Az olimpia a tét az öttusázóknak

-ÖTTUSA- Folyamatosan érkeznek a résztvevők, így valószínűleg 39 ország 100 férfi és 70 női öttusázója küzd meg hat napon keresztül az Adriai-tenger partján tizennyolc világbajnoki éremért és hat olimpiai kvótáért. A világbajnokság ma a női váltóversennyel kezdődik, itt a Füri Csilla, Simóka Bea, Vörös Zsuzsa összeállítású magyar csapat éremesélyesként rajtol.

Salánki Miklós
2003. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még nem fordult elő az öttusasport történetében, hogy a világ legjobb versenyzői három év után visszatérjenek ugyanabba a városba. A Rimini melletti Pesaróban az olimpia évében, 2000-ben már rendeztek világbajnokságot, mától pedig ismét érmekért és az olimpiai részvételért csatáznak. A sportágban legeredményesebb Magyarországon tízévente rendeznek világbajnokságot. Az olaszok 1982-ben Rómában lettek először házigazdák, viszont két évtized alatt ez lesz az ötödik vb-jük.
Az Adriai-tenger partján fekvő Pesarónak ugyan semmi köze nincs az öttusához, viszont a város északi részén kialakítottak egy olyan sportközpontot, ahol a lövészetet, a vívást (sátorban), a lovaglást és a futást egyaránt meg lehet rendezni. Sőt az úszást is! A három évvel ezelőtti vb-hez képest annyi a változás, hogy a tengerparton lévő lovaspálya mellett felállítottak egy huszonöt méteres mobil úszómedencét, így az öt versenyszám helyszíne – ugyanúgy, mint az 1999-es budapesti világbajnokságon – kétszáz méteren belül található. Igaz, ehhez tavaly a nemzetközi szövetségnek meg kellett változtatnia a szabályt, azóta pedig már huszonöt méteres medencében is megrendezhetik a világbajnokságon az úszást.
Férfi öttusázóinknak túl sok szép emlékük nem lehet az Olaszországban rendezett versenyekről, még sohasem sikerült aranyat szerezniük. Itt, Pesaróban 2000-ben Balogh Gábor úgy lett ezüstérmes, hogy remekelt, egyetlen számban sem hibázott, viszont balszerencséjére a kiválóan futó litván Zadnieproskist nem tudta az első négy tusában leszakítani, így az 26 ponttal megelőzte őt. A Honvéd öttusázója az egyetlen a jelenlegi mezőnyben, aki egyéniben kétszer tudott győzni (1999, 2001), most pedig sérülése, majd februári térdműtéte után is teljesítheti célját, az éremszerzést, amellyel olimpiai részvétel is jár. Ezért küzd majd a székesfehérvári Horváth Viktor, Kállai Ákos és az egyéni induló Fülep Sándor is, aki szeretné feledtetni három évvel ezelőtti szereplését, amikor nem került be a fináléba, s emiatt a magyar csapat csak a kilencedik lett.
A férfiegyüttesünk még csak utazott Pesaróba, amikor a szombaton érkezett nők már a helyszínen edzettek. A vasárnapi kánikula után lehűlt a levegő, esett, amit viszont csak a több ezer nyaraló bánt. Az egyéniben világbajnoki címvédő Simóka Beának azonban a kellemes hőmérséklet ellenére sem volt jókedve, mert elutazása előtt az egyik foga begyulladt, ki kellett húzni, még mindig fáj a helye. Kulcsár Antal szövetségi kapitány a ma reggel kezdődő váltóversenyben a Füri, Vörös, Simóka összeállítású csapatot indítja.
– Azt mondtam a lányoknak – magyarázza Kulcsár Antal –, hogy ha már a világbajnokság rendhagyó módon a váltóversenynyel kezdődik, akkor használják ki arra, hogy összerakják az öt tusát az egyéni versenyre. Mert ezen a vb-n az egyéni viadal a legfontosabb, elvégre az első három helyezett olimpiai kvótát szerezhet.
A kapitány szerint erre 10-12 versenyzőnőnek van esélye, köztük a három magyar öttusázónak is, akik a tavalyi világbajnokságon nagyon magasra tették a mércét: Simóka Bea győzött Vörös Zsuzsa előtt, a csapatunk első, a váltónk harmadik lett.
Nemcsak az öttusázók, hanem a lovak is Athénért vetélkednek. A jövő évi olimpia rendezői ugyanis olasz lovakat vásárolnak, a jelölteket pedig ezen a világbajnokságon próbálják ki.
A vb menetrendje. Ma: női váltó. Holnap: férfiváltó. Csütörtök: női selejtezők. Péntek: férfiselejtezők. Szombat: női döntő. Vasárnap: férfiak döntője.
***
Visszapillantó tükör.
Az eddig megrendezett világbajnokságokon a magyar férfi öttusázók kitűnően szerepeltek, 35 érmet nyertek (11, 12, 12), a második helyen álló volt szovjet és orosz öttusázók 34 dobogós helyezést értek el. A csapatban és a váltóversenyben öttusázóink 40, az ősi rivális oroszok 28 érmet szereztek. A nőknél már nem ilyen kedvező a mérleg: Lengyelország versenyzői 36, míg Magyarország öttusázónői 16 érmet nyertek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.