A sikersorozat folytatódott

Furcsa, ellentmondásos, de sikeres Európa-bajnokságon van túl a magyar vívóválogatott. Akárcsak tavaly Moszkvában, az idén Bourges-ban is két aranyéremmel zárt, mellette egy ezüst- és két bronzérmet nyertek vívóink, a férfi kardozókon kívül valamennyi szakág éremmel tért haza. Külön érdekesség, hogy amióta Szabó Bence a szövetségi kapitány, az eredményeket illetően jelentős fordulat állt be.

Sütõ-Nagy Zsolt
2003. 07. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-VÍVÁS-
Nehéz lenne pontosan megmondani, mi lehet az oka – egyelőre a szakemberek sem tudnak rá egyértelmű választ –, de az olimpiai bajnok kardozó, Szabó Bence kapitánnyá történt kinevezését követően a korábbi esztendőkhöz képest egyéniben jobb eredményeket nyújtanak a magyar versenyzők. Az 1991-es bécsi Eb óta nem fordult elő, hogy egy-egy világ- vagy kontinensversenyen két aranyérmet nyerjenek a magyar versenyzők, de a szakvezető tavalyi Eb-premierje óta egyébként sem lehet panasz az egyéni teljesítményekre. Ugyanakkor igaz, hogy csapatban a korábbi esztendőkben eredményesebb volt a válogatott.
Boczkó Gábor teljesítménye többszörösen is kiemelhető, hiszen lassan igazi klasszissá válik a Tapolcáról induló, a Honvéd-LNX színeiben versenyző párbajtőröző. Boczkó megvédte bajnoki címét, pedig a mezőny sem tavaly, sem idén nem volt foghíjas. Ebben a szakágban egyre komolyabb lehet a verseny a csapatba kerülésért, ami az olimpiai részvétel kiharcolása, no meg a remélt athéni sikerek miatt sem mellékes. Sydney előtt két csapat-világbajnoki cím jelezte a párbajtőrözők erejét, pedig akkor még Boczkó szóhoz sem jutott. Azaz a Kovács Iván, Kulcsár Krisztián, Imre Géza, Fekete Attila, Boczkó Gábor alkotta ötös, ha nekifeszül, komoly fejfájást szerezhet a kapitánynak a válogatásnál, majd az ellenfeleknek a páston.
Leginkább talán azt sajnálhatjuk, hogy a női tőrözők csapatversenyét kivették az olimpiai programból, hiszen Mohamed Aida és Knapek Edina tavalyi világbajnoki egyéni bronzérme jelezte, alakul egy erős válogatott, amelyben az Európa-bajnoki aranyérme után Varga Gabriella már teljes jogú tag. (Annyit tegyünk hozzá, hogy Varga ugyancsak az anyagi gondokkal küzdő Honvéd-LNX versenyzője.) Abban bízhatunk, hogy a fiatal együttes – Mohamed is csupán 26 esztendős – még 2008-ban is együtt küzdhet, s egy-két újabb fiatal beérésével világverő csapatunk lehet.
A győztesekkel ugyan soha nem vetélkedhetnek az ezüstérmesek, ám a férfi tőrválogatott második helye nagyon is aranyos meglepetés volt. A szakág a válogatott 1991-es autóbalesete óta – amikor többek között Szekeres Pál szenvedett maradandó sérüléseket – lemaradásban volt, s amolyan lesajnált mostohatestvérként kezelték. Pedig az ezüstérem mellett Juhász Attila egyéniben elért 6. helye is jelzi, hogy van a fiúkban bátorság. Itt talán éppen a bizonyítási vágy a siker záloga, s biztosak lehetünk benne, hogy ezzel az ezüstéremmel még nem lett jóllakott a gárda.
A többi szakágban ugyanis a kellemes összkép ellenére tagadhatatlanul baj van az étvággyal, úgy tűnik, csapatban a bronzéremnek már nincs is értéke. Mi másra utalna ugyanis, hogy az elődöntőt elveszítve a harmadik helyért vívott mérkőzéseken sem a férfi kardozóknak, sem a női párbajtőrözőknek, sem a női tőrözőknek nem volt esélyük az éremre. Ráadásként tegyük hozzá, az ötödik helyen záró férfi párbajtőrözők vagy a női kardozók teljesítménye többet ér, hiszen amíg a negyedikek két vereséggel érték el a helyezésüket, a hátrébb végzők a negyeddöntők kudarca után is nyertek még kétszer.
Az pedig egyenesen elgondolkodtató, hogy a férfi kardozók érem nélkül maradtak, amire nem lehet mentség, hogy Nemcsik Zsolt sérülése miatt csonka volt a csapat. Legfeljebb beigazolódott, hogy Nemcsik nélkül korátsem világverő a magyar kard.
Mielőtt azonban ünneprontók lennénk – persze, az épülés jegyében mindig szükség van kritikára –, szögezzük le: a magyar vívás a mostoha körülmények ellenére ezúttal is erőn felül teljesített. Az éremtáblázaton – Oroszország és Franciaország mögött – a harmadik helyen végző válogatott sokkal jobb anyagi feltételek mellett készülő ellenfeleket előzött meg – így az olaszokat, a lengyeleket, a németeket. Idetartozik, hogy közel félszáz magyar edző keresi külföldön a kenyerét, aminek nem szakmai, hanem kifejezetten anyagi oka van. Ha a folyamatot a sport elöljárói képtelenek megállítani, akkor évről évre alacsonyabbra kell majd tenni a mércét.
***
Anyai döntés. Az 1968-ban Mexikóban olimpiai bajnoki címet nyert birkózó Varga János érthetően végtelenül boldog volt, miután lánya, Varga Gabriella Európa-bajnok lett: – A verseny napján folyamatosan hívtuk, de sem délben, sem délután nem volt bekapcsolva a mobiltelefonja, ami jó jel volt, hiszen tudtuk, amíg versenyben van, nem elérhető. Este már roppant türelmetlenek voltunk a feleségemmel, de annál boldogabbak, amikor kiderült az eredmény. A siker részben a feleségem érdeme, aki atléta volt. Amikor Gabi megszületett, s kiderült, hogy birkózó nem lehet, ő döntötte el, hogy vívó legyen, mondván, ez nem doppingérzékeny sportág. Már fiatalon látszott, hogy jó érzéke van a víváshoz, mi meg persze reménykedtünk, hogy képes lesz ilyen eredményekre. Majd saját tapasztalatomból merítve igyekszem segíteni neki, hogy a sikert fel tudja dolgozni, s mert fiatal, sok szép eredményt elérhet még.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.