tagjai egy nappal a horvátok elleni, egyébként a csoportelsőség és a nyolc közé jutás szempontjából döntő jelentőségű nyitó mérkőzésük előtt. A tisztségviselő készségesen megadta a helyszínt és az időpontot: Club Natación Sant Andréu, 13.30 óra. A város másik végében található uszoda bejárata – amely fölött jól látható a Club Natación Sant Andréu felirat – azonban még háromnegyed kettőkor is be volt rácsozva, sporttal csak a szomszédos sportcsarnok szolgál, egy kerületi asztalitenisz-torna jóvoltából…
Jött ismét Jakab úr, aki elmondta, hogy a magyar játékosok jól vannak, abban a tudatban készülnek a horvátok ellen, hogy amenynyiben győznek, minden bizonnyal az A csoport élén végeznek, és egyenes ágon bekerülnek a negyeddöntőbe. Kiderült, hogy a válogatottnak gondjai akadtak az akkreditációval, ugyanis az illetékesek szombaton, kora este közölték, hogy lejárt a munkaidejük, jöjjön mindenki másnap. Így nem csoda, hogy Kemény Dénesnek és tanítványainak apróbb nehézségei támadtak, amikor első barcelonai edzésükre indultak az uszodába. Megnyugtatásul: a gyakorlás annak rendje és módja szerint történt.
Ami a női pólóválogatottat illeti, tegnap lapzárta után a spanyol együttes ellen kezdte meg szereplését a világbajnokságon.
Eredmények. Hosszútávúszás. Nők. (5 km): 1. Valli (olasz) 57:01,2, 2. Pechanova (cseh) 57:03,9 3. Kamrau (német) 57:06,4, … 20. Lipcsei Krisztina 59:17,2, 21. Hegedűs Diána 1:00:59,6. Férfiak. (5 km): 1. Koskarov (orosz) 53:11,9, 2. Hein (német) 53:13,9, 3. Gyatcsin (orosz) 53:14,8. Szinkrontoronyugrás. Nők: 1. Lao, Li (kínai) 344,58 pont. Férfiak. 3 m-es szinkronműugrás: 1. Dobroszkok, Szautyin (orosz) 369.18. Vízilabda. Nők. A csoport: Kanada–Nagy-Britannia 14-1, Ausztrália–Brazília 8-1. B csoport: Oroszország–Japán 13-4, Hollandia–Venezuela 18-4. (A további találkozókra lapzárta után került sor.)
Orbán Viktort kérdezi Bayer Zsolt és Ambrózy Áron
