Fukuokában 2001-ben mindöszsze hét magyar úszó szerepelt, s a küldöttség Kovács Ágnes révén egy arany- (200 m mell) és egy bronzérmet (100 m mell) szerzett. Olimpiai bajnokunk a világbajnokság után az Egyesült Államokba ment egyetemre. A tavalyi berlini Eb-n nem szerzett érmet: 100 mellen és a fő számában, 200-on is negyedik lett, utóbbi számban több mint négy mp-cel maradt el a sydneyi olimpián úszott Európa-csúcsától (2:24,03 perc), de a 2:28,16-tal a Fukuokában elért 2:24,90-hez sem tudott közel kerülni. Az idei világranglistán 2:29,48-cal csak a 20. helyen áll. Ezért a 200 mell legnagyobb esélyese Barcelonában most nem Kovács Ágnes, hanem az Európa-bajnok osztrák Mirna Jukic és az amerikai Leisel Jones, de úszott már 2:26 alatti időt ebben az esztendőben a világcsúcstartó kínai Csi-Huj és az amerikai Amanda Beard is. Az idei rangsorban egyébként Reményi Diána 2:27,80-nal a 8. helyen áll. Kovács Ágnes 50, 100 és 200 mellen, illetve 200 vegyesen, Reményi 200 és 400 vegyesen, valamint 200 mellen áll rajthoz a vb-n.
Egyértelműen érmet remélhetünk Risztov Évától, aki a 2002-es Eb-n négy ezüstérmet szerzett, s most az egyiket szívesen aranyra váltaná Bercelonában. Indul 400 és 800 gyorson, 400 vegyesen és 200 pillangón. A legjobb esélyei talán 400 vegyesen vannak (második a világranglistán az ukrán Jana Klocskova mögött), de 400 és 800 gyorson is bármi megtörténhet. A negyedik női résztvevő, Nagy Réka 800 és 1500 gyorson áll rajtkőre.
A férfiak között 12 versenyzőnk lesz Barcelonában. A mezőny egyik doyenjeként az Európa-bajnok, olimpiai és vb-ezüstérmes, egykori világcsúcstartó Güttler Károly, aki 50 mellen ma is ragyogó időket úszik, nem véletlen, hogy tavaly Berlinben Eb-bronzérmet szerzett a sprinttávon. A 36. évét taposó versenyző száz méteren is indul, illetve bizonnyal ő lesz majd a 4x100-as vegyes váltó mellúszó tagja. További három mellúszónk is ott lesz Barcelonában, jelesül az 50 méteren Eb-ezüstérmes Flaskay Mihály, Bodor Richárd és a 14 éves Gyurta Dániel. Érdekes módon hármójuk közül Bodor és Gyurta úszott jó időket az idén, Flaskaynak a vébén kell bizonyítania, hogy az Egyesült Államokban nem esett vissza a teljesítménye. Bodor 100 mellen tizedik a nemzetközi ranglistán (1:01,67), míg a serdülő korú Gyurta 200-on 2:14,64-gyel a 18. (!) helyen van. Gyurta – aki a magyar úszósport legnagyobb ígérete – pályafutását kiemelten kezelik a Magyar Úszószövetségben, nem véletlen, hogy ennyi idősen már ott lehet a legjobbak csúcstalálkozóján. Az ő számára a világversenyek hangulatának megszokása a fontos, ha a döntőbe kerül 200 mellen, az már siker.
És ha már a nagy ígéreteknél tartunk, Cseh Lászlónak is eszünkbe kell jutnia. A Bp. Spartacus 18 éves reménysége 400 vegyesen a harmadik helyen áll a világranglistán, ebben az esztendőben csak a vele egykorú, amerikai Michael Phelps (várhatóan ő lesz a vb legnagyobb sztárja) és a japán Takahiro úszott jobb időt az ő 4:15,39 perces júniusi produkciójánál. Turi György, a Bp. Spartacus vezetőedzője Cseh Lászlóval kapcsolatban többször hangoztatta: nem is annyira titkos vágya, hogy tanítványa még ebben az esztendőben túlszárnyalja Darnyi Tamás egykori, sokáig megdönthetetlennek bizonyult világcsúcsidejét (4:12,36 perc). Fantasztikusan kellemes meglepetés lenne, ha Cseh László már Barcelonában megközelítené ezt az eredményt. A 400 vegyes mellett a fiatalember elindul 100 és 200 háton is.
Döntős helyezést remélnek a hazai szakemberek a szintén az Egyesült Államokban tanuló, a világhírű Mark Schubert csoportjához tartozó Kerékjártó Tamástól 200 vegyesen (indul még 200 gyorson is, de ott kevésbé lehet sikeres). Az 1979-es születésű versenyzőnek nem lesz könnyű dolga, hiszen elnézve az idei ranglistát, olyan nevek vannak az övé előtt, mint Michael Phelps, az ausztrál Ian Thorpe, a címvédő olasz Massimiliano Rossolino, és folytathatnánk a sort. Kerékjártó egyébként 2:01,51-gyel a kilencedik a nemzetközi szövetség internetes oldalán olvasható világranglistán.
A vegyes váltó versenyzését is nagy várakozás – és némi visszafogottság – előzi meg. Mint ismert, a vb-szintidőt a Zubor Attila, Horváth Péter, Güttler Károly, Gáspár Zsolt kvartett egyik tagja sem úszta meg. Fukuokában ötödik lett a csapat, ami komoly siker volt, ám hozzá kell tenni, hogy az amerikai együttest például utólag kizárták. A váltó eredménye azért fontos – és ezért is döntött úgy a szövetség elnöksége, hogy szintidők hiányában is nevezi a négyes tagjait a vb-re –, mert a barcelonai első 12 helyezett együttes automatikusan olimpiai induló.
Nem említettük még Kolozár Dávid és Bodrogi Viktor nevét, akik – Bodorhoz hasonlóan – az egyesületük költségén versenyeznek Katalóniában; Kolozár 200 pillangón, Bodrogi 200 háton próbál bekerülni a döntőbe.
Ha ezt meglépi Donnarumma, annak hatalmas botrány lesz a vége
