Még nem fordult elő az öttusasport történetében, hogy a világ legjobb versenyzői három év után visszatérjenek ugyanabba a városba. A Rimini melletti Pesaróban az olimpia évében, 2000-ben már rendeztek világbajnokságot, mától pedig ismét érmekért és az olimpiai részvételért csatáznak. A sportágban legeredményesebb Magyarországon tízévente rendeznek világbajnokságot. Az olaszok 1982-ben Rómában lettek először házigazdák, viszont két évtized alatt ez lesz az ötödik vb-jük.
Az Adriai-tenger partján fekvő Pesarónak ugyan semmi köze nincs az öttusához, viszont a város északi részén kialakítottak egy olyan sportközpontot, ahol a lövészetet, a vívást (sátorban), a lovaglást és a futást egyaránt meg lehet rendezni. Sőt az úszást is! A három évvel ezelőtti vb-hez képest annyi a változás, hogy a tengerparton lévő lovaspálya mellett felállítottak egy huszonöt méteres mobil úszómedencét, így az öt versenyszám helyszíne – ugyanúgy, mint az 1999-es budapesti világbajnokságon – kétszáz méteren belül található. Igaz, ehhez tavaly a nemzetközi szövetségnek meg kellett változtatnia a szabályt, azóta pedig már huszonöt méteres medencében is megrendezhetik a világbajnokságon az úszást.
Férfi öttusázóinknak túl sok szép emlékük nem lehet az Olaszországban rendezett versenyekről, még sohasem sikerült aranyat szerezniük. Itt, Pesaróban 2000-ben Balogh Gábor úgy lett ezüstérmes, hogy remekelt, egyetlen számban sem hibázott, viszont balszerencséjére a kiválóan futó litván Zadnieproskist nem tudta az első négy tusában leszakítani, így az 26 ponttal megelőzte őt. A Honvéd öttusázója az egyetlen a jelenlegi mezőnyben, aki egyéniben kétszer tudott győzni (1999, 2001), most pedig sérülése, majd februári térdműtéte után is teljesítheti célját, az éremszerzést, amellyel olimpiai részvétel is jár. Ezért küzd majd a székesfehérvári Horváth Viktor, Kállai Ákos és az egyéni induló Fülep Sándor is, aki szeretné feledtetni három évvel ezelőtti szereplését, amikor nem került be a fináléba, s emiatt a magyar csapat csak a kilencedik lett.
A férfiegyüttesünk még csak utazott Pesaróba, amikor a szombaton érkezett nők már a helyszínen edzettek. A vasárnapi kánikula után lehűlt a levegő, esett, amit viszont csak a több ezer nyaraló bánt. Az egyéniben világbajnoki címvédő Simóka Beának azonban a kellemes hőmérséklet ellenére sem volt jókedve, mert elutazása előtt az egyik foga begyulladt, ki kellett húzni, még mindig fáj a helye. Kulcsár Antal szövetségi kapitány a ma reggel kezdődő váltóversenyben a Füri, Vörös, Simóka összeállítású csapatot indítja.
– Azt mondtam a lányoknak – magyarázza Kulcsár Antal –, hogy ha már a világbajnokság rendhagyó módon a váltóversenynyel kezdődik, akkor használják ki arra, hogy összerakják az öt tusát az egyéni versenyre. Mert ezen a vb-n az egyéni viadal a legfontosabb, elvégre az első három helyezett olimpiai kvótát szerezhet.
A kapitány szerint erre 10-12 versenyzőnőnek van esélye, köztük a három magyar öttusázónak is, akik a tavalyi világbajnokságon nagyon magasra tették a mércét: Simóka Bea győzött Vörös Zsuzsa előtt, a csapatunk első, a váltónk harmadik lett.
Nemcsak az öttusázók, hanem a lovak is Athénért vetélkednek. A jövő évi olimpia rendezői ugyanis olasz lovakat vásárolnak, a jelölteket pedig ezen a világbajnokságon próbálják ki.
A vb menetrendje. Ma: női váltó. Holnap: férfiváltó. Csütörtök: női selejtezők. Péntek: férfiselejtezők. Szombat: női döntő. Vasárnap: férfiak döntője.
***
Visszapillantó tükör.
Az eddig megrendezett világbajnokságokon a magyar férfi öttusázók kitűnően szerepeltek, 35 érmet nyertek (11, 12, 12), a második helyen álló volt szovjet és orosz öttusázók 34 dobogós helyezést értek el. A csapatban és a váltóversenyben öttusázóink 40, az ősi rivális oroszok 28 érmet szereztek. A nőknél már nem ilyen kedvező a mérleg: Lengyelország versenyzői 36, míg Magyarország öttusázónői 16 érmet nyertek.
Orbán Viktort kérdezi Bayer Zsolt és Ambrózy Áron
