Ki úszik nekünk aranyat a vébén?

-ÚSZÁS- Noha szombaton már hivatalosan elkezdődik Barcelonában a 10. úszó-, műúszó-, műugró-, hosszútávúszó- és vízilabda-világbajnokság, a legnépszerűbb szakág, az úszás versenyei csak a jövő vasárnap kezdődnek. A 16 sportolóból álló magyar úszóválogatott csütörtökön repül el a katalán fővárosba. Kiss László szövetségi kapitány három-négy érmet remél a versenyzőktől.

Kemenczky Zoltán
2003. 07. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fukuokában 2001-ben mindöszsze hét magyar úszó szerepelt, s a küldöttség Kovács Ágnes révén egy arany- (200 m mell) és egy bronzérmet (100 m mell) szerzett. Olimpiai bajnokunk a világbajnokság után az Egyesült Államokba ment egyetemre. A tavalyi berlini Eb-n nem szerzett érmet: 100 mellen és a fő számában, 200-on is negyedik lett, utóbbi számban több mint négy mp-cel maradt el a sydneyi olimpián úszott Európa-csúcsától (2:24,03 perc), de a 2:28,16-tal a Fukuokában elért 2:24,90-hez sem tudott közel kerülni. Az idei világranglistán 2:29,48-cal csak a 20. helyen áll. Ezért a 200 mell legnagyobb esélyese Barcelonában most nem Kovács Ágnes, hanem az Európa-bajnok osztrák Mirna Jukic és az amerikai Leisel Jones, de úszott már 2:26 alatti időt ebben az esztendőben a világcsúcstartó kínai Csi-Huj és az amerikai Amanda Beard is. Az idei rangsorban egyébként Reményi Diána 2:27,80-nal a 8. helyen áll. Kovács Ágnes 50, 100 és 200 mellen, illetve 200 vegyesen, Reményi 200 és 400 vegyesen, valamint 200 mellen áll rajthoz a vb-n.
Egyértelműen érmet remélhetünk Risztov Évától, aki a 2002-es Eb-n négy ezüstérmet szerzett, s most az egyiket szívesen aranyra váltaná Bercelonában. Indul 400 és 800 gyorson, 400 vegyesen és 200 pillangón. A legjobb esélyei talán 400 vegyesen vannak (második a világranglistán az ukrán Jana Klocskova mögött), de 400 és 800 gyorson is bármi megtörténhet. A negyedik női résztvevő, Nagy Réka 800 és 1500 gyorson áll rajtkőre.
A férfiak között 12 versenyzőnk lesz Barcelonában. A mezőny egyik doyenjeként az Európa-bajnok, olimpiai és vb-ezüstérmes, egykori világcsúcstartó Güttler Károly, aki 50 mellen ma is ragyogó időket úszik, nem véletlen, hogy tavaly Berlinben Eb-bronzérmet szerzett a sprinttávon. A 36. évét taposó versenyző száz méteren is indul, illetve bizonnyal ő lesz majd a 4x100-as vegyes váltó mellúszó tagja. További három mellúszónk is ott lesz Barcelonában, jelesül az 50 méteren Eb-ezüstérmes Flaskay Mihály, Bodor Richárd és a 14 éves Gyurta Dániel. Érdekes módon hármójuk közül Bodor és Gyurta úszott jó időket az idén, Flaskaynak a vébén kell bizonyítania, hogy az Egyesült Államokban nem esett vissza a teljesítménye. Bodor 100 mellen tizedik a nemzetközi ranglistán (1:01,67), míg a serdülő korú Gyurta 200-on 2:14,64-gyel a 18. (!) helyen van. Gyurta – aki a magyar úszósport legnagyobb ígérete – pályafutását kiemelten kezelik a Magyar Úszószövetségben, nem véletlen, hogy ennyi idősen már ott lehet a legjobbak csúcstalálkozóján. Az ő számára a világversenyek hangulatának megszokása a fontos, ha a döntőbe kerül 200 mellen, az már siker.
És ha már a nagy ígéreteknél tartunk, Cseh Lászlónak is eszünkbe kell jutnia. A Bp. Spartacus 18 éves reménysége 400 vegyesen a harmadik helyen áll a világranglistán, ebben az esztendőben csak a vele egykorú, amerikai Michael Phelps (várhatóan ő lesz a vb legnagyobb sztárja) és a japán Takahiro úszott jobb időt az ő 4:15,39 perces júniusi produkciójánál. Turi György, a Bp. Spartacus vezetőedzője Cseh Lászlóval kapcsolatban többször hangoztatta: nem is annyira titkos vágya, hogy tanítványa még ebben az esztendőben túlszárnyalja Darnyi Tamás egykori, sokáig megdönthetetlennek bizonyult világcsúcsidejét (4:12,36 perc). Fantasztikusan kellemes meglepetés lenne, ha Cseh László már Barcelonában megközelítené ezt az eredményt. A 400 vegyes mellett a fiatalember elindul 100 és 200 háton is.
Döntős helyezést remélnek a hazai szakemberek a szintén az Egyesült Államokban tanuló, a világhírű Mark Schubert csoportjához tartozó Kerékjártó Tamástól 200 vegyesen (indul még 200 gyorson is, de ott kevésbé lehet sikeres). Az 1979-es születésű versenyzőnek nem lesz könnyű dolga, hiszen elnézve az idei ranglistát, olyan nevek vannak az övé előtt, mint Michael Phelps, az ausztrál Ian Thorpe, a címvédő olasz Massimiliano Rossolino, és folytathatnánk a sort. Kerékjártó egyébként 2:01,51-gyel a kilencedik a nemzetközi szövetség internetes oldalán olvasható világranglistán.
A vegyes váltó versenyzését is nagy várakozás – és némi visszafogottság – előzi meg. Mint ismert, a vb-szintidőt a Zubor Attila, Horváth Péter, Güttler Károly, Gáspár Zsolt kvartett egyik tagja sem úszta meg. Fukuokában ötödik lett a csapat, ami komoly siker volt, ám hozzá kell tenni, hogy az amerikai együttest például utólag kizárták. A váltó eredménye azért fontos – és ezért is döntött úgy a szövetség elnöksége, hogy szintidők hiányában is nevezi a négyes tagjait a vb-re –, mert a barcelonai első 12 helyezett együttes automatikusan olimpiai induló.
Nem említettük még Kolozár Dávid és Bodrogi Viktor nevét, akik – Bodorhoz hasonlóan – az egyesületük költségén versenyeznek Katalóniában; Kolozár 200 pillangón, Bodrogi 200 háton próbál bekerülni a döntőbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.